Adım Adım Tez Yazma Süreci Nasıl İlerlemeli?

42
Tez Yazma
Tez Yazma Süreci

Tez Yazma Süreci

Geçenlerde tez nasıl yazılır isimli bir kitap görmüştük. Bu kitabı incelediğimizde tez yazma süreci hakkında kapsamlı bir inceleme yapıldığını ve ilgili taraflar için önemli kaynak olduğunu gördük. Kitap ilgili öğrenciler için son derece yararlı olmakla birlikte birkaç haftada birkaç sayfalık yazı yazmanın mümkün olduğunu ifade ediyordu. Anlaşılanlardan hareketle ortalama 70-80 ya da 100 sayfalık tezin meydana getirmesini bir yıl gibi sürede mümkün olmadığı sonucu çıkarılabilir. Doktora süreci hariç olmak üzere hangi öğrencinin bir yıl boyunca aralıksız şekilde emek ortaya koyacağı ise tartışmalı bir durum olmuştur.

Tez yazma aşamaları nelerdir?

Açıkçası tez yazma süreci hakkında bu yaklaşım çok mantıklı görünmüyor çünkü öğrencilerin bu denli emek harcaması söz konusu olmayacak gibi görünmektedir. Akademik çalışma meydana getirmenin kolay olmadığını hemen hemen her yayınımızda vurguluyoruz. Bunun tersinden yaklaştığımızda ise açık konuşmak gerekirse bu denli anlatılan biçimde de zor olduğunu düşünmüyoruz. Elbette yazı yazmak öğrenciler için her daim kolay olmayabilir ancak bir yıl boyunca aralıksız çalışmayı da pek mümkün görmüyoruz. Eğer sizde yüksek lisans programlarında eğitim gören bir öğrenci olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu veya buna benzer kaynakların hepsini mutlaka okuyunuz. Ancak herhangi bir konuda olduğu gibi bu hususta da herkes farklı bir şeyler söyleyecek tez yazımı veya dönem projesi hazırlama süreci ile alakalı kendi düşüncelerin ortaya koyacaktır. Belirli bir kapasiteye ulaşmış öğrenci olarak sizin yapmanız gereken ise anlatılanların hepsini inceleyip kendi sisteminizi meydana getirmek olmalıdır.

Bir tez ne kadar sürede yazılır?

Tez yazarken çok farklı ve fazla sayıda değişken olduğundan dolayı her biri süreci ciddi manada etkileyebilir. Bu sebeple belki akademik çalışma hazırlama ile alakalı vasat bir öğrencinin ortalama düzeyde bilgiye sahip olan öğrenciye göre çok daha fazla emek harcaması gerektiğini kabul ediyoruz. Her şeye rağmen yine de aylarca çalışma yerine düzenli ama öz ilerlemeyle danışman öğretim üyesinin beğeneceği şekilde tez ya da dönem projesi meydana getirmeniz mümkündür. Anlatılan biçimde araştırmalar yaptıysanız artık bu aşamadan itibaren geriye sık sık okuma yapmak ve bu okunanları not alma kalmıştır. Buranın altını özellikle çizmek istiyoruz ki okuduğunuz bilgileri mutlak suretle kayıt altına alınız ve nottan daha önemlisi de mutlak suretle bunların referanslarını sayfa numarası da dahil olmak üzere not alınız. Aksi taktirde ileride yalnızca sayfa numarasını hatırlayamadığımızdan dolayı birkaç satırlık cümle için saatlerce araştırma yapmak durumunda kalabilirsiniz. Her daim vurguladığımız üzere tez yazım aşaması ile ilgili odaklanmanız gereken iyi arşivleme çalışması olacaktır. Gerek kullanılan referanslar gerekse de alınan notlarla alakalı arşivleme yapmazsanız ileride çeşitli sebeplerle söz konusu kaynaklara ulaşamayabilirsiniz.

Tez en geç ne zaman teslim edilir?

Tez yazma süreci sonunda bildiğiniz üzere bazı üniversiteler kullandığınız kaynakları sizden talep etmektedir. Eğer söz konusu kaynakları kendileri ile paylaşamazsanız başarılı olmanız soru söz konusu olmaz. Anlatılan biçimde durumlarla karşı karşıya kalmamak adına arşivleme çalışmasını ilk başladığınız günden itibaren titiz biçimde yapmanız önerilir. Eğer anlatılanları dikkate aldıysanız tez yazım aşamasında geriye kalan düzenli biçimde danışmanın öğretim üyesi ile görüşmek ve kendisinin taleplerini mutlak suretle yerine getirmek olmalıdır. Yüksek lisans düzeyi programlarda danışmanın isteklerini yerine getirmediğiniz takdirde başarıyla süreci tamamlamanız söz konusu olmayacaktır. Ek bilgi için bizimle iletişime geçiniz.