Tez İntihal Oranı Düşürme Yolları

24

Tez İntihal Oranı Düşürme

Son yıllarda ithenticate ve turnitin gibi alıntı oranı ölçen programların kullanımı yaygınlaşmıştır. Tez intihal oranı düşürme işte bu programlar ile tespit edilir. Tez intihal oranı düşürme istiyorsanız yukarıdaki programlar aracılığı ile alınmış alıntı raporunun elinizde olması gerekmektedir. Aksi durumda nerelerin kopyalanmış olduğunu tespit etmeniz mümkün değildir. Programın mantığı şudur; birebir alıntı (kopya) olarak görünen yerlerin farklı renkler ile işaretlenmesi. Aynı renk tonunda işaretlenmiş farklı sayfalarda metinler varsa bunların anlamı şudur; aynı kaynaktan alıntı yapılmış. Kısacası bu boyalı alanları değiştirmeniz gerekir. Hemen şu bilgiyi de eklemek gerekiyor ki birebir alıntı yapmak ile intihal aynı şey değildir. Tez veya makale gibi akademik çalışmalarda birebir alıntı yapabilirsiniz. Eğer birebir alıntı yaptınız ve buralara gerekli atıfları gösterdiyseniz ilgili kısımları düzeltmeniz gerek yoktur. Aslında en çok yüzde yirmi oranında birebir alıntı yapabilirsiniz deniliyor olmasının mantığı tam olarak anlatılan sebepledir.

İntihal Oranı Düşürme Hakkında

Tez, dönem projesi ya da makale yazarken belirli oranda alıntı yapılabilir. Eğer alıntı oranı yüksekse intihal oranı düşürme hakkında işlem gerekir. İntihal oranı düşürme hakkında yapılacak işlem ile eğitim gördüğünüz üniversite ya da enstitünün belirlediği oranda alıntı oranı çıkmasını sağlamalısınız. Aksi durumda çalışmanızın başarılı olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Dikkat etmeniz gereken alıntı testine kapak, içindekiler, kaynakça ve onay sayfaları gibi kısımların dahil edilmemesi gerektiğidir.

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

Çok farklı görüşler olsa bile intihal oranı nasıl düşürülür sorusunun yanıtı basittir. Çünkü intihal oranı nasıl düşürülür? Sorusunu yanıtlamak için yüksek teknik bilgiye gerek yoktur. En yalın ifadeyle ilgili kısmı (alıntı çıkan boyalı kısmı) tamamen silip, oradaki öz düşünceyi tamamen yeniden yazmak olacaktır. Bu yazım işlemini tamamen zihninizden kuracağınız cümlelerle ve söz konusu dokümana kesinlikle bakmadan gerçekleştirmelisiniz. Kelime değiştirme vs. gibi işlemleri tez ya da makalenizi yazarken kesinlikle düşünmeyiniz: Sonuç alamazsınız!

Tez İntihal Oranı Düşürme Mantıklı Mı?

Akademik içerikli çalışmaların temel özelliği özgünlüktür. Peki tez intihal oranı düşürme mantıklı mı? Kısaca hayır. Çünkü tez intihal oranı düşürme mantıklı mı? denildiğinde şu bilgiyi verelim; bir tezin alıntı oranı yüzde sıfır çıkabilir. Ancak bu intihal (bilgi hırsızlığı veya çalıntı) olmadığı manasına gelmez. Alıntı oranı sadece kolaylık sağlar, yüzde yüz doğruluğu test edemez. En nihayetinde bir bilgisayar programıdır. Alıntı oranı düşük olması yanında akademik çalışmanın doğrulanabilir kaynaklar ile yazılmış olması gerekir. Bize sorarsanız eğer alıntı oranı yüksekse kesinlikle ilgili kısımları yeniden yazmak ve doğrulanabilir kaynaklar ile yazmak en doğrusudur. Yeniden yazıyor olun ya da intihal düzenleyin emin olunuz aşağı yukarı aynı emeği harcayacaksınız. O halde bu riski almak çok mantıksız!