Tezde Tartışma Nasıl Yazılır?

404
Tezde Tartışma
Tezde bulgular ve tartışma nasıl yazılır?

Tezde Tartışma Nasıl Yazılır?

Tezlerin diğer önemli kısmı ise bu sonuçların hemen önündeki tartışma bölümüdür. Peki tezde tartışma nasıl yazılır? İnceleme konusu olan bölümün nasıl meydana getirileceğini anlatmadan önce biraz genel bilgi vermek istiyoruz. Bazı öğrencilerin konuyla alakalı bilgisi olmayabilir ve bu sebeple de inceleme konumuzla alakalı genel bilgileri ortaya koyalım. Yüksek lisans tezleri veya dönem projelerinde son zamanlarda sıklıkla talep edilen bu bölüm aslında akademik çalışmaların en can alıcı noktalarından birisidir. Çünkü burada genel manada sizin çalışmanızda elde ettiğiniz bulgular ve devamında ise benzer çalışmalarda elde eden bulgular ortaya konulur.

Tezde tartışma kısmına ne yazılır?

Sonrasında ise kendi tezinizde elde ettiğiniz bulguların diğer çalışmalardan farklılıklarını veya benzer durumlarını ortaya koymak suretiyle tespitler yapılır. Kısacası yaptığınız çalışmanın diğer akademi çalışmalarla benzerlik bulunan farklılıklarını tespit edebilme adına önemli bölümdür. Son yıllarda zaten hemen hemen bütün tezlerde bu bölümün meydana getirilmesi isteniyor ve böylece sizin çalışmanızın literatüre olan katkısı kabaca bile olsa gözlemlenmiş oluyor. Anlatılanlardan hareketle tezde tartışma nasıl yazılır denildiğinde ilk olarak kendi bulgularınızı somut biçimde sadeleştirilmiş olarak ortaya koymanız gerekir.

Tezde Tartışma kaç sayfa olmalı?

Bunun yanında sizin konunuzla direkt olarak ilgili tez ya da dönem projelerini ortaya koymanız gerekir. Ayrıca konumuzla direkt olarak ilgisi olmasa bile benzer konularla alakalı da hazırlanmış akademik çalıştayları (tez, makale veya bildiri gibi) yine kendi çalışmanızla kıyaslamanız mümkündür. Sonuçta sizinle aynı konuda pek fazla tez, makale ya da dönem projesi bulamayacağınızdan dolayı genellikle benzer konularda bu şekilde araştırmaya dahil edilir. Düşünsenize sizinle aynı konuda belki bir tez/proje bulabilirsiniz belki de onu bile bulamazsınız. Kısacası konuyla ilgili tam olarak başlığın benzemesinden ziyade olması gereken ana hatlarıyla birbirine yakın iki konunun kıyaslanmasıdır.

Tezde bulgular ve tartışma nasıl yazılır?

En nihayetinde tezde tartışma nasıl yazılır denildiğinde kendi çalışmamızdaki bulguları ve bizim çalışmamızda benzer bulguları bir araya getirip bulgular karşılaştırmalı olarak ortaya konulur. Ortaya konulan bilgiler neticesinde tezimiz bu konuda ilgili araştırmaya benzer sonuçlar içerir veya dönem projemiz ilgili araştırmayla bu konularda farklı göstermiş gibi gibi tespitler de bulunabilir. Aslında tartışma bölümü akademik çalışmalar neticesinde elde edilen bulguların kıyaslanmasıdır diyebiliriz. Sorularınız varsa bizden bilgi alabilirsiniz.

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 0 Ortalama: 0