Tez Formatlama

13

Tez Formatlama ve düzenleme yardımı alın

İçerikle alakalı olarak onay alınan akademik çalıştaylarda artık biçimsel düzen aşamasına gelinmiştir. Tez formatlama işlemi de denilen bu aşamada tez/proje yazım kılavuzu doğrultusunda gerekli biçimsel düzen sağlanmalıdır. Bunu yerine getirirken kenar boşlukları, harf büyüklükleri, harflerin puntosu ve başlık derecelendirme gibi hususlarda işlemler yapılmaktadır. Esasen en mühim detay ise metin içi kaynak gösterme ve kaynakça yazım metodudur. Ancak referanslarla alakalı kıstaslar işin en başından itibaren yerine getirilmelidir. Aksi durumda sonradan yerine getirildiği takdirde çok fazla emek gerekecektir. Belki de iyi arşiv yapamazsanız tezde/projede kullandığınız kaynağa ulaşamazsınız. O halde eksik kaynak bilgisi durumu ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir.

1-) Tez Format Nedir

Kısaca tanımlanacak olunursa tez format nedir? Sorusunu yanıtlayalım. En yalın ifade ile akademik çalışmaların biçimsel manada düzenlenmesidir. Burada kenar boşluğu başta olmak üzere, kapak, içindekiler, tablolar listesi gibi görsel hususların Word formatı içinde düzenlenmesi ve baskıya hazır hale gelmesidir.

2-) Tez Formatlama Nasıl Yapılır

Peki biçimsel düzen olarak tez düzenleme nasıl yapılır? Metin içi kaynaklar ve kaynakça kısmı sürecin en başından itibaren yerine getirilmelidir. Bunun için tez ya da dönem projesi yazım kılavuzunda bilgi yer almaktadır. Dosyayı kontrol edip ilgili en sütünün hangi formatta kaynak gösterme biçimini kabul ettiği tespit edilir. İlk kaynağın yazıldığı an bahsi geçen işlemi yerine getirmezseniz sonradan çok fazla emek harcamanız gerekebilir. Devamında ise ilgili sayfalardan bilgi almak suretiyle istenen şekilde kaynaklar gösterilir. Bunun dışında geriye kalan biçimsel düzen ise içerik açısından danışmadan onay aldıktan sonra yerine getirilir. Böylelikle ara süreçlerde birden çok sayıda aynı işlemi yapmadan önce geçmiş olunmaktadır (Dosya sürekli danışman ile sizin aranızda farklı bilgisayarlara gidip geldiği için biçimsel düzen bozulmaktadır). Elbette işin başlangıcından itibaren bunları yerine getirebilirsiniz ancak farklı bilgisayarlarda açılacağından dolayı düzenli ilgili problemlerle karşılaşmaz kuvvetle muhtemeldir. Özellikle yüksek lisans veya daha sonraki aşamalarda sık sık danışman öğretim üyesi ile görüşmek gerektiğinden dolayı kaynaklar haricindeki diğer tez formatlama işlemleri teslimden hemen önce yapılmalıdır.

3-) En İyi Tez Formatlama Merkezi

Toparlayacak olursak biçimsel düzenle alakalı hizmet talep eden kimseler için en iyi tez formatlama merkezi ile iletişime geçmek gerekiyor. Böylece Word programı hakkında yeterli bilgisi olmayan kimseler için hızlı şekilde çıktı alma işlemleri yerine getirilebilir. Söz konusu hizmetle alakalı profesyonellerden destek almak size önemli miktarda zaman kazandırabilir. Çünkü biçimsel düzeni yerine getirirken hiç beklemediğiniz veya daha önce görmediğiniz şekillerde problemle karşılaşmanız mümkündür. Oysa bunu düzenli olarak yerine getiren kimseler olası problemleri bildiğinden dolayı hızlı şekilde sonuca gidebilirsiniz. Ayrıca bazı hususlar tez yazım kılavuzunda belirtildiğinden farklı olarak talep edilebilmektedir. Konuyla ilgili hizmet veren işletmeler bu tip farklılıklara hakim olduklarından dolayı okulun ne istediğini biliyor olacak ve tam olarak istenildiği şekilde tez veya dönem projesi formatlama işlemini yerine getirmiş olacaktır.