Tez Yazdırma Süreci

177
Tez Yazdırma
Tez Yazdırma Süreci Nasıl İlerler?

Tez Yazdırma Süreci İlerleme Hakkında

Pek çok insan tez yazdırma süreci hakkında genel bilgiye sahip değildir. Gözlemlerimize göre olay şekilde gelişmektedir: Eğitim hayatımızda ilk kez karşılaşmamız lisans eğitimine karşılık gelmektedir. Lisans eğitiminde ise çoğunuzun bildiği üzere son yarıyılda size çalışma yönlendirmekte ve danışmanla mutabık olmak koşuluyla istediğiniz konuda akademik çalışma meydana getirmeniz gerekmektedir. Burada zaten derslerin tamamlanmasıyla uğraşan öğrencinin olsa da olur düşüncesiyle süreci geçirmek maksadıyla lisans bitirme tezi yazdığı görülmektedir.

Tez yazmak ne kadar sürer?

İnsanların çok büyük çoğunluğunun fakülte eğitimden sonra eğitim hayatına sonlandırdığından dolayı burada yeterli bilincin oluştuğunu ifade etmek zor olmayacaktır. Tez yazdırma süreci hakkında devam eden aşamada ise karşımıza çıkan yüksek lisans eğitim sürecidir. Lisansüstü eğitime günümüzde pek çok insan devam ediyor olsa bile oransal olarak bakıldığında fakülte eğitimine göre çok çok düşük düzeylerdedir. Hal böyle olunca küçük kitleden bahsediyoruz ve bunların da lisans eğitimini yukarda ifade ettiğimiz gibi bir şekilde geçiştirmek suretiyle tezi teslim ettiklerinden dolayı yine yeterli bilincinin oluşması söz konusu olmayacaktır. Ayrıca çok küçük çoğunluk bilimsel araştırma yöntemleri dersini ilgi göstermekte ve bunlar süreci diğer arkadaşlarına oranla görece kolay şekilde bitirmektedir.

Yüksek lisans tezi yazma süreci

Ancak pek çok insanın kaynak göstermek başta olmak üzere akademik çalışmanın nasıl yapıldığını bilmemesi sebepleriyle yüksek lisans tezi yazım aşamasında çeşitli problemlerle karşılaştıkları bilinmektedir. Hala şanslı olan kimseler var ki son derece hakkaniyetli ve yol gösterici danışman öğretim üyeleri bulunmaktadır. Eğer siz yüksek lisans düzeyi programlarda eğitim gören öğrenci olarak bahsedilen şekilde bir danışmanla karşılaşmazsanız işler sizin için daha da zor olacaktır. Bu zorluk tez yazdırma sürecinin çoğu anda hüsranla sonuçlanmasına neden olabilir. Eğer yeterli bir öğrenci iseniz ilk takvim açıklandığından itibaren doğru danışman seçmek için gayret gösterirsiniz ve danışmanın tavsiyelerini uymak suretiyle kolaylıkla mezun olabilirsiniz.

1 ayda tez nasıl yazılır?

Burada tez yazım veya dönem projesi hazırlama aşamasıyla ilgili kolaylık ifadesini kullanıyoruz ancak şuna emin olunuz ki yüksek düzeyde emek harcamanız gerekiyor. Eğer yoğun emek ve çaba göstermek suretiyle tezinizi hazırlarsınız doktora programları geldiğinizde emin olunuz işler sizin için son derece kolay olacaktır. Elbette nitelik olarak çok yüksek çalışmalar olması gerekiyor olsa bile siz işin temelini öğrendiğinizden dolayı doktora programları sizi çok zorlamayacaktır. Konuyla alakalı bilgi almak için bizim iletişime geçebilirsiniz.

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 1 Ortalama: 5