Tezde Kaynakça Düzenlemesi Nasıl Yapılır

168
Tezde Kaynakça
Tezde Kaynakça Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Tezde Kaynakça Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Çoğu insan konuyla alakalı teslim sürecinden sonra bilgi araştırması içerisine giriyor olsa bile tezde kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır diye soranlara en basit ifadeyle işin hemen başında yanıtı veriyoruz. Neden böyle bir seçim yaptığımızda gelince teslimden sonra veya teslim aşamasına geldiğinizde kaynakça düzenlemesi sizi gerçek manada yoracaktır. Ancak henüz konu belirleme ve literatür yazma aşamasında başlamak üzere siz tezde kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır diye merak edip inceleseydiniz emin olunuz o aşamadan itibaren öğrendiğiniz kuralları uygulardınız.

Tezde kaynakça nasıl düzenlenir?

Devamında ise zaten işin başından itibaren referans gösterme ve kaynakça oluşturma noktaları ile alakalı bilgilere hakim olacağınızdan dolayı son kısımlarda önemli problemler yaşamazsınız. Tez veya dönem projesi yazım aşaması ile ilgili bazı kuralları işin hemen başında uygulamak ve bunu tutarlı şekilde teslim sürecine kadar devam ettirmek son derece önemlidir. Bunların başında özellikle de referans gösterme ve kullanılan referansların kaynakça kısmında yazılması önemli bir örnek olarak ifade edilebilir. Ayrıca konuyla alakalı pek çok öğrenci Microsoft Word programında kaynakçayı otomatik oluşturulup oluşturulmaması ile alakalı sorular sormaktadır.

Kaynakça düzeni nasıl yapılır?

Açıkçası tez veya dönem projesinin sahibi olarak bu konuyla alakalı karar mercii kesinlikle kendiniz olacaksınız. Bizim kendi yaptıklarımıza gelince biz tez yazım aşamasında otomatik kaynakça oluşturmayı önermiyoruz. Çünkü ülkemizdeki üniversitelerin çoğunda APA formatı kullanılmakla birlikte bu formatın üniversite kılavuzları incelendiğinde aslında birbirine benzemediği sonucu çıkarılıyor.

Kaynakçada erişim tarihi nasıl yazılır?

Evet genel manada sistem aynı ancak farklı puntolar, kalın veya italik olma gibi hususlar genellikle üniversiteler arasında tez yazım kılavuzuna göre farklılık gösterdiğinden dolayı biz otomatik oluşturmayı önermiyoruz. Bilmeyenler için ifade edelim tez yazarken eğer otomatik kaynakça oluşturursanız hiçbir şekilde o kısma müdahale edemiyorsunuz ve Word programı yüksek lisans çalışmanızda kaynakçanızı otomatik olarak oluşturuyor. Tezde kaynakça düzenlemesi nasıl yapılır konusuyla alakalı sürecin başında bir tane kaynak gösterip danışman hocanızdan otomatik kaynakça oluşturup bunun onayını alırsanız da kendisi de uygun olduğunu ifade ederse işte o anda otomatik kaynakça oluşturabilirsiniz.

Bir tezden alıntı nasıl yapılır?

Bunun dışında teslim süreci geldiğinde mutlak suretle metin içerisindeki kullandığınız referanslar ve bunların kaynakçada eksiksiz biçimde gösterilip gösterilmediğini kontrol ediniz. Pek çok öğrenci için yüksek lisans dönem projesi yazım aşamasında basit hata gibi görünüyor olsa bile bu husus intihal ile suçlanmanıza sebep olabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 2 Ortalama: 4.5