Akademik Tez Süreç Koçluğu

166

Akademik Tez Süreç Koçluğu Yardımı Alın

Bu yayın ile akademik tez süreç koçluğu hakkında bilgi vereceğiz. Bir çoğunuzun bildiği üzere tez yazım veya dönem projesi hazırlama konusunda ülke genelinde bir standarttan bahsetmek maalesef ki mümkün değildir. Bu durumun doğal sonucu olarak süreci tamamı danışman öğretim üyesine bağlı şekilde ilerlemektedir. Eğer iyi ve yönlendirici danışmanız varsa sizin için hiçbir sorun yok. Ancak tersi durumlarda öğrenciler için süre son derece sancılı olmaktadır.

1-) Koçluk Nedir?

Birincil olarak koçluk nedir sorusuna yanıt arayalım. İngilizce karşılığından direkt olarak dilimize çevrilmiş olan bu kelime ile kastedilen yol göstericilik veya rehberlik faaliyetidir. Konumuzla ilişkilendirecek olursak tez yazım veya dönem projesi hazırlama gibi hususlarla alakalı bir nevi size rehberlik edecek, yani danışman benzeri destek sunacak kişidir. Böyle bir şeye ne gerek var gibi düşünebilirsiniz. Aslında hepimizin bildiği üzere fakültelerde ya da enstitülerde bizlere danışman öğretim üyesi atanmaktadır. Asgari gereklilikleri yerine getirmek şartı ile tüm süreç aslında üniversitedeki danışman öğretim üyesine bağlıdır. Ancak çoğu kez görüldüğü üzere tezle ilgili danışman öğretim üyeleri çok farklı yaklaşımlar içerisinde bulunabilir. Bazıları size aşırı derecede yardımcı olurken bazıları ise yaptıklarınızı kontrol etme zahmetine bile girişmez. Zahmet etme girişiminde bulunmadığı gibi iş bitiminde de daha önce bir şekilde hallederiz dediği çalışmayı reddetmek suretiyle sürecin içerisinde tezle/dönem projesiyle alakalı başa dönmenizi sağlayabilir. Tam da bu noktada profesyonel hizmet almak suretiyle ilgisiz olan danışmanın yerine getirmediklerini öğrenmek adına başka birisinden yardım alabilirsiniz.

2-) Akademik Tez Yazım Süreci

Yazı yazmak aslında kolay işlem değildir. Bize göre her şeyden önce yazı yazmak belirli bir yetenek gerektirir. Akademik tez yazım süreci ise bunun doğal sonucu olarak birçok öğrenci tarafından hiç hoş karşılanmayan olgudur. Hal böyle olunca da bin bir zorlukla tamamladığınız dersler neticesinde tez ya da dönem projesi gibi çalışma meydana getirmeniz gerekmektedir. Ancak çoğu öğrenci için bu süreç son derece sancılı olmaktadır. Şanslı olan kısım bilge ve yönlendirici danışmana sahip olanlardır. Ancak bunun tersi olduğu durumlarda gerçek manada can sıkıcı tez yazım ya da yüksek lisans projesi yazma aşaması sizi beklemektedir.

3-) Nitelikli Tez Koçu Bul

Günümüzde birçok konuda olduğu gibi akademik çalıştaylarla alakalı nitelikli tez koçu bul araştırması yapmanız olağandır. Çünkü yukarıda ifade edildiği gibi eğer danışman size yol gösterici tavır almıyorsa yapmanız gereken profesyonel destek almak olabilir. Böylelikle en azından size rehberlik edecek birisi olduğundan dolayı ilerlemeleri daha hızlı ve seri şekilde yapabilirsiniz. Diğer şekilde gelenekselci yaklaşımla dene ve doğruyu bul metoduyla ilerlerseniz çok fazla emek sarf etmeniz gerekebilir. Modern çağı insanının zaten kısıtlı vakti olduğundan dolayı böyle bir şeye girişmek çok mantıklı görünmeyecektir. Kısacası tez yazım ve dönem projesi hazırlama gibi işlemlerle alakalı akademik tez süreç koçluğu talebinde bulunduğunuz taktirde vaktinizi çok daha verimli kullanmanız mümkün olabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.