SPSS Analiz ve Raporlama Nasıl Yapılır?

13

SPSS Analiz ve Raporlama

Anket veya sayısal veri olan akademik çalışmalarda SPSS analiz ve raporlama gerekmektedir. Çünkü SPSS analiz ve raporlama sayesinde anketlerin verilerini sistemli bulgular haline getirmek mümkündür. Tabii ki sayısal verilerin de aynı şekilde sistemli bulgular haline getirilmesi benzer şekilde mümkün olmaktadır. Özellikle de sayısal olmayan disiplinlerde yaygın biçimde istatistik veri analizi talep edilmektedir. Böylelikle değişkenler arasındaki ilişkiler ya da amaçlanan her ne ise sistemli halde verileri ortaya koymak kolayca yapılır hale gelmiştir. Ancak yüksek lisans programlarında yaygın biçimde talep edilen bu işlemi ortalama bir öğrencinin yerine getirmesi pek olası değildir. Seminer derslerinde birkaç saatte öğrenilebilecek program değildir.

SPSS Analiz Nedir?

Sistemli bulgular elde etmeye yarayan SPSS analiz nedir? Daha doğru ifade ile öncelikle SPSS analiz nedir? sorusunu yanıtlayalım. Sayısal veriler ve anket bulguları gibi daha önceden var olan sayısal bilgilerin SPSS adlı (veya türevi) programda işlenmesi suretiyle sistemli bulgu elde edilmesine yarayan işlemler bütünüdür diyebiliriz. Böylelikle yalnızca bir anket sonucu olarak gözüken bulguların çok daha fazlasını elde etmek mümkündür. Söz gelimi demografik özellikler ile ölçek soruları arasında bir ilişki var mı bunu tespit etmek kolayca yapılabilmektedir.

SPSS Analiz ve Raporlama Nasıl Yapılır?

Burada kolayca anlatılacak kadar SPSS analiz ve raporlama nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek pek olası değildir. Çünkü SPSS analiz ve raporlama nasıl yapılır diye merak eden kimseler genellikle bu inceleme neticesinde işlemleri yapabileceğini düşünmektedir. Oysa pratikte pek mümkün değildir. SPSS İngilizce programdır ve bundan daha önemlisi istatistik teknik bilgisi gerektirmektedir. Önceki kısımlarda da ifade edildiği gibi seminer dersinde birkaç saatte öğrenilebilecek kolaylıkta değildir. Birçok kimse frekans analizlerini düşündüğü için programı kullanmayı bildiğini düşünmektedir. Oysa frekans analizleri Excel ile de yapılabilmektedir. Mühim olan faktör analizi, regresyon, korelasyon gibi teknik analizlerdir.

SPSS Veri Analizi Destek

Kısacası istatistik teknik bilgisi noktasında yeterli değilseniz SPSS veri analizi destek hizmeti almanız gerekebilir. Böylelikle SPSS veri analizi destek almış olmanın sonucunda anketleriniz ve/veya gereksinim duyduğunuz sayısal veri her ne ise bulguları sistemli biçime getirmiş olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken istatistik veri analizi sonucunda ortaya çıkan ham bulgular yalnızca analizi yapan kimse için mana ifade etmektedir. Mühim olan SPSS analiz ve raporlama sürecinin birleştirilmesidir. Şöyle ki programı kullanmayı bilmiyor olsa dahi tezi veya yüksek lisans dönem projesini okuyan kimseler duruma hakim olmuş olmalıdır. Yani söz konusu rakamlar neyi ifade ediyor bunu göstermek lazımdır. Okuyan kişi de teknik bilgisi olmaksızın ortaya konulanları idrak edebilmelidir. Konuyla alakalı hizmet almak ya da başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hafta içi günleri bizi telefonla arayabilir veya e-mail ile irtibat kurabilirsiniz. İstenen bilgileri ulaştırmanız durumunda en geç 1 iş günü akabinde size geri dönüş yapılacaktır.