Yüksek Lisans Tez Savunması

25

Bir çok kimse göz ardı ediyor olsa bile yüksek lisans tez savunması açıkçası tezin kendisinden daha önemlidir. Çünkü yüksek lisans tez savunması sürecin sonunda kötü tezi savunabilirsiniz veya mükemmele yakın olan bir tezi başarısız şekilde sonuçlandıra bilirsiniz. Kısacası her şey burada belli olacaktır. Öyleyse kendimiz yazıyor olalım veya başkasından bunu istiyor olalım önemi olmaksızın her şekilde savunma aşaması son derece mühimdir. Öğrenci olarak sizin yapmanız gereken tezin her sayfasına hatta her cümlesine hakim olmak olmalıdır. Bunun aksi düşünülemez.

Yüksek Lisans Tez Savunması Hakkında

Yüksek lisans tez savunması hakkında söylenecek bir çok şey var. Bunlar arasında en mühimi başarılı veya başarısız olacak şekilde sürecin sona ermesidir. Yüksek lisans tez savunması hakkında başarısız olsanız dahi unutulmaması gereken bir düzenleme süreci vardır. Yine de onca emek verdiğimiz aşamalardan itibaren tekrar düzenleme almak açıkçası can sıkıcı durum olacaktır. Böyle olaylarla karşı karşıya kalmamak adına yapmanız gereken mevzubahis aşamaya gelmeden önce tezin her sayfasına mümkünse her cümlesine tamamen hakim olmanızdır. Ayrıca savunma süreci bir psikolojik savaştır. Burada her şeyi bilmeniz gerekmiyor ancak iyi veya kötü her şeye yanıt vermeniz gerekiyor. Tabii ki mantıksız olmamak kaydıyla. Yine de sizden beklenen temel işlemlerin nasıl yapıldığını kaynak göstermenin ne şekilde olduğunu bilmeniz olarak gösterilebilir. Devamında ise sorulan sorulara yanıt vermeniz yeterli olur.

Yüksek Lisans Tez Aşaması

Yüksek lisans tez aşaması zorlu ancak bir o kadar da eğlencelidir. Şüphe yok ki tüm dersleri başarıyla verdiniz ve artık geriye yalnızca tezi yazıp savunma kalmış olduğundan belirli potansiyele sahipsiniz. O halde yapmanız gereken planlı ve düzenli bir emek ortaya koymanız ve sonuca ulaşmanız. Sonuca giden yolda etkileyici birçok faktör olduğunu bizler de biliyoruz. Bunlardan en önemlisi çalışma sahibi olarak siz ve ikinci olarak danışman öğretim üyesidir. Kendinizden eminseniz sizden sonraki en etkili faktör danışman öğretim üyesi olduğundan dolayı bu seçim düşündüğümüzden daha mühimdir. Bir çoğunuzun da bildiği üzere danışman öğretim üyeleri rastgele atanıyor. Eğer okulunuzda bununla ilgili süreçlere hakim değilseniz işin başından itibaren kendinizin seçtiği danışmana odaklanmanız önemlidir. En azından hakkında fikir sahibi olduğunuz biriyle çalışmak gerçek manada size yarar sağlayacaktır. Çünkü bizim gözlemlediğimiz üzere bir çok danışman öğrenciyi başından savıyor, yaptıklarını doğru düzgün kontrol etmiyor en nihayetinde ise bunu kabul edemem diyor. Oysa bunu bir yıl önce söyleseydi çalışma sahibi olarak siz bir şekilde önlem almış olursunuz.

Yüksek Lisans Tez Savunması Pratik Bilgiler

Son kısımlara gelirken yüksek lisans tez savunması pratik bilgiler adı altında birkaç konuya değinmek istiyoruz. Yukarıda anlatılanlar normal sürede bitirdiğinizi varsayarsak bir yıl önceden itibaren yapmamız gerekenleri anlatıyordu. Peki savunma sürecine geldiğimizde ne yapacağız? Öncelikle geçmişten itibaren çalışmamızın her noktasına hakim olacağız. Özellikle istatistik analiz veya anket gibi yöntem kısmamız varsa muhtemelen bunu dışarıdan hizmet almak suretiyle tamamladığınızdan dolayı ilgili kişiyle görüşüp neyin nereden geldiğini, hangi analizin neden yapıldığını tam manasıyla kavramanız gerekiyor. Bunun dışında kaynak gösterme biçimi, okulun yazım kılavuzuna uygunluk ve görsel özelliklere de temel manada hakim olmanız önemlidir. Son olarak heyecanınızı iyi kontrol etmeli ve yöneltilen sorulara mantık koşullarında olmak üzere bir şekilde yanıt vermeniz gerekiyor. Başta söylediğimizi tekrar edelim kötü bir tezi başarılı şekilde savunabilirsiniz veya çok başarılı bir tezi kötü bir savunma ile başarısız olarak sonuçlandıra bilirsiniz. Hepsi sizin elinizde. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.