Tez Teşekkür Yazısı

1940

Tez Teşekkür Yazısı Örneği

Akademik çalışmanızı tamamladığınızda artık son dokunuşları yerine getirmeniz elzemdir. Üniversite Tez teşekkür yazısı bu son dokunuşlardan bir tanesidir. Birçok kimse nasıl yazıldığını merak ediyor olsa da aslında son derece basit bir metin tüm ihtiyacımızı karşılayabilir. Burada genellikle danışmandan memnun olsanız da olmasanız da birkaç cümleyle bahsetmeniz gerekiyor. Acaba tezi tamamlama aşamasında danışmana teşekkür etmeyip, başkalarına teşekkür etseniz danışmanların tepkisi ne olurdu? Tabi burası ilginç bir nokta olarak dikkat çekmektedir. Çoğu öğrenci tezde veya yüksek lisans projesinde zoraki teşekkür etmek durumunda kalmaktadır. Aslında bu metnin onaydan sonra yazılması mantıklı yaklaşım olacaktır.

1-) Tez Teşekkür Metni

Peki bu kısımda tez teşekkür metni olarak ne yazmak gerekir? Aslında en doğrusu içinizden geldiği gibi birkaç cümleyle duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak olmalıdır. Elbette dönem projesindeki/tezdeki teşekkürler kısmında akademik dil kullanmanız ve hitabı ona göre seçmeniz mühimdir. Burada dikkat edilmesi gereken uzun uzadıya sayfalar dolusu bir metin yazmak değil de birkaç cümleyle danışmana, aileniz veya yakın birkaç arkadaşınıza teşekkürleri sıralayabilirsiniz.

2-) Tez Teşekkür Metni Uzun Olmaz

Üzerinde çok uzun düşünmeye gerek olmasa da tez teşekkür metni uzun olmaz. Bazı dönem projesi veya tez yazım kılavuzlarında örnek metinler bulunmaktadır. Eğer okulumuzun yazım kılavuzunda böyle metinler varsa oradaki ifadeleri kendi duygu ve düşüncelerinize göre düzenlemek suretiyle yazabilirsiniz. Ancak örnek yoksa yapmanız gereken aklınızda olan birkaç kişi veya kişilere teşekkür etmek olmalıdır. Ayrıca burada dikkat etmeniz gereken eğer bir kişi veya kurumdan teşvik, araştırma bütçesi veya herhangi bir  maddi ya da manevi destek aldıysanız mutlaka onlara bu iyiliklerine karşı nezaketinizi göstermeniz beklenir.

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 2 Ortalama: 5