Uzaktan Tez Danışmanlığı Alma

41
Tez Hazırlatmak

Uzaktan Tez Danışmanlığı Almak İçin Ulaşın

Aslında ülkemizde on yıldan fazla süredir yaygın biçimde kullanılan uzaktan eğitim, pandemi dönemiyle pek çok kişinin ilgisini çekmiştir. Uzaktan tez danışmanlığı alma ise bu durumun doğal bir parçası gibi görünmektedir. Çünkü üniversitenizde ya da enstitünüzde size atanmış olan danışman ile sürecin neredeyse tamamı uzaktan yönlendirilmektedir. Hal böyle olunca ekstra bir durum söz konusu olmaz. Özellikle de eğitim sürecini uzaktan halledebilen öğrencinin, tez ya da dönem projesi gibi aşamaları bu şekilde tamamlaması zaten zorlu olmayacaktır. Elbette tüm bu gelişmelerin hızlanmasında teknolojik imkanlar önemli yer tutar. Belki 20 yıl önce çoğu kimsenin zihninde görüntülü görüşme anlamlı halde değilken, günümüzde son derece normal karşılanmakta ve toplumun hemen her kesimi tarafından kullanılmaktadır. Her üniversitede farklılık gösteriyor olmakla birlikte, örnek mahiyetinde olması adına Biruni Üniversitesi uzaktan eğitim derslerinin programına buradan ulaşabilirsiniz: (https://www.biruni.edu.tr/haberler/duyurular/online-ders-programlari) Farklı üniversiteler hakkında bilgi almak isterseniz, eğitim gördüğünüz okulların web sayfalarına göz atınız.

Doğru Tez Yardımı Kimden Alırım

1-) Tez Danışmanı Belirlemek

Şüphesiz yüksek lisans eğitimi olup olması önemsiz olmakla birlikte, bize göre tez danışmanı belirlemek uzaktan tez danışmanlığı alma noktası dahil olmak üzere tüm adımların en mühim ve en zorlusudur. Hal böyle olunca da tüm sınırlı imkanlar ya da tez yazımıyla ilgili olumsuz her ne varsa bunları bir yana bırakıp, kendiniz için en iyi danışmanı bulmanız gerekiyor. Eğer bu aşamada problem yaşarsanız emin olunuz tez hazırlama aşaması sizler için adeta kabus olacaktır. Kısacası her daim kiminle tez yazım sürecini yürüttüğünüz konunuz, araştırma yönteminiz veyahut diğer detaylardan çok daha mühim olacaktır.

2-) Tez veya Dönem Projesi Konuları Seçmek

Üniversite öğrencisi olarak danışman hususunda kendinize en çok yararlı olacak kimseyi netleştirdiğinize göre artık tez veya dönem projesi konuları seçmek gerekecektir. Bunun içindir ki danışmanınıza tercih aşamasında mutlaka hangi konular üzerinde çalışmayı planladığınızı kendisine iletiniz. Eğer hiçbir şekilde ortak paydada buluşamayacak gibi görünüyorsanız, alternatif danışman seçiminde bu hususu dikkate alınız. Dış etkenler açısından bakıldığında her konu üzerinde çalışmamak, görece literatüre yeni kazandırılmış konular üzerine tez yazmamak ve ulaşabileceğimiz örneklemlerle alakalı saha araştırmaları planlamak olacaktır. Ayrıca kendiniz açısından baktığınızda öğrenci olarak dikkat etmeniz gereken en mühim olaylardan birisi de kendinizin bilimsel olarak olmasa bile, teknik olarak uzmanlığınızın bulunduğu alanlarda makale, proje veya bitirme tezi çalışmaları yapmalısınız. Eğer böyle yapmazsanız olası uzaktan tez danışmanlığı alma durumunda yabancı olduğunuz konuyla ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

3-) Danışmanın Tez Kontrolleri

Buraya dek anlatılanları dikkatle yerine getirdiyseniz uzaktan tez danışmanlığı alma sizler için asla zor olmaz. Çünkü devamında danışmanın tez kontrolleri gelecek ve açıkçası bu aşamada sık sık danışmanla görüşmek sizin için sonuca giden en kestirme yol olacaktır. Pek çok öğrenci sık sık danışman ile kontrol maksatlı görüşmenin kendilerini yavaşlattığını düşünüyor olsa bile biz kesinlikle böyle düşünmüyoruz. Eğer sizler danışmanla yeterince görüşmezseniz iş bitiminde bu sefer çalışmanızın yarısı silinirse bakalım o anda kimin yavaşladığı ya da hızlandığı belirli olacaktır. Kısacası anlık olarak zaman kaybediyor gibi görünüyor olsanız bile, danışmanla sıklıkla görüşmek akademik çalışmalar için son derece verimli olacaktır. Bunun aksi ise genellikle hüsran olur ve tezi yazan öğrenci iş bitti derken bir anda yolun başında kendisini bulur. Toparlayacak olursak yüksek lisans dönem projesi yazma sürecinde olan talebe olarak yapmanız gereken kesinlikle bitirme tezi ara kontrol sürecinde danışmanla bolca görüşmek olacaktır. Elbette söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ancak sizlerin danışmanın taleplerindeki düzenlemeleri de tez yazım aşamasında dikkate almanız görüşmeler kadar mühimdir.

4-) Uzaktan Tez Danışmanlığı Alma Avantajlı Mı?

Son kısımlara gelirken kendimizce bildiklerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Nihayetinde uzaktan tez danışmanlığı alma avantajlı mı derseniz bunun için yorum yapmamızın doğru olmadığı görüşünü paylaşmak isteriz. Şöyle ki tamamen göreceli kavramlar içermesi münasebetiyle uzaktan destek almak avantaj teşkil edebileceği gibi dezavantaj da meydana getirebilir. Her halükarda günümüzde bu tür alternatif eğitimlere karşı ılımlı olmak ve tüm senaryolara karşı duyarlı olmak en mühim noktalardan birisidir. Pandemi dönemi bize gösterdi ki bazı anlarda durumun kontrolü bizde olmayabiliyor ki bunu eğitim hayatında deneyimledik. Bunun neticesinde ise söz konusu değişikliklere ne denli hızlı adapte olursak o kadar iyi olacaktır. Yoksa tez yazım aşamasında dönem uzatmak gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Tüm bu anlatılanlarla ilgili işlemleri yerine getirmeniz mümkün olmaz ise, bazı kısımlarla alakalı profesyonel destek alabilirsiniz (Örneğin SPSS veri analizi, format düzenlemesi veya kaynak taraması gibi). Eğer bu hizmetlerle alakalı destek almak isterseniz detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 0 Ortalama: 0