İç Mimarlık Tez Konuları

12
İç Mimarlık Tezi Hazırlama Yardımı İçin Arayın

İç Mimarlık Tez Konuları Hakkında Yardım Al

Bildiğiniz üzere bu bölümler üniversite sınavına ek olarak özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir. Anlatılan sebeple iç mimarlık, insan kaynakları tezi hazırlama, tez konulara daha çok teknik ve detay içermesi sebebiyle mimarlık tezlerinden genel manada ayrılmaktadır. Aslında meslek olarak iç mimarlık zaten göreceli kavramlar içermesi ve tamamen kişisel zevke odaklı olması nedeniyle genel manada farklı bir disiplin olarak dikkat çekmektedir. Ancak bölümün doğası gereği dünya üzerinde Trendler veya geçmiş yüzyıllarda yaşanan ana akımlar genel manada ortak zevklerin varlığını göstermektedir. Hal böyle olunca da konu belirlerken öncelikle kendi mesleki deneyimlerinize ve odaklanmak istediğiniz hususla alakalı tercihlerde bulunmanız daha doğru olacaktır. Bunu sağlarken de danışman öğretim üyesi ile ortak bir paydada buluşmanız son derece önemlidir

1-) İç Mekan Mimarlık Tezleri

İsminden dolayı zaten yaşam alanlarını inceleyen bu disiplinde iç mekan mimarlık tezleri en sık görülen çalışmalar olarak dikkat çekmektedir. Elbette peyzaj düzenlemesi gibi dış mekanlarla da ilgilenmekle birlikte ağırlığın yaşam alanlarında olduğunu bilmek gerekiyor. Burada yaşam alanlarından kasıt illaki ev olması gerekmiyor. Bunun yanında evden daha çok vakit geçirdiğimiz işyerleri de bir iç mekan olarak görülebilir ve işyeri tasarımları da iç mimarlığın ilgi alanına girmektedir. Sizde bu konulardan herhangi birisi ile ilgili akademik tez veya dönem projesi çalışması yapabilirsiniz.

2-) Mutfak ve Yemek Bölümü Tezleri

İnsanlığın var olduğundan bu yana mutfak ve yemek kültürü vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmıştır. Mutfak ve yemek bölümü tezleri iç mimarlık bölümlerinde sıklıkla üzerinde çalışılan konular olmuştur. Dünya üzerinde çok farklı ülkeler ve kültürler bulunsa bile binlerce yıldır toplumun ve hatta küresel düzeyde insanlığın bir ana akım üzerinden devam ettiğini görmek mümkündür işte tam olarak bu veya benzeri konular iç mimarlıkla alakalı akademik çalışmaların ilgi alanına girmektedir. Araştırmacı yüksek lisans tezi veya dönem projesinde tarih boyunca mutfak ve yeme bölümü farklılıklarını inceleyebilir ya da günümüzde modern bir mutfak nasıl tasarlanır bununla ilgili bir çalışma meydana getirebilir.

3-) Gündüz ve Gece Bölümleri İç Mimarlık Tezleri Yazma

İnsan ve insanlığın yaşam alanı ile ilgili her şey bu disiplinin inceleme alanına girmektedir. Gündüz ve gece bölümleri iç mimarlık tezleri yazma işte tam da bu bilgiden hareketle insanların yaşamlarını incelemekte ve onlara dokunmaktadır. Gündüz bölümü olarak ifade edilen yemek odası, oturma odası veya salon gibi bölümler kastedilir. Gece bölümü olarak kastettiğimiz ise yatak odaları gibi alanları inceler. Sonuç olarak iç mimarlık disiplini temel mimarlık bilgilerinin yanında ağırlıklı olarak görsel, tasarımsal ve ergonomik hususlarla ilgilenmektedir. Elbette yalnızca görsel unsurlarla ilgili akademik çalışmalar tasarlamak mümkün olmadığından dolayı bu disiplini diğerlerinden kesin kati kurallarla ayırmak mümkün değildir. Konu belirleme aşamasında dikkat etmeniz gereken hususların başında anlatılan kıstaslar gelmektedir. Sonuç olarak kendi ilgi alanınız ve danışman öğretim üyesinin tavsiyeleri doğrultusunda istediğiniz bir alanda içi mimarlık yüksek lisans tezi veya dönem projesi hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz konu belirleme veya kaynak tarama aşamasında bizden hizmet alabilirsiniz. Profesyonel hizmetlerle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.