Doğru Tez Yardımı Kimden Alırım

48
Doğru Tez Yardımı Kimden Alırım

Doğru Tez Yardımı Kimden Nereden Alırım

Çeşitli adımlarda akademik danışmanlık talep eden öğrencilerin doğru tez yardımı kimden alırım sorularıyla sık sık karşılaşılmaktadır. Haklı olaraktan hayatlarında ilk kez böyle bir işlemle karşılaşan öğrencilerin kendilerine maksimum yarar sağlayacak kişilere veya kurumlara ulaşmaya çalıştıkları çıkarımında bulunulabilir. Çünkü bu adımda yapılacak hata tez yazım aşamasının tamamını mal olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına alternatifleri değerlendirirken ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Genellikle bu tür makalelerin yayınlandığı sayfalar taraflı biçimde kendilerinden hizmet alınması gerektiğini ifade etmektedir. Oysa biz bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz. En son söyleyeceğimizi en başta söylemek gerekirse; tez/proje hazırlama noktasında aklınıza takılan veya bizden tatmin edici yanıt alamadığınız durumlarda lütfen alternatiflere yönelin ve bizden hizmet almayın. Bugüne dek gözlemlediğimiz üzere karşılıklı olarak beklentilerin ve yapılacak işlemlerin net olarak anlaşılmadığı ve bu süreçlerle ilgili koşullarda mutabık olunmadığı taktirde sebebi her ne olursa olsun başarıya ulaşmanın çok zor veya zahmetli olduğunu gözlemleme şansına sahip olduk. Bu sebepledir ki bizimle aynı düşünceleri paylaşabilecek kişiler veya kurumlarla birlikte hareket etmek istiyoruz. Kısacası öncelikli olarak tez yazım süreciyle alakalı olması gerekenleri ortaya koyacağız ve devamında ise sizin akademik danışmanlık hususunda alternatifleri ne şekilde değerlendirebileceğinizle ilgili bildiklerimizi paylaşacağız. Böylece herkes kendi için doğru olanı en azından tez hazırlama süreci ile alakalı anlayacaktır diye düşünüyoruz.

1-) Tez Hazırlama Sürecine Başlangıç

İlk olarak bahsedilmesi gereken tez hazırlama sürecine başlangıç olarak görülmektedir. Bu adımda danışman seçme, konu belirleme, araştırma yönteminin netleştirilmesi ve taslak planın meydana getirilmesi işlemleri gerçekleştirmelidir. Yapılması gereken işlemler üniversite öğrencisi için birkaç kelimeden ibaret gibi görünüyor olsa bile aslında tezlerin temelini meydana getireceğinden dolayı bize göre en önemli aşamadır. Tez yazım aşaması ile alakalı en mühim aşama öğrencilerin doğru tez yardımı kimden alırım diye merakları son derece olağan görünmektedir. Buradaki en güzel husus profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğunuzun farkında olmanızdır. Bu yöntem kısmı ile alakalı olabileceği gibi yabancı kaynak taraması ile alakalı olabilir. Hangi adımda hizmet alacağını sizinle alakalı olmakla birlikte ilk olarak danışman seçimini doğru şekilde yapmanızı öneriyoruz. Doğru danışmanı seçtiğiniz taktirde tez hazırlama ile ilgili pek çok bilgiyi sizinle paylaşacak ve yapacağı yönlendirmelerle sizin için en kısa yoldan sonuca gitmenize katkıda bulunacaktır. O halde sizin yapmanız gereken henüz sürecin başında doğru danışman öğretim üyesini seçmek olmalıdır.

2-) Tez Yazmaya Hazırlık

Henüz yolun başında olmanıza rağmen doğru danışmanla işlemlere başladıysanız tez yazmaya hazırlık aşamasında emin olunuz çok fazla zorlanmayacaksınız. Çünkü bu süreçte doğru tez yardımı kimden alırım diye düşünürseniz sorunun basit yanıtı kesinlikle her daim danışman hocanız olacaktır. Çünkü danışman mantıksız bir şey istese dahi yüksek lisans dönem projesinde bunu katiyen uygulamak durumundasınız. Aksi taktirde danışman bunu kabul etmiyorum dediği anda sizin nitelik olarak üstün çalışmanız olsa dahi, başarılı olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Bu sebepledir ki danışmanla mutabık olmak koşulu ile tez ya da dönem projesi yazma aşamasında ilerlemek sizin için kaçınılmaz noktalardan birisidir. Hazırlık aşamasına dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise tezle alakalı araştırma yöntemi ve verileri nasıl toplayacağınıza karar vermek olmalıdır. Anket veya mülakat uygulaması yapmanıza göre değişkenlik göstermekte birlikte bu adımı danışmanla birlikte olmak koşulu ile tez literatür taraması yaparken birlikte yürütmeniz gerekmektedir.

