Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

37
Yüksek
Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır Hakkında Bilimsel Açıklamalar

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır Cevabı!
İyi bir yüksek lisans tezi nasıl yazılır sorusuna verilecek olan yanıtlar bu yayınımızın konusunu oluşturmaktadır.  Sürecin en başından itibaren neler yapılması gerektiğini size açıklamaya gayret edeceğiz. Öncelikle tez yazım sürecinde iletişim kurmada sorun yaşamayacağınız bir danışman seçimi yapınız. Yanlış bir algı olarak bu durum öğrencilerde aranın iyi olması şeklinde yorumlanmaktadır. Bizim burada vurgulamak istediğimiz ulaşılabilirlik açısından iletişime geçilmesidir. Danışman seçiminden sonra yapmanız gereken ise doğru bir konu seçmektir. Kaynaklara ulaşma konusunda sorun yaşanmayacak bir konu seçilmesi gerektiği gibi danışman hocanın uzmanlık alanına uyumlu bir konunun tercih edilmesi gerekmektedir.

Yüksek Lisans Tezi Yazarken Dikkat Edilecek Hususlar
Her zaman vurguladığımız planlı ve sistemli ilerleme için bu kararlar öncelikli öneme sahiptir. Sürecin genelini belirleyecek bu aşamaların ardından düzenli şekilde yazım için vakit ayrılması beklenmektedir. Birkaç gün ya da haftaya yoğun vererek yazım yapılması yerine belirli periyotlarda yazım yapılmasında fayda vardır. Yazım aşamasında yapılması gerekenlerden birisi de enstitünün yazım kılavuzunu ayrıntılı biçimde incelemektir. Metin içinde kaynak gösteriminden bölüm numaralandırmasına, kenar boşluklarından kaynakça yazımına kadar pek çok konu tez yazım kılavuzu içinde açıklanmaktadır. Dolayısıyla yüksek lisans tezi nasıl yazılır sorusunun pek çok cevabı enstitülerin yazım kılavuzlarında yer almaktadır. Metin içinde kaynak gösterme konusunda farklı seçeneklerin olması halinde danışman hocaya hangi seçeneğin tercih edilmesi gerektiği sormalı ve onaylatmalısınız. Aksi takdirde çalışmanızı tamamladıktan sonra dipnot kaynak gösterme yöntemini APA yöntemine çevirmek durumunda kalabilirsiniz.

100% Geçecek Yüksek Lisans Tezi 
Bu gibi örnekler tüm kaynak gösterme yöntemleri için geçerlidir. Yazım aşamasında yapmanız gerekenlerden birisi de kullanılan kaynakları arşivlemenizdir. İlerleyen süreçte danışmanınız size ulaştığınız bilgileri nereden aldığınızı sorduğunda arşivlediğiniz dosyaları sunarak kanıt gösterebilirsiniz. Böylece size ve çalışmanıza olan güven artacaktır. Tezinizi yazarken kullandığınız her kaynağı kaynakçaya yazmak, metin içinde kullanılan kaynakların kaynakçada unutulması olasılığını ortadan kaldıracaktır. Benzer basit ama etkili dokunuşlarla tezinizi sizden istenen şekilde sürdürebilirsiniz. Yüksek lisans tezi nasıl yazılır konulu bu yayında süreci başarıya ulaştırmak için neler yapmanız gerektiğini açıklamaya çalıştık. Benzer konularda ayrıntılı bir biçimde bilgi almak için bizimle telefon ya da e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz.