Tez Hazırlarken İzlenecek Yollar Nelerdir?

43
Tez Hazırlarken İzlenecek Yollar Nelerdir

Tez Hazırlarken İzlenecek Yollar Nelerdir?

Ülkemizde tez yazım süreciyle alakalı temel problem aslında bu makalenin başlığına tam manası ile yanıt verilmemesidir: Tez hazırlarken izlenecek yollar neler? Emin olunuz öğrencilerin büyük kısmı bu soruya gerçek manada yanıt vermez. Açıkçası kendilerine bu noktada düzgün eğitim verildiği de söylenemez. O halde öğretilmeyen bir hususla alakalı talebe arkadaşların nasıl nitelikli iş çıkaracağı beklenir? Kısacası öğrencilerle alakalı problemler olmakla birlikte tez yazım sürecinde en temel sorunların sistemsel olduğu ortadadır. Bu yayın ile kendi sistemimizle alakalı bilgileri ortaya koyacağız ve bize göre tez hazırlanırken izlenecek yollar neler? Sorusuna yanıt arayacağız. Elbette konuyla ilgili tek doğru olmadığını önemle vurgulamak isteriz. Şimdi aşağıdaki başlıklar etrafında her bir konuya ayrı ayrı değinelim.

İÇİNDEKİLER

Tez Hazırlarken İzlenecek Yollar Neler?………………………………………………………. 1

İÇİNDEKİLER…………………………………………………………………………………………….. 1

 1. Tez Hazırlama Aşamaları……………………………………………………………………. 2
 2. Tez Hazırlarken Bunlara Dikkat…………………………………………………………. 2

2.1. Her Öğrencinin Kendi Sistemi Vardır…………………………………………….. 3

2.2. Tez Yazmak İçin Tek Doğru Yoktur………………………………………………. 3

 1. Tez Yazarken İzlenmesi Gereken Ana Yollar………………………………………. 3
 2. Tez Hazırlama Danışmanlığı……………………………………………………………….. 4

SONUÇ………………………………………………………………………………………………………… 4

1. Tez Hazırlama Aşamaları

Çoğu öğrenci bilir ki tez hazırlama aşamaları birbirinden ayrı düşünülemez. Yani biz literatür yazarken neden araştırma verilerini toplamayalım ki? Veyahut bir yandan SPSS veri analizi yaparken diğer taraftan da yabancı kaynak araştırmamızın önünde ne gibi engel olabilir ki? Buna rağmen ana hatlar üzerinden gidecek olursa tez hazırlama aşamaları aşağıdaki biçimde sıralanabilir. Bunlar:

 1. Konu ve araştırma yöntemi (metodoloji) belirlemek,
 2. Tez önerisi hazırlamak (veya dönem projesi önerisi),
 • Taslakları hazırlamak (içindekiler veya outline),
 1. Literatür taraması ve okuma aşamaları,
 2. Not almak ve literatürü yazmaya başlamak,
 3. Yöntem (araştırma veya metodoloji) verilerini toplamak,
 • Toplanan verilerin analiz edilmesi ve bulguları oluşturmak,
 • Literatür ve araştırma bölümlerinin birleştirilmesi,
 1. Tartışma, sonuç, özet ve İngilizce özet yazılması,
 2. Format düzenlemesi ve teslim.

2. Tez Hazırlarken Bunlara Dikkat

Genel bilgilerin ortaya konulmaya çalışıldığı bu yayın ile bildiklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Ancak tez hazırlarken bunlara dikkat diyebileceğimiz birkaç nokta bulunmaktadır. Özellikle üzerinde durulması gereken bu adımlardan ilki, doğru danışman öğretim üyesi ile çalışmaktır. Sonrasında ise yeterli literatürün bulunduğu konular arasında tercihte bulunmak mühimdir. Üçüncü önemli nokta ise konuya uygun araştırma yönteminin mümkün olup olmadığını tespitidir. Yani özellikle anketli bir bilimsel araştırma olacaksa henüz konu seçimi aşamasında tabloyu netleştirmek ve uygun anket bulunduğundan emin olmak gerekiyor. Bunları yaparsanız geriye kalan tezin ya da dönem projesinin zamanında teslimi ve düzenli adımlarla planlı ilerleme yapılmasıdır.