3-) Tezi Hazırlama Aşaması ve Ara Kontrol

Bu aşamaya gelmiş öğrenciler için artık yavaş yavaş ilgili akademik çalışma ortaya çıkıyor diyebiliriz. Talebeler için tezi hazırlama aşaması ve ara kontrol düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Çünkü gidişatla ilgili fikir alabilmek ve doğru yolda olduğunuzdan emin olabilmenin farklı yöntemi olmadığından dolayı tez yazım aşamasında sıklıkla danışmanla görüşmenizi öneriyoruz. Eğer bunu yapmazsanız teslim zamanı geldiğinde danışmanın ciddi manada revizeler vermesi veya çalışmanın çok büyük kısmını silip atması kuvvetle muhtemeldir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda tezin teslim edilmesi ve mezun olma işlemlerini düşünürken akıl almaz bir şekilde sürecin başına dönmüş olabilirsiniz. Açıkçası bu gibi durumlar benim başıma gelmez diye düşünmeyin emin olunuz pek çok üniversite öğrencisinin başına gelmiş durumdan bahsediyoruz. En nihayetinde doğru tez yardımı kimden alırım diye düşündüğünüzde cevap her zamanki gibi üniversitedeki danışman hocanız olacaktır. Aslında yardım olmasa dahi yalnızca size fikirlerini iletmesi bile danışmanın sürece olan etkisinin çok büyük oranda olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Çok kez vurguladığımız üzere tez hazırlama ile alakalı amiyane tabirle danışmanın iki dudağı arasından çıkacak kelimelere bağlı olarak başarılı veya başarısız olmanız mümkündür.

4-) Tez Teslim ve Düzenleme

Dördüncü adıma gelindiğinde genel manada tezlerin ya da yüksek lisans dönem projesinin ana hatlarıyla ortaya çıkmış olması gerekiyor. Böylece tez teslim ve düzenleme aşamasına ulaştığınızı anlayabilirsiniz. Teslim sonrası işlemlerle alakalı burada fikir vermeyeceğimiz için kendi okulunuzdaki enstitüden en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Bizim dikkat etmenizi istediğimiz noktalar ise tez yazım kılavuzuna göre format düzenlemesi yani tez dizgi işlemleridir. Çalışmanın hemen başında danışmanla mutabık olduğunuz ve yazım kılavuzuna uygun olan alternatif yazım metotlarından birini seçmeniz ve teslim sürecinde eksiksiz olarak uyguladığınız bir referans gösterme sistemini kullanmanız gerekiyor. Bunu çok önemli görmemekle birlikte sistemsel olarak tez formatına üniversitelerin ciddi önem verdiğini gözlemliyoruz. Özellikle bazı okullarda tezde kullanılan makalenin cilt numarasının italik olup olmamasına dahi dikkat edilmektedir. Bu denli gereksiz detaylarla öğrencilerin uğraştırılması bir yana, sonuç olarak sizden bunları kusursuz biçimde uygulamanız ve tezinizde bunu sistemli biçimde yerine getirmeniz istenmiştir. Dolayısıyla öğrenci olarak sizin bu eksiklikleri kontrol etmeniz ve gerek metin içinde kaynak gösterme yöntemi gerekse de referanslar kısmındaki bilgilerin kusursuz olarak meydana getirilmiş olması gerekmektedir. Anlatılanları tam manasıyla yerine getirdiyseniz tez düzenleme noktasında inanılmaz revizelerle karşılaşmanız olası değildir. Tez düzenleme süreciyle alakalı en büyük değişikler genellikle jüriden gelmekte ve savunma sürecinden sonra sizden çeşitli düzenlemeler talep edilebilmektedir. Eğer danışmanınız arkanızda duruyor ve yaptıklarınızı destekliyorsa jüriden alacağınız düzenlemeler minimum seviyede olacaktır. Bu konuda danışmanınızın akademik unvanı da belirleyici olabilir. Sözgelimi profesör doktor olan birisi ile çalışıyorsanız ve jürideki diğer üyeler doçentlik seviyesindelerse, danışmana karşı daha ılımlı ve yapıcı yaklaşmaktadırlar. Ancak tersi durumda ise çeşitli problemlerle karşılaşabilmekte ve danışman size destek olmuyorsa alacağınız revize oranı tezin çok büyük oranını kaplayabilmektedir. Üniversitelerde tez teslim süreçleri  ve bu süreçlerde talep edilen belgeler değişkenlik gösterebildiğinden dolayı kendi okulunuzdan en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul Arel Üniversitesi için yüksek lisans formlarına buradan ulaşabilirsiniz: www.istanbularel.edu.tr

 5-) Profesyonel Tez Yazım Destek

Sonuç olarak en doğru tez yardımı kimden alabilirim diye araştırma içerisinde olan öğrenciler için profesyonel tez yazım destek ekipleri bulunmaktadır. Özellikle istatistik veri analizi ve mevzubahis dosyanın formatlanması gibi işlemlerle alakalı destek almanız gerekebilir. Çoğu üniversite öğrencisinin yaptığı gibi işler tersine gittiğinde panik halinde çok kısıtlı zamanda doğru tez yardımı kimden alırım gibi araştırmalar içerisine girmek sizin için olumsuz deneyimlerle sonuçlanabilir. Ne demek istediğimizi biraz daha açacak olursak 1-2 gün kala tez formatıyla ilgili problem yaşarsanız ve bununla ilgili hizmet alırsanız çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Ancak dönem projesi ya da tezinizle alakalı teslim sürecine birkaç ay kala tez formatlama işlemi yaptırırsanız ve bu konuda çalışmanız enstitüden onaylanmazsa geriye uzun bir zaman dilimi olduğundan dolayı tekrar düzenleme yapma şansınız olacaktır. Kısacası zamanı etkin kullanmak burada da önemlidir. Anlatılan sebeplerle tez hazırlama aşamasında işlemlere ilk andan itibaren hızlıca başlamak ve size verilen süreyi maksimum düzeyde kullanmamak önemlidir. Tez hazırlama, literatür tarama, kaynak tarama, tez dizgi veya tez yazımı ile alakalı herhangi bir konuda ek bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 2 Ortalama: 5