İnsan Kaynakları Tezi Hazırlama

16

İnsan Kaynakları Tezi Hazırlama Kuralları

Çok değil yakın geçmişe dek insan kaynakları departmanı maaş hesaplayan ve giriş çıkış evraklarını dolduran bölümdü. Oysa Girişimcilik Tezi Yazım ve insan kaynakları tezi hazırlama konusunun incelendiğimizde durumun hiçte öyle olmadığını göreceğiz. Özellikle de kurumsal firmalarda bu husus son derece ciddiye alınmakta ve nitelikli personel ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bir çoğunuzun bildiği üzere ülkemiz gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Bu durumun doğal sonucu olarak dünya üzerinde çıkan yenilikler belirli süre sonra ülkemizde görülmeye başlamaktadır. Bunun tersi durumlar söz konusu olsa bile genel kanı bu yönde olduğundan dolayı anlatılan şekilde genelleme yapmayı uygun gördük. Her ne kadar günümüzde birçok kurumsal firma bu hususu abartmış ve işe alacağı bir kişiyle 6-8 kez görüşme yapmaya kadar işi ilerletmiş olsa bile ortaya çıkan bu durumun doğru olmadığını düşünüyoruz. Yalnızca bu bilgiden bile şunu anlayabiliriz ki insan kaynakları departmanı ile üst yönetim arasında koordinasyon problemleri her geçen gün artmaktadır. Oysa insan kaynakları departmanının en önemli işi üst yönetimin ihtiyacı olan yöneticileri veya çalışanları bulmak ve nokta atışı önerilerle onlara alternatifleri iletmek olmalıdır. Kısacası anlatılan nedenlerle söz konusu programlara ilgiler artmış ve geçmiş dönemde yüksek lisans programlarında işletme yönetimi bilim dalında okutulan ders olarak görülen bu disiplin artık ayrı bir kategoride değerlendirilmiş ve bununla alakalı derslerden oluşan programlar açılmıştır.

İnsan Kaynakları Bölümü Hakkında

Aslında insan kaynakları bölümü hakkında diyebileceğimiz birçok hususa üst başlıkta giriş yapmış olduk. Anlatılanlara ek olarak hala pek çok işletmede bu departman ciddiye alınmasa bile bize göre üst yönetimden sonra en önemli departmanlardan birisidir. Yakın gelecekte konuyla alakalı çok daha yüksek oranda ilgi olacağı ve işletmelerin bu departmanla ilgili özel çalışma yapacağını düşünüyoruz. Ülkemizde içinde bulunduğumuz 2022 yılı düşündüğünde bu işlemleri genellikle firma sahipleri veya yöneticiler üstlenmekte ve çalışanların işe alımı hakkında kendileri faaliyetleri yürütmektedir. Tam olarak bunu son vermek maksadıyla insan kaynakları bölümlerinin nitelikli personel yetiştirmeye devam etmesi gerekmektedir.

İnsan Kaynakları Tezi Hazırlama Süreci

Bahsi geçen bölümle alakalı ilgi her geçen gün artıyor. Bu nedenle de pek çok öğrenci insan kaynakları tezi hazırlama süreci hakkında çeşitli araştırmalar yürütmek durumunda kalmaktadır. Birçok yayında bahsettiğimiz üzere bizim önerimiz ilgili kimselerin işletmelerindeki pozisyonları veya işletmelerdeki problem görülen noktalarla alakalı tez veya dönem projesi konusu seçmesi gerekir. Elbette bu zaruret olmamakla birlikte tabiri caizse tek taşla iki kuş vurmak olacaktır. Danışman öğretim üyesini de ikna ederseniz konuyla alakalı çok düşük maliyetlerle işletmenizin önemli problemlerinden birisini tez yazmak suretiyle çözüm olmanız kuvvetle muhtemeldir. Tez veya dönem projesi hazırladıktan sonra yüksek lisans programından mezun olursunuz ve elde ettiğiniz bulguları üst yönetim ile paylaşabilirsiniz

işletmeler İçin İnsan Kaynakları Tezi Hazırlama Desteği

En nihayetinde işletmeler için insan kaynakları tezi hazırlama desteği faaliyetleri bulunmaktadır. Ancak kaç tane kuruluş konuyla alakalı çalışanlarında buna destek verir burası mühim belirsizlik içerir. Şunu ifade edebiliriz ki çalışanlarına inanıp konuyla alakalı gerekli desteği veren işletmeler emin olunuz bundan son derece karlı çıkacaktır. Yüksek lisans programında eğitim gören öğrencilerin tez veya dönem projesi seçimini işletmeye odaklandırması durumunda elde edilen bulgular ciddi katkı sunabilir. Böylelikle dışarıdan herhangi biçimde hizmet almadan problemlerin çözümüne alternatif üretilmiş olur. Konuyla alakalı profesyonel destek almak veya başvuru yapmak için bizim iletişime geçiniz.