Anket Veri Analizi Nasıl Yapılır

8

Anket Veri Analizi Nasıl Yapılır Yardımı İçin Arayın

Anketle ilgili araştırmalar sayısal veri olsa bile sosyal bilimler disiplinlerinin araştırma alanına girer. Peki anket veri analizi nasıl yapılır? Günümüzde görülen teknolojik gelişmeler anketlerin analizi noktasında da kendini göstermiştir. Bugün onlarca farklı programla istatistik veri analizi yapılabilmektedir. Böylece elde edilen verilerden anlamlı bulgular meydana getirmektedir. Çoğunlukla sosyal bilimler tezlerinde anket uygulanıyor olsa bile temel istatistik bilgisi gerektirdiğinden dolayı ortalama bir sosyal bilimler disiplini öğrencisi bu konuyla alakalı çalışma yapamaz. Elbette konuyla alakalı özel eğitim almış ya da istatistik disipliniyle ilgili bilgisi olan kişiler hariç. Bu sebeple de genellikle anket veri analizi noktasında profesyonel hizmet alınması icap eder. Konuyla alakalı istatistik veri analizi hizmetlerimizle bilgi almak için bizim iletişime geçebilirsiniz.

1-) Tez İçin Anket Nasıl Seçilir

Her daim vurguladığımız üzere ciddi manada bir eğitim zafiyeti söz konusudur. Birçok öğrenci tez için anket nasıl seçilir diye bizlere soruyor. Oysa akademik çalışmaya başlangıç aşamasında danışmanın kendisini bilgilendiriyor olması gerekirdi. Anketin saha araştırması veya seçilmesi ile alakalı bildiklerimizi paylaşmak elbette bizi memnun etmekle birlikte bize ulaşamayan veya birçok problem yaşayan insanların yaşadıklarını düşündüğümüzde üniversitelerin konuyla ilgili yeterli eğitim vermediklerini çok net olarak ifade edebiliriz. Kısaca bilgi verecek olursak anket seçimi tezin konusu belirlenirken yapılmalıdır. Gözlemlerimize göre birçok öğrenci Yüksek Lisans Tez Danışmanlığı başta tezin konusunu belirliyor ve sonrasında aylarca zaman geçtikten sonra literatür kısmını tamamlıyor. Metodoloji noktasına geldiğinde ise artık anket seçmesi gerektiğini düşünüp araştırmaya koyuluyor. Eğer burada uygun hareket bulamazsa yaptıkları boşa gitmektedir. Konu belirleme aşamasında anket seçseydiniz, uygun anket yoksa direkt olarak konuyu değiştirmemiz gerekiyordu.

2-) Tezde Anket Kullanmak Zorunlu Mu?

Açıkçası sorunun kısa yanıtı hayır. Ancak tezde anket kullanmak zorunlu mu diye soranlar için biz kesinlikle bu tür saha araştırmasını önerdiğimizi iletiyoruz. Çünkü sosyal bilimler disiplinlerinin temel sorunu fen bilimleri kadar kati ve dünya üzerinde yüksek oranda kabul görmüş bilgiler içermez. Göreceli kavramlar içerir ve bunlar tartışmaya açıktır. Anlatılan sebeple de akademik çalışmaları yani tez veya dönem projesi gibi içerikleri sayısal verilerle desteklemek gerektiğini düşünüyoruz. Bunu yapabilmek içinde anket uygulaması sizin için en doğru ve sonuca en hızlı gidebileceğimiz bir alternatif olarak görünmektedir.

3-) SPSS ile Anket Veri Analizi Nasıl Yapılır

Buraya kadar anlatılan yolları bir şekilde tamamladıysanız artık SPSS ile anket veri analizi nasıl yapılır sorusuna yanıt aramanız gerekiyor. Eğer istatistik bilimi ile ilgili ve bu bilgisayar programıyla ilgili yeterli bilginiz yoksa profesyonel danışmanlık hizmeti almanız gerekir. Size yanıt verilebilmesi için anket ve/veya anketlerin bir tane örneğini, hipotezlerinizi, çalışmanın amacını, verilerin bilgisayar ortamına aktarılıp aktarılmadığını, muhtemel analizleri ve teslim olmak istediğiniz tarihi bize iletmeniz gerekmektedir. Eğer bu bilgileri iletirseniz inceleyip teklifimizi sizinle paylaşacağız.