Tez Yazamıyorum

23

Tez Yazamıyorum Ne Yapmalıyım?

Etkileşim içerisine geçtiğimiz birçok öğrenci tez yazamıyorum ya da tez yazım aşaması ile alakalı sürecin içinden çıkamıyorum gibi yaklaşımlar içerisindedir. Basitçe konuya yaklaşacak olursak böyle bir şey mümkün değildir. Söz konusu enstitüde eğitim alan birisi olarak en vasat öğrenci olsanız dahi belirli miktarda emek ortaya koymak suretiyle süreçten kesinlikle başarılı olarak mezun olabilirsiniz. Ancak burada farklılık şundan kaynaklı olabilir; bir öğrenci on birim saatte işlemi tamamlarken bir diğeri ise 20 birim saat emek ortaya koymalıdır. Kısacası kolay veya zor artık bu sizin donanımızla alakalı olmakla birlikte tez ya da dönem projesi yazım işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Yapmanız gereken öncelikli işi ya da olguyu ben yapamıyorum demek yerine bu işi nasıl yapabilirim, bunu araştırmalıyım diye düşünmek olmalıdır.

1-) Tez Yazmak Öğrenilebilir Mi?

İnsanların çoğunluğu tez yazmak öğrenilebilir mi diye merak etmektedir. En son söyleyeceğimizi ilk önce söyleyelim ve sonrasında açıklamaya devam edelim. Evet, tez yazmak öğrenebilir bir şeydir. Ancak yazı yazmak zaten başlı başına zorlu bir süreçtir. Yazı yazma yeteneği bir çoğumuz da bulunmamaktadır. Ancak sizden beklenen edebi eserler ortaya koymanız değildir. Bir çoğunuzun bildiği üzere akademik çalışmalarda edebi dil değil akademik dil kullanmak gerekir. Yani sizler tez veya dönem projesi yazarken pasif dil kullanmalısınız. Örnek vermek gerekirse yapılmıştır, anlaşılmıştır, tespit edilmiştir ya da bu sonuca ulaşılmıştır gibi pasif cümleler kurmanız şarttır. O halde bunları meydana getirmek üst düzey yetenek gerektirmez. Ancak sizin zorlanacağınız nokta bu işe ne kadar vakit ayırmanız gerektiği gerçeğidir. Yine tekrar etmek gerekirse tez yazım aşamasında en vasat öğrenci olsanız bile kesinlikle akademik çalışma hazırlama sürecini yerine getirmeniz mümkündür.

2-) Tez Yazmak Yetenek İşi Mi?

Aslında üst başlıkta tez yazmak yetenek işi mi sorusuna kabaca yanıt verdik. Tekrar edecek olursak yetenekli olanlar daha hızlı ve daha kısa yoldan sonuca ulaşabilirken konuyla alakalı yeteneği olmayan kimselerin zorlansa dahi bu işlemleri başarılı şekilde tamamlaması mümkündür. Tez veya dönem projesi yazım sürecinde temel problem hayatımızda bu bilgileri bir ya da birkaç kez kullanacak olmamız sebebiyle motivasyonumuzun düşük olmasıdır. Hayat boyu kullanılabilecek bir husus olsa emin olunuz tez hazırlama aşaması ile ilgili kıstasların öğrenilmesi noktasında çok daha ılımlı yaklaşırsınız ve öğrenmek için azami çaba gösterirsiniz. Kısacası tez yazım işi yetenekle ilgilidir ancak kesinlikle yetenekli olanlar bu süreci yapabilir demek doğru olmayacaktır.

3-) Tez Yazamayan Öğrenci Yoktur, Motivasyonsuz Öğrenci Vardır

Toparlayacak olursak bu hususta kendisini daha çok geliştirmiş olanlar görece daha az emek harcayıp sonuca ulaşabilir. Ancak tez yazamayan öğrenci yoktur, motivasyonsuz öğrenci vardır. Bu gerçekten hareketle yapmanız gereken bu işi yerine getirmeniz gerektiğini kabul etmek ve danışman öğretim üyesi ile birlikte sonuca nasıl ulaşabileceğinizi netleştirmek olmalıdır. Devamında ise yeteneğiniz varsa daha az miktarda emek harcarsınız. Eğer bu konuyla alakalı üst düzey yeteneğiniz yoksa ortalama üstü düzeyde emeğinizi harcamak suretiyle tez ya da dönem projesi yazım aşamasını tamamlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.