Literatür Taraması Nasıl Yazılır

659

Literatür Taraması Nasıl Yazılır | Kılavuz, Örnekler ve Şablonlar

Literatür taraması nedir? taranmasıdır bilimsel kaynakların Literatür taraması , belirli bir konudaki uygulayabileceğiniz mevcut araştırmadaki ilgili teorileri, yöntemleri ve boşlukları tanımlamanıza olanak tanıyan mevcut bilgilere genel bir bakış sağlar . Daha sonra makalenize, tezinize veya tez konunuza .

Literatür taraması yazmanın beş temel adımı vardır:

 1. lgili literatürü arayın
 2.  Kaynakları değerlendirin
 3. Temaları, tartışmaları ve boşlukları belirleyin
 4. Yapının ana hatlarını çizin
 5. Literatür incelemenizi yazın

İyi bir literatür taraması sadece kaynakları özetlemez; analiz eder, sentezler ve eleştirel olarak değerlendirir.

Literatür taramasının amacı nedir?

yazdığınızda Bir tez , doktora tezi veya araştırma makalesi , araştırmanızı mevcut bilgiler dahilinde konumlandırmak için muhtemelen bir literatür taraması yapmanız gerekecektir. Literatür taraması size şunları yapma şansