En İyi Tez Yazım Sistemi

14

En İyi Tez Yazım Sistemi Nasıl Olur

Belki bu yayını inceleyenler için hayal kırıklığı meydana getirecek ancak en iyi tez yazım sistemi diye bir şey yoktur. Bu bilgiyi biraz daha açmak gerekirse yalnızca bir tane doğrudan söz etmek mümkün değildir. Hemen hemen tüm yayınlarımızda vurguladığımız üzere tez veya dönem projesi yazarken belirli asgari gereklilikler bulunmakta ve bunları yerine getirdiğiniz taktirde geriye kalan sizin ve danışman öğretim üyesinin tercihlerine kalmış durumdadır. Elbette süre içerisinde herkesin kendine ait bir sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme uyup uymamak tezin veya projenin sahibi olan öğrencinin inisiyatifine kalmış durumdadır. Burada size önerimiz şudur ki bir kişi veya kurumdan öğrendiğiniz bilgilerin tamamını uygulamanızdır. Eğer biraz ondan biraz bundan bilgiler alırsanız muhtemelen sistemler birbiriyle çelişeceğinden dolayı hata yapma oranınız yüksek olacaktır.

1-) Zamanı Doğru Yönetmek

Tez veya dönem projesi yazarken zamanı doğru yönetmek sürecin başarıyla sonuçlanması adına atacağınız en önemli adımdır. Eğer zamanı doğru şekilde yönetemiyorsanız ve sürekli erteleme girişimlerinde bulunuyorsanız emin olunuz zaman çok hızlı geçecek ve bir bakmışsınız teslim zamanı gelip çatacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına yüksek lisans programları başta olmak üzere tüm eğitim seviyelerinde süreç size yönlendirildiği andan itibaren çalışmaya başlamalı ve öncelikle zamanı ne şekilde kullanacağınızı ortaya koymak durumundasınız. Aksi taktirde sonuca giden yolda normal bir çalışmaya harcanacak emekten çok daha fazlasını harcamanız mümkün olabilir. Ayrıca öğrenci olarak yıpranmanızda yanınıza kar kalır.

2-) Tez Yazım Planlaması Yapmak

Genel bakış açısıyla tez yazım planlaması yapmak zamanlamayla birbirinden ayrılamaz. İkisini bütün olarak düşündüğümüzde ilk olarak danışman öğretim üyesi atandığı andan itibaren bu işlemleri yerine getirmeniz gerekir. Eğer işlemler başladığında tezle veya dönem projesi ile alakalı bir planlama yapmazsanız ilerleyiş kat edemeyeceğinizi kendiniz zaten görmüş olacaksınız. Bunu sağladığınız taktirde geriye kalan intihal yapmamak, her adımda danışman öğretim üyesi ile görüşmek, kaynakları arşivlemek ve her okuduğunuzu kısa kısa not almak olacaktır.

3-) Danışmanla Her Daim İletişimde Olmak

Üst başlıklar da ifade edilenleri yerine getirdiyseniz danışmanla her daim iletişimde olmak tez veya dönem projesini tamamlama sürecinde anahtar rolü görevi üstlenecektir. Doğru şekilde planlama ve emek harcamanın yanında danışmanla koordine biçimde hareket etmek akademik bir çalışma yazımının temel taşlarından bir tanesidir. Çünkü sürecin kati standartları olmadığından dolayı danışmanla koordine olamazsınız başarıyla mezun olmanız söz konusu olmaz. Bu sebeple ilgisiz danışmanınız olsa dahi bir şekilde kendisini sürecin içine çekmek ve tez yazarken mutlak suretle eleştirileri almak durumundasınız. Aldığınız eleştirileri tamamen yerine getirirseniz başarısız olmanız için önümüzde hiçbir engel kalmamış olacaktır. Profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.