Tez Hazırlama Kılavuzu Edinin

68
Üniversite Tez Hazırlama Kılavuzu

Tez Hazırlama Kılavuzu

Günümüzde biçimsel özellikler tezin kendisi kadar önemlidir. Bu nedenledir ki işe başlarken tez hazırlama kılavuzu başucunuzda olmalıdır. Öyle ki içerik olarak onaylanan fakat tez hazırlama kılavuzu açısından uygun görülmeyen çalışmalar birçok düzenleme alabilmektedir. Özellikle konuyla ilgili danışman ve üniversite arasında etkili iletişim yoksa süreç daha fazla kötüye gidebilir. Sözgelimi danışman kendi başına farklı bir kılavuza uyulmasını isteyebilir. Teslime kadar her şey güzel ancak teslim sırasında enstitüdeki ilgili birim böyle bir çalışmayı kesinlikle kabul etmez. Bu sefer de kalkıp okulun yazım kılavuzuna göre düzenlemeniz gerekebilir. Kısacası tez hazırlama kılavuzuna uygunluk son derece mühim bir konudur.

Üniversite Tez Hazırlama Kılavuzu

Gelişen teknoloji ile birlikte üniversite tez hazırlama kılavuzu bundan nasibini almıştır. Ancak bırakın üniversite tez hazırlama kılavuzu konusunu Enstitüler arasında bile farklı kılavuzlar söz konusudur. Kaynak gösterme biçiminden tutunda kapak bilgileri veya kenar boşluklara bile farklı olmaktadır. Oysa bu bir karmaşa meydana getirmektedir. Şöyle düşünün farklı enstitüde bir arkadaşınız var ve bu süreci başarıyla tamamlamış. Ancak bu arkadaşınızın çalışmasının size bir cümle dahi yararı olmayacak. Neden çünkü ikinizin yazım kılavuzu çok farklı. Açıkçası bu durumu anlamak çok güç. Çünkü biçimsel özelliklerin bu kadar önemli olmadığını düşünüyoruz.

Tez Hazırlama Kılavuzu Bul

Yakın çevresinde bile referans bulamadığından dolayı tez hazırlama kılavuzu bul şeklinde araştırmalar artmıştır. Çünkü üst başlıkta ifade edildiği gibi tez hazırlama kılavuzu bul şeklinde araştırma yapanların çoğu aynı üniversiteden birilerini tanımaktadır. Ancak bu hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü birçok enstitüde kılavuzların birbiriyle alakası yoktur. Bu durum biraz komik gelse bile gerçek manada böyledir. Neyseki son yıllarda artık enstitülerin birçoğu birleştiriliyor ve lisansüstü eğitim enstitüleri açılıyor. Bize göre çok mantıklı bir harekettir. En azından biçimsel olarak karmaşaya ortadan kaldıracağını eminiz.

Tez Hazırlama Kılavuzu Uygunluk

Toparlayacak olursak tez hazırlama kılavuzu uygunluk düşündüğünüzden çok daha önemli bir konudur. Özellikle de içeriği onaylanmış çalışmalarda tez hazırlama kılavuz uygunluk yerine getirilmesi gereken tek kıstas olarak kalmış durumdadır. Hal böyle olunca da eğer Microsoft Word programı ile aranız iyi değilse düzenlemelerin sonu gelmeyecektir. İşi bilen birisi için çok uzun vakit almasa bile sıradan birisi için bu düzenlemeler ciddi emek gerektirmektedir. Ayrıca ilk yazmaya başladığınız andan itibaren düzene uyarak ilerlemek sürecin son anlarında işlerinizi son derece kolay hale getirecektir. Detaylı bilgi almak veya tez formatlama işlemi yaptırmak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.