Akademik Tez Danışmanlık

28

Akademik Tez Danışmanlık İsteyin

Geride kalan dönemlerde akademik kariyerine devam eden insanlar öğretim görevlisi gibi mesleklere dahil oluyorlardı ve akademik tez danışmanlık pek talep görmüyordu. Gelinen noktada artık herkes lisansüstü eğitim alıyor. Buradan hareketle akademik danışman ihtiyacı hemen hemen herkes için mümkün görünmektedir. Çünkü yalnızca akademik kariyer hedefleyen kimseler değil; tüm insanlar hayat boyu eğitim felsefesine göre hareket etmektedir. Buna paralel olarak lisansüstü veya doktora düzeyi eğitimlere devam etmektedir. Ancak bunun bir diğer dezavantajı ise çalışma hayatıyla birlikte sürecin getirdiği zorluklardır. Zaten genellikle özel sektörde çalışan insanların yoğun iş hayatı vardır. Buna ek olarak eğitime devam etmek ihtimali büyük yük getirmektedir. Hal böyle olunca da sebepler farklı olsa bile akademik destek ihtiyacı doğmaktadır.

1-) Akademik Tez Nedir?

Öncelikli olarak akademik tez nedir sorusuna yanıt arayalım. Burada lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyi programlardan mezun olmak için gerekli olan ve her öğrencinin danışmanıyla birlikte karar verme koşuluyla kendi belirlediği konuda meydana getirmesi gereken akademik çalıştaya bu isim verilmektedir. Temel prensipleri eğitim seviyesi aynı olsa bile zorluk açısından yukarı doğru çıktıkça en ciddi manada farklılıktan söz etmek mümkündür. Özellikle de doktora düzeyi eğitim programlarındaki tezlerin son derece nitelikli ve ayırt edici olması genelde tercih edilen husustur. Tersinden bakıldığında ise lisans tezleri görece daha kolaydır.

2-) Akademik Tez Nasıl Yazılır?

Eğitim düzeyinden bağımsız olmak üzere çeşitli asgariye gereklilikler bulunmaktadır. Akademik tez nasıl yazılır sorusunun en basit yanıtı bu asgari niteliklerin sağlandığı takdirde geçerlidir. Bunlar arasında özgünlük, intihal olmaması ve doğrulanabilir kaynak gösterilmesi ifade edilebilir. Kısacası en basit akademik çalışma olsa dahi üç kriterin mutlak suretle yerine getirilmesi gerekir. bunlar dışında ise geriye kalanlar danışmanla çalışma sahibi olan öğrenci arasında netleştirilecek hususlar olacaktır. Üst kısımlarda ifade edildiği üzere lisans tezi olsa dahi özgün olmayan çalışmanın kabul edilebilir nitelikte olmayacağı ortadadır. Bu kriterlere ek olarak planlı ve programlı hareket etmek son derece önemlidir. Ayrıca tezlerin veya dönem projelerinin acil şekilde hazırlanmasını pek önermiyoruz. Bunun yerine düzenli olarak danışman öğretmen ile görüşülmesi ve kendisinden alınacak geri bildirimlerle süreci yönlendirmesi önemli hususların başında gelmektedir.

3-) Acil Tez Danışmanlık Yardım

Her ne kadar biz önermiyor olsak bile acil tez danışmanlık yardım isteyen öğrencilerin sayısı son derece fazladır. Genellikle görüyoruz ki öğrenciler işleri son dakikaya bırakmaktadır. Burada bazılarının geçerli sebepleri olmakla birlikte geçerli sebebi olmasa dahi genel kanı bu yöndedir. Açıkçası süre kısıtlı olduğunda normalde olmayacak problemlerle karşılaşmanız mümkündür. Bu sebeple de biz kısa sürelerde hizmet veriyor olsak bile eğer çaresiz kalmadıysanız çok kısa sürelerde tez veya dönem projesi gibi çalışmaları hazırlamanızı önermiyoruz. Çünkü buradaki anahtar kelime danışman öğretim üyesi ile maksimum sayıda görüşmeniz ve her adımda kendisinden gelen eleştirileri yerine getirmenizdir. Bunu ne kadar yüksek düzeyde sağlarsanız başarıya o denli kolay gitmeniz mümkün olacaktır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişim haline geçebilirsiniz.

Akademik Tez Danışmanlık Youtube yardım video