En Hızlı Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yapılır

21

En Hızlı Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yapılır

Günümüz insanında sabır neredeyse kalmadı desek doğru olabilir. Bu durum akademik çalışmalar için de geçerlidir. O halde en hızlı yüksek lisans tezi nasıl yapılır? Çoğu zaman bahsi geçen suali merak eden kimselerin bir şekilde zaman yönetimi noktasında problem yaşadıkları bilinmektedir. Normal koşullarda birçok kimse bilir ki yüksek lisans tezleri için ortalama iki yarı yıl zaman söz konusudur. Böyle bir inceleme yapıldığını varsayarsak kısıtlı zamanın kaldığını tahmin etmek zor olmayacaktır. Soruya yanıt vermeden önce olağan koşullarda söz konusu işlem için ne kadar vakit gerekmektedir bunu anlamaya çalışalım. Her şeyden önce şunu da belirtmek gerekiyor ki bahsedilen zaman dilimleri görecelidir. Yani bazı kimseler için anlatılanlar mümkün olmaz. Bir başka durumda ise anlatılan süreler sizin için çok uzun olarak görünebilir. Bizim yüksek lisans tezi yazım için paylaşacağımız bilgilerin ortalama değerler olduğunu belirtmekte yarar bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Tezi İçin İdeal Yazım Süresi

Son derece göreceli kavram olmasına rağmen yüksek lisans tezi için ideal yazım süresinin 3-5 ay arasında olduğu bilgisini paylaşabiliriz. Lakin belirtilen bu dilime genel manada sadık kalındığını ifade etmek güçtür. Çoğu zaman gözlemlediğimiz üzere, talebeler süreyi ya sonuna dek kullanıyor ya da çok kısıtlı zaman diliminde yüksek lisans dönem projesi ya da bitirme tezi yazmaya çalışıyor. Her ikisini de doğru bulmadığımızı ifade etmek isteriz. Size verilen maksimum süreyi kullanmanızı neden önermediğimize gelirsek 1 yıl çok uzun süre olduğundan dolayı aralarda kopmaların size önemli kayıplar getirdiği tespiti gereğidir. Gerçekten de on iki ayda önemli kopukluklar meydana gelmesi normaldir.

Yüksek Lisans Tezi Hızlı Yapılır Mı?

Aslında hızdan kastınız tam olarak nedir? Bunu öğrenmek gerekiyor. Yüksek lisans tezi hızlı yapılır mı denildiğinde kabaca evet yanıtı verebiliriz. Yine de söz konusu süreç 1 ay ise çok mantıklı görünmemektedir. O halde hızlıdan kastınızın ne olduğu son derece mühimdir. Ayrıca en az bu değer kadar tezi kimin yazdığının değerlendirilmesi gerekmez mi? Çünkü hayatında ilk kez ya da ikinci kez bu işlemi yapan birisi için bahsedilen süre çok kısıtlıdır. Ancak tezi öğretim görevlisi birisinin yazacağını düşünürsek son derece mümkün görünmektedir.

En Hızlı Yüksek Lisans Tezi Yapım Süresi

Sonuçta en hızlı yüksek lisans tezi yazım süresi görecelidir desek yanlış bilgi vermiş olmayız. Elbette süreci etkileyen birçok iç ve dış faktörler de bulunur. Bunlar arasında akla ilk gelen normal hayatınıza devam ederek bu işi yapıp yapmayacağınızdır. Yani işten ve sosyal hayattan kalan sürede ne kadar hızlı ilerleme yapabilirsiniz? Tersi durumda 15 gün yıllık izin aldığınızı ve tam zamanlı bu işe odaklandığınızı düşünelim. Arada ne kadar fark olacaktır? Ayrıca okuma hızı, not alma ve/veya yazma becerisi gibi etmenler de önemli değişkenlik gösterir. Kısacası bunların hepsini tez yazım sürecinde komplike olarak değerlendirmek gerekiyor. Eğer işlemleri kendiniz yapamayacaksanız profesyonel destek almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.