Kolayca Doktora ve Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

132

Kolayca Doktora Tezi Nasıl Yazılır?

Doktora tezi yazmak, hayatınızda üstlenebileceğiniz en stresli görevlerden biridir. Bunu iyi yaptığınızdan emin olmanız da çok önemlidir, bu yüzden burada nasıl tez yazacağınıza dair bazı ipuçları verilmiştir :

Tüm araştırma notlarınızı gözden geçirerek başlayın ve her şeyin tek bir yerde toplandığından emin olun. Bu, ne yapmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır ve ayrıca önemli hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmanın iyi bir yoludur.

Tez nedir?

Tez , için yazılmış bir belgedir doktora derecesi ve özgün bir çalışmadır. ” olarak adlandırılıyor ! “ tez Araştırmanızı açıklıyor, bu yüzden ilk etapta

Bir tez genellikle bir makale, rapor veya tez olarak şekillenir, ancak bazı okullar bunun yerine monografi veya kitap bölümleri gibi başka bir şey göndermenizi isteyebilir (ve bazılarında bu gereksinimler bile yoktur).

Adım Adım yöntemi, mükemmel Doktora Tezini hazırlamanıza yardımcı olabilir:

hazırlamak için adım adım bir yöntem arıyorsanız Doktora tezinizi , işte o yöntem:

Bir tez cümlesi yazın. Makalenizde iletmek istediğiniz ana fikir budur ve mümkün olduğu kadar basit bir şekilde ifade edilmelidir. gibi bir şey olabilir . ” Tez : New York şehri, hepsi birlikte barış içinde yaşayan binlerce farklı türden insanla dolu”

  1. Seçtiğiniz noktaya uyan bir açı veya konu alanı seçin; bu, daha sonra bu konuda nasıl araştırma yapacağınıza ve yazacağınıza rehberlik edecektir. Örneğin, teknolojinin zaman içinde günlük yaşamlarımızı nasıl değiştirdiği hakkında yazıyor olsaydım (bu, açım olarak muhtemelen “teknolojiyi” seçerdim anlamına gelir), o zaman mantıklı bir şekilde, teknolojinin hayatımızın belirli yönlerini nasıl etkilediğine bakarak başlayabiliriz. siyaset veya eğlence gibi toplum – hatta sadece hayatın kendisi!

 

Doktora Tezinizin konusunu dikkatlice seçin ve yazmaya karar vermeden önce danışmanınızla görüşün.

için bir konu seçmek, Doktora Teziniz vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Sizi ilgilendiren ve heyecanlandıran, aynı zamanda araştırma alanınızla da ilgili bir konu seçmelisiniz. Konu çok geniş veya darsa, ilginç olmayan bir teze yol açabilir ve yayın için yeterli kanıt sağlama hedefine ulaşamayabilir.

Bu karar sürecine yardımcı olmak için bazı yönergeler vardır:
  • Konunun çok spesifik veya genel olmadığından emin olun; mümkünse birden fazla yönü olan bir şey seçmeye çalışın (örneğin, “cinsiyet kalıp yargılarının kadınların benlik saygısı üzerindeki etkisi”). Bu, daha sonra farklı geçmişlerden, yaşlardan vb. katılımcılarla yapılan deneylerin sonuçlarını yazarken daha derin analizlere izin verecektir.

Sonraki Doktora sırasında Doktora Tezinizin kaba bir taslağını planlayın ve yazın:

İlk olarak, ne yazacağınız konusunda iyi bir fikir edinmeniz gerekir. bilmelisiniz Doktora tezinizin ne hakkında olacağını ve ne kadar süreceğini . Konu nedir? Neden bu konuyu seçtiniz? Makalenizin/tezinizin okuyucularından ne bekliyorsunuz?

Ayrıca, bu projeyi tamamlamak için ne kadar zaman ve çaba gerekeceğini de bilmelisiniz. önemlidir (örneğin: özet yazmanın yarısı). Tezinizi yazarken , yazma sürecindeki bir adım ile diğeri arasında herhangi bir boşluk olmaması

Mümkünse, daha önce benzer makaleler yazmış biriyle çalışmayı deneyin, böylece işleri her zamankinden farklı nasıl yaptıklarına dair tavsiyelerde bulunabilirler ve hatta belki bazı ipuçlarını paylaşabilirler!

DOKTORA TEZİ YAZMAYI VE REVİZE ETMEYİ ÖĞRENİN!

yazmanın birçok yolu vardır Doktora tezinizi . önemlidir . Ancak, bir tezi nasıl yazacağınızı ve gözden geçireceğinizi öğrenmeniz , onu etkili bir şekilde sunabilmeniz için

yazarken Tezinizi ne söylemek istediğiniz konusunda net olun ve basit bir dil kullanın. Ayrıca jargondan kaçınmalı ve makalenin ilerleyen kısımlarında fazladan açıklama gerektiren uzun cümleler yerine basit cümleler kullanmalısınız. Netlik sağlamak için gerekirse başlıklar, alt başlıklar ve listeler gibi diğer öğelerin yanı sıra beş paragraflı yapıyı kullanın çünkü bunlar, okuyucuların metnin kendisini takip etmede çok fazla sorun yaşamadan okuma sürecinde herhangi bir anda tartışılan şeyi anlamalarına yardımcı olur ( hatta yarı yolda durmak).

İlk taslağınızı bitirdikten sonra, kendinize bu makaledeki en önemli noktanın ne olduğunu ve bununla ilgili olmayan her şeyi nasıl çıkarabileceğimi sorun.

İlk taslağınızı bitirdikten sonra, kendinize bu makaledeki en önemli noktanın ne olduğunu ve bununla ilgili olmayan her şeyi nasıl çıkarabileceğimi sorun.

getirmenize yardımcı olacaktır Bu, doktora tezini daha özlü ve okunması kolay hale . Bir sayfada birçok nokta varsa, okuyucuların okuması ve anlaması zor olacaktır. Her bölümün kendi konusu ve odağı olacak şekilde iki veya üç bölüme ayırarak bunları kolaylaştırmaya çalışın.

Okurların tüm bu uzun cümleleri arka arkaya okumaktan daha kolay bir şekilde ne söylendiğini anlaması için her paragrafın kısa bir özetini yazmayı da denemelisiniz!

Tezinizin tamamını bitirdikten sonra tekrar okuyun ve gözden geçirin.

bitirdikten sonra Doktora tezinizi tekrar okuyun ve gözden geçirin. Bu, yazma sürecinde ortaya çıkmış olabilecek hataları kontrol etmek için iyi bir zamandır. Ayrıca, denetçilerden ve teslim edilmeden önce çalışmayı okuyan diğer kişilerden gelen geri bildirimlere dayanarak ek bilgiler eklemek veya fikirlerinizi genişletmek isteyebilirsiniz.

 

gözden geçirdikten sonra tezinizi gönderin!

Belgenizi düzeltmek için başkalarından yardım alın.

  1. Amirinizden yardım alın.
  2. Diğer öğrencilerden yardım isteyin.
  3. Yazdıklarınız hakkında size yapıcı geri bildirimde bulunabilecek, hatta düzeltmelerini kendileri yapabilecek arkadaşlar ve aile üyeleri bulun! (Şu anda mevcut değilse, çevrimiçi aramayı deneyin.)
  4. Belgenizi mümkün olduğunca sık kontrol edin ve belgede bu yazılımla kontrol edildiğinde kendi kendine görünmeyen herhangi bir hata varsa, doğrudan onlara sorun, böylece biz de başka bir şey göndermeden önce bunları düzeltebilir!

Doktora tezi yazmak birçok öğrencinin düşündüğü kadar zor değildir.

yazmak Doktora tezi birçok öğrencinin düşündüğü kadar zor değildir. Öyleyse, tezinizi nasıl kolay ve hızlı bir şekilde yazabileceğinizi görelim.

Umarız bu blogu faydalı bulmuşsunuzdur ve artık kolayca tez yazmayı biliyorsunuzdur.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden tezlerini yazmak için bir profesyonel kiralamak gerekiyor?

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 6 Ortalama: 5