2.1. Her Öğrencinin Kendi Sistemi Vardır

Kabul edilebilir bir durumdur ki her yiğidin farklı yoğurt yiyişi bulunur. Ancak her öğrencinin kendi sistemi vardır konusunda kafamıza göre iş yapabiliriz manası çıkarılamaz. Özellikle de konu tez gibi bilimsel araştırma olunca. Çünkü akademik olarak olmazsa olmaz noktalar söz konusudur. Söz gelimi intihal olmaması, doğrulanabilir kaynak kullanımı gibi en basit ödev ya da makale çalışmasında bile mutlaka dikkate alınması gereken hususlar vardır. Bunlara dikkat etmek koşulu ile diğer değişkenlerle alakalı kendi sisteminizi kurabilirsiniz. Odaklanmanız gereken kendi sisteminizi kurarken danışmanın bunu onaylayabileceği biçimde ilerlemek olmalıdır. Eğer yapılanları danışmanınız onaylıyor ise tez hazırlarken izlenecek yollar neler? Sorusuna kendi adınıza dilediğiniz şekilde yanıt verebilir ve buna göre yol haritanızı netleştirebilirsiniz.

2.2. Tez Yazmak İçin Tek Doğru Yoktur

Temel manada yukarıda paylaştığımız gibi doğrusu tez yazmak için tek doğru yoktur. Kimisi önce yöntem kısmından başlar, kimisi ise öncel literatürü halletmek ister. Sonuçta varılacak liman belirli ise ilerleme yolu çok önemli değildir. Elbette her daim vurguladığımız üzere danışman bunu onaylıyorsa söylediklerimiz geçerlidir. Yoksa bilimsel manada herhangi bir sorun teşkil etmeyen durumlarda dahi danışman öğretim üyesi ben böyle istemiyorum dediği anda konu kapanmıştır. O halde öğrenci olarak sizin tez hazırlama sürecinde dikkatle odaklanmanız gereken hususlar danışman öğretim üyesi etrafında olacak konular olmalıdır.

3. Tez Yazarken İzlenmesi Gereken Ana Yollar

En nihayetinde tez yazarken izlenmesi gereken ana yollar arasında bilimsel temel gelmektedir. Yani doğru şekilde kaynak gösterilmesi, intihal yapılmaması ve olması gerektiği gibi bilimsel araştırma yapılmasıdır. Devamında ise en önemli detay danışman öğretim üyesi ile koordine olacak biçimde tezi/projeyi meydana getirmek olmalıdır. Eğer zamanı da doğru biçimde yönetir ve tez yazma süreci başlatıldığı anda takvime göre ilerlerseniz temel noktalarda problem yaşamanız pek olası değildir. Elbette küçük sorunlar yaşanır ancak sizi derinden sarsacak biçimde sorun çıkmayacaktır.

4. Tez Hazırlama Danışmanlığı

Toparlayacak olursa tez hazırlama danışmanlığı için profesyonel destek almak isterseniz yukarıda genel manada ortaya konulan adımlarla alakalı size bilgi verebiliriz. Ayrıca eğer destek almak isterseniz istatistik veri analizi ya da tez yazım süreciyle alakalı bize başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için uygun gördüğünüz iletişim kanalı üzerinden bize ulaşınız. Umarız tez hazırlarken izlenecek yollar neler sorusuna tatmin edici yanıt vermeyi başarabilmişizdir.

Sonuç

Akademik çalışmalar belirli bir araştırma/inceleme ve yoğun emek gerektiren bilimsel araştırmalardır. Eğer gerçek manada hakkı ile olması gerektiği gibi akademik çalışma meydana getirmek istiyorsanız önemli düzeyde emek vermeniz gerektiğini kabul etmeniz ve bundan daha önemlisi bu emeği ortaya koymanız gerekir. Aksi takdirde burada ifade edildiği gibi tez hazırlarken izlenecek yollar neler? makalesinde anlatılanları dikkate alıp almamanız çok mühim olmayacaktır. Şöyle ki danışmanların ara kontrolüne sunulmayan ve özgün/orijinal olmayan bilimsel araştırmalar hiçbir koşulda size yarar sağlamayacaktır. O halde siz yoğun çalışmayı mutlaka göze almak durumundasınız. Eğer bunun için zaman konusunda problem yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.