Üniversite Tez Hazırlama Programı

47
tez hazırlama programı

Üniversite Tez Hazırlama Programı Yapmak

Türk milleti olarak çok planlı ve programlı olduğumuz söylenemez. Benzer durum akademik çalışmalar için de geçerlidir. Görüştüğümüz öğrenciler Üniversite tez hazırlama programı hakkında genellikle hiçbir fikir sahibi değildir. Elbette burada programdan bahsedilen yazılım veya herhangi bir sistem değildir. Program ile kastedilen aslında sürecin planlaması ve belirli plan etrafında işlemlerin ilerletilmesidir. Açıkça ifade etmek gerekirse akademik çalışmalar ciddi programlama yetisi gerektirir. Elbette bunu yapmayabilirsiniz. Ancak süreci yönetmekte ciddi manada zorlanmanız sebebiyle tezi veya dönem projesini zamanında yetiştirmemiz pek mümkün görünmez.

1-) Tez Hazırlama Programı Nedir?

Merak edenler için okul tez hazırlama programı nedir? Üst kısımda da kısaca değindiğimiz üzere akademik süreçle alakalı danışmanınızın atandığı andan itibaren teslime kadar olan sürecin programlanmasıdır. Burada aslında danışman öğretim üyesinin seçimi de programın parçası olarak görülebilir. Birçok yayında ifade ettiğimiz üzere bildiğiniz ve hakkında fikir sahibi olduğunuz danışman öğretim üyesi ile çalışmak emin olunuz tez hazırlama programınızın temel yapıtaşı olarak görülmektedir. Aksi taktirde enstitünün atadığı danışmanla çalışmak işlemlerin bir çoğunu tamamen şansa bırakmak olacaktır.

2-) Tez Yazım ve Planlamanın Önemi

Bizden profesyonel destek alan veya almayan birçok öğrenci tez yazım ve planlamanın önemini fark etmemektedir. Kendileriyle görüştüğümüzde buna pek gerek olmadığını ifade etmektedirler. Oysa işin en az %50’si tamamen bu aşamada yerine getirilmekte olduğundan dolayı tez veya yüksek lisans projesi gibi çalışmalarda planlama çok büyük önem arz eder. Eğer planınız olmaz ise üniversitenin takvimini bile kaçırmanız içten değildir. O halde zamana dayalı olmak kaydı ile kesinlikle plan ve program etrafında çalışmanızı öneriyoruz. Bizden hizmet alanlar için bunu zaten işimizin parçası olarak görüyoruz. Ancak kendisi işlemleri tamamlayacak öğrenciler için de kesinlikle bunu yapmalarını tavsiye ediyoruz.

3-) İyi Bir Tez Hazırlama Programı Nasıl Olmalıdır?

Toparlayacak olursak iyi bir tez hazırlama programı nasıl olmalıdır? Öncelikle danışman öğretim üyesi seçimi de bu programın ayrılmaz parçalarından birisidir. Dolayısıyla siz kabaca konu ve kiminle çalışacağınız hususunda üniversitedeki eğitim hayatınızda karar vermiş olmalısınız. Sonuçta dersleri verirken bunları kafanızda kaba taslak dahi olsa planlama yapmanız önemlidir. Devamında ise konu belirleme işlemi yerine getirilir ve en önemli husus metodoloji yani araştırma yönteminin belirlenmesidir. Burada anket mi yoksa mülakat mı uygulayacaksınız karar vermeniz gerekiyor. Karar verdiğiniz taktirde danışmanla mutabık olursanız verileri ne şekilde toplayacağınızı ve hangi sorulardan yararlanacağınızı netleştirmelisiniz. Tüm bunları danışmanla ortalama 15 günde görüşecek şekilde programlamalısınız. Literatür taraması yaparken diğer yandan da verileri toplamaya başlamalısınız. Veriler nereden toplanacak, kimlerle görüşülecek ve çıktı alıp mı veri toplayacaksınız yoksa elektronik ortam üzerinden mi veri toplayacaksanız bunları netleştirmeniz gerekiyor. Eğer yalnızca bu anlatılanları bile süreye odaklı biçimde planlayıp; programa uyarak tez/proje yazım aşamasını devam ettirirseniz emin olunuz sizin için çok kolay şekilde tez ya da dönem projesi yazım aşaması tamamlanacaktır. Aksi taktirde sürekli aksilikler çıkacak ve bir bakmışsınız teslim tarihi gelmiş olacaktır. Detaylı bilgi almak veya başvuru yapmak için bizden bilgi alabilirsiniz.