Tezde Sonuç Nasıl Yazılır?

1772
Tezde Sonuç
İyi Bir Sonuç Bölümü Nasıl Yazılır?

Tezde Sonuç Nasıl Yazılır

Akademik çalışmalarda en çok ehemmiyet gösterilen bölümler giriş ve sonuç kısımlarıdır. Daha önce özetle ilgili bilgi verdiğimize göre tezde sonuç nasıl yazılır hususunda bildiğimizi sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor ki son aşamaya geldiğiniz tez ya da dönem projesi yazmak aşamasında artık bitirmeye birkaç adım kaldığını ifade edebiliriz. Konumuza giriş yaparken ilk önce sizin çalışmanın tamamına hakim olmanızı bekliyoruz. Bu sebepledir ki aradan uzun zaman geçmiş olabileceğinden dolayı çalışmanızı baştan sona bir ya da birkaç kez mutlaka okuyunuz. Eğer tezinizle ilgili uzun zaman geçti veya çeşitli noktalarla ilgili bilgiler zihninizde birleşme eğiliminde değilse tez veya dönem projenizi tekrar okuyabilirsiniz.

Tezde sonuç kısmına ne yazılır?

Kendi açınızdan hakim olduğunuzu düşündüğünüzde tezde sonuç nasıl yazılır aşamasına geçebilir ve bu bilgileri elde ettikten sonra sonuç kısmını yazmaya başlayabilirsiniz. Bir öğrenci olarak sizden sonuç bölümünde beklenen çok uzun uzadıya sayfalar dolusu bilgi değildir. Bu sebepledir ki biz yüksek lisans düzeyi tez veya projelerde maksimum 3 – 4 sayfalık sonuç kısmı yazılmasını isteriz. Bu bilgiden hareketle sizin çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara öz bilgi olarak ortaya koymanız gerekir. 1 – 2 sayfada bu hususları toparlarsanız son aşamada tez ya da dönem projenizin sonuçlarına paralel olarak sizin önerilerinizi sıralayabilirsiniz. Bunun devamında ise tezde sonuç nasıl yazılır denildiğinde aslında sonuç ve öneriler olarak düzeltme yapmak mantıklı görünmektedir ve bu sebeple de sizin çalışmanızın son sayfasında ilgili taraflara önerilerinizi paylaşmanız mümkündür.

Sonuç paragrafı nasıl yazılır?

Hatta bazı durumlarda tezlerde ilgili araştırmacılara yönelik öneriler ve genel öneriler olarak iki farklı öneri yöntemi de ortaya konulmaktadır. Kısacası tez makale veya yüksek lisans dönem projesinde insanların çalışmanız hakkında fikir sahibi olabilmesi için genellikle özetle sonuç kısımlarına göz attığı bilinmektedir. Bu sebeple de sizin söz konusu bölüme özenle yazmanız gerekir. Emin olunuz danışman hocanız, jüri üyeleri veya böyle bir tez varmış diye düşünen herkes giriş, özet ve sonuç kısımlarını okuyacaktır ve ilgisini bu kısımlara odaklayacaktır. Eklemeyi unuttuğumuz bir diğer nokta ise sonuçlar kısmında kesinlikle kaynak gösterilmez ve tamamen araştırmacının görüşlerine göre yazılır. Detaylı bilgi için bizimle irtibat kurunuz.