Tez Önerisi Hazırlama ve Yazım Kılavuzu

3

Tez Önerisi Hazırlama

Son günlerde görüldüğü üzere tez önerisi hazırlama olmazsa olmaz bir noktadır. Çünkü tezle ilgili genel planın ortaya konulduğu tez önerisi hazırlama aşaması önemli bir detay olarak bilinir. Yapılan bu çalışmada genel manada içerik, çalışma takvimi, araştırma yöntemi ve çalışmanın genel çerçevesi ortaya konulmuş olur. Böylelikle çalışmayı inceleyen bir kişi ileride neler olacağını veya nasıl bir çalışma yürütüleceğini genel manada öngörmüş olacaktır. Kısacası siz bu dosyayı hazırlamak suretiyle hem tezle alakalı gidişhatı tasarlamış oluyorsunuz. Hem de danışmana bunu sistemli olarak sunmak suretiyle kendisinin görüşlerini alıyorsunuz. Eğer kendisinden onay alamazsanız yeniden düzenleme yapmanız gerekir.

Tez Önerisi Hazırlama Şart Mı

Yasal olarak evet. Tez önerisi hazırlama şart mı sorusuna kısaca evet yanıtı verebiliriz. Yine de tez önerisi hazırlama şart mı denildiğinde bazı durumlarda görüyoruz ki bu zorunlu değildir. Yine de teorik olarak bakıldığında kesinlikle hazırlanması gerekir. Ayrıca çalışma sahip olan öğrenci için önemli düzeyde yarar sağladığı bilinmektedir. Çünkü üst başlıkta ifade edildiği gibi çalışma takvimi, içindekiler kısmı, yöntem ve çalışmanın seyri hakkında önemli fikir vermesi sebebiyle hazırlanması genel manada tercih edilen bir işlemdir.

Tez Önerisi Nasıl Hazırlanır

Peki anlatılanlardan hareketle tez önerisi nasıl hazırlanır? Açıkçası bu konuda genel geçer bir belge olduğunu söylemek mümkün değildir. Yine de tez önerisi nasıl hazırlanır denildiğinde paylaşılacak ilk bilgi ilgili Enstitünün hazır formatının kullanılmasıdır. Yani üniversiteler bu konuda size tez önerisi formatı olarak bir dosya paylaşmaktadır. Yapmanız gereken bunu alıp içindeki bilgileri doldurmak olacaktır. Genel manada başlık, İngilizce başlık, danışman bilgileri, öğrenci bilgileri çalışmanın içindekiler kısmı, metodoloji ve çalışma takvimi içerisinde yer almaktadır. Yine de üniversiteye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

En Kolay Tez Önerisi Hazırlama

Sonuç olarak en kolay tezinizi hazırlama nasıl yapılır derseniz bunun tek bir yöntemi olduğunu belirtmek mümkün değildir. Aslında en kolay tez önerisi hazırlamak okulun sizinle paylaştığı formattaki Word dosyasının doldurulmasıdır. Bu dokümanın içinde kişisel bilgiler, danışman bilgileri, öğrenci numarası, çalışmanın içindekiler kısmı, araştırma yöntemi ve çalışma takvimi yer almaktadır. Temel manada iletilen bu bilgileri paylaşırsanız açıkçası iyi bir tez önerisi hazırladığınız yorumunda bulunabiliriz.