KİTAP ÖZETİ HAZIRLAMA

Kitap özeti hazırlama amaç ilk olarak kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya yöneliktir. Amaçlanan bu özet hazırlanırken kitabı okumak ve okuna kitabı betimlemektir.  Kendi cümlelerimizle kitap özeti çıkarmakta kazanılacak bir diğer yaptırımlar arasındadır. Kitap özetleri eğitim seviyesine bağlı olarak kazanımlarına başka amaçlar eklenir. İlkokulda yalın olarak kitaptaki konuyu yazmak kitap özeti için yeterli olurken yükselen eğitim basamaklarında özetin içeriği de büyümektedir.

Kitap özeti okunan kitabı kısaca anlatmaktır. Kitap özeti çıkarabilmek için en önemli koşul kitabı tamamen özümseyerek okumaktır. Ancak okuma işlemi tam anlamıyla tamamlanırsa bir özetten bahsedilebilir bir aşamaya gelinir. Okuma aşamasında ise kitaptaki karakterler yada süregelen olaylar tam anlamıyla idrak edilmelidir. Anlatırken detayları atlamadan tamamen özgün cümlelerle anlatım gerekmektedir.

Kitap Özeti Hazırlama için kitap hakkındaki yorumlarımızdan etkilenmemelidir. Kitap metnine sadık kalınmalıdır. Kendi düşüncelerimizi sanki kitap içerisinde geçiyormuş gibi empoze etmek özet yazım kurallarına aykırıdır. Kitapta olmayan kendi fikirlerimizi kitapta varmış gibi gösteremeyeceğimiz gibi kitap içerinden birebir alıntı yaparak da bir özet yazmamız mümkün değildir. Özet yazımında esas özgünlük ve yalınlıktır. Kendi özgün ve yalın cümlelerimizle tamamen kitabı yansıtmakla özet yazımı doğru bir şekilde olur. Ödev hazırlama veya tez yazarkende kitap özetleme kaynak çokarma ancak kitapları okumakla olur.

Kitap özeti çıkarmanın kolaylaştırmak daha kitabı okurken bir plan çıkarmakla mümkün kılınabilir. Bu planla bir bakıma kitap özetinin taslağı da çıkarılmış olur. Plan taslağı kitabın ana fikri, kurgusu, kitap içerisindeki olaylar ve bu olaylar yada karakterin analizinden oluşmalıdır.

Kitap okumak kendi kurguladığımız bir filmi izlemek gibidir. Olayları, olayların kurgulandığı geçen mekanları ve en önemlisi karakterleri kendi hayal dünyamızda istediğimiz gibi şekillendirme alınacak keyfi paha biçilemez yapar. Bunun yanında mesleki kitaplar okumakta mesleki anlamda gelişimi beraberinde getiri. Gelişimsel kitaplar ise kişisel gelişimi destekler. Kitaplar her anlamda bize yeni dünyalar ve yeni keşifler sunar. Tercihimiz kitapları tane tane özümseyerek sizin okumanızdır. Okumanız gereken bir kitabınız var ama bu kitabı okuyacak zamanınız yoksa en doğru yerdesiniz. Sizin için Kitap Özeti Hazırlama konusunda uzman kadronuzla hizmet vermekteyiz. Ayrıca yabancı dillerde okumanız ve özetlemeniz gereken kitaplarınız içinde yabancı dil departmanımız İngilizce, Arapça ve Osmanlıca dillerinde hizmet vermektedir.