Marka Tezi Yazım Metodu

50
Marka Tezi Yazım Metodu

Marka Tezi Yazım Metodu Hakkında İnceleme

Tez veya dönem projesi gibi akademik çalışmaların nasıl hazırlandığıyla ilgili pek çok bilimsel yayın paylaştık. Marka tezi yazım metodu konusunda araştırma yapan kimseler için öncelikle bu dokümanları incelemesini öneriyoruz. Devamında ise bu programlarda veya konu başlığında meydana getirilecek makale ya da diğer akademik çalıştayların özellikle diğerlerinden ayrıldığını ifade etmek mümkün değildir. Elbette konu içeriği ile alakalı kıstaslar genel belirleyiciler olduğundan dolayı hiçbir bölümde kıyaslanamaz. Burada ifade edilmek istenen tezin genel konsept olarak ne şekilde planlanması gerektiği ve yazım aşamalarından teslime dek geçen süredir. Yine sıkılmadan vurgulayacağımız üzere danışman öğretim üyesi, konu başlığı veya öğrencinin kendisinden daha çok sürece etki edeceğinden dolayı en önemli kıstastır. Bu sebeple kendisiyle iyi anlaşabileceğinizi inandığınız veya mümkünse tanıdığınız öğretim görevlisini danışman olarak tercih etmenizi öneriyoruz.

1-) Marka Bilinci Meydana Getirmek

Günümüz işletmeleri için marka bilinci meydana getirmek son derece önemlidir. Yakın geçmişteki çalışmalar gösteriyor ki tüketicilerin markaya olan bağlılığı ve sadakati işletmeler için paha biçilemez husustur. Her ne kadar paha biçilemez desek bile bunun maddi olarak şirketlere yansıması da inanılmaz düzeyde yüksektir. Çünkü marka sadakati veya markaya bağlı olan müşteri pek çok durumda ürün ya da hizmetin fiyatını sorgulamaz ve ilgili markanın sunduğu ürünleri ve hizmetleri hemen satın alır. Ancak bu düşündüğünüz kadar kolay olmayacaktır. Emin olunuz milyonlarca lira para harcayıp bunu meydana getiremeyen pek çok işletme bulunmaktadır. Hal böyle olunca da modern hayattaki yöneticiler bu konunun bilincinde olmuş ve ortaya koydukları ürün veya hizmetle alakalı marka çalışmalarına ciddi önem göstermeye başlamışlardır. Bu ilginin paralelinde öğrenciler ve eğitim camiasının konuyla alakalı çalışmalarını artırmış ve nitelikli insan gücüne olan ihtiyacı karşılamak adına ciddi manada çalışmalar meydana getirmişlerdir.

2-) Marka Konusu Bu Denli Önemli Mi?

Anlatılanlardan hareketle marka konusu bu denli önemli mi? Kısacası kesinlikle evet. Bugün milyar dolarlarla ifade edilen dünyanın en büyük markaları bilançolarına bu rakamı gelir veya para karşılığı yazamıyor. Ancak odaklanmamız gereken yer bilanço veya muhasebe kayıtları değildir. Burada ifade etmek istediğimiz marka değerinin bilançoda gösterilmesi mümkün olmasa dahi bu işletmeler 20 yıldır ürettikleri tüm ürünleri neden bu kadar başarılı şekilde satmaktadırlar? Burası üzerinde düşünmeye değerdir. Sözgelimi 20 yaş üzerindeki insanların hatırlayacağı üzere Nokia diye bir telefon markası vardı. Dünyayı kasıp kavuran telefonları ile bir numaralı işletmelerden biriydi ancak günümüzde yeni nesile sorsanız bu markanın adını dahi bilmiyor olabilir. Dolayısıyla marka değeri meydana getirmek ve uzun yıllar sürdürülebilir başarı meydana getirmek demek ki düşünüldüğü kadar kolay olmuyor. Bu sebeple de bilimsel araştırmalardan makale, tez veya diğer tüm çalışma ile alakalı alakadar camia mevzubahsi konularla ilgili bilimsel araştırma yapmaktadır. Elbette bu durum yüksek lisans eğitim programları ve dolayısıyla da meydana getirilecek tez, dönem projesi veya makaleleri de etkilemiş durumdadır.

3-) En Doğru Marka Tezi Yazım Metodu

Toparlayacak olursak bu denli önemli bir kavramla alakalı bilimsel araştırma yapmak için en doğru marka tezi yazım metodu hangisidir? Açıkçası bununla ilgili yalnızca bir metottan bahsetmek mümkün değil. Ancak genel geçer kurallar burada da uygulamak durumundadır. Özellikle de özgünlük, orijinallik, intihal yapmamak, danışman kontrolü ve olası revize taleplerinin tamamen yerine getirilmesi son derece mühimdir. Diğer taraftan marka konulu akademik çalışmalarda genellikle anket çalışması yapılması önerilir ki tüketicilerin markayı nasıl algıladığı veya marka sadakati meydana getiren olguların neler olduğu tespit edilmeye çalışılır. Böylelikle meydana getirilen çalışmalar gelecekte hem firmanın kendini yenilemesi hem de diğer şirketlerin bundan yararlanması için önemli bir bilimsel araştırma sonucu meydana getirecektir. Konuyla alakalı profesyonel destek almak veya hizmetlerimizle ilgili görüşmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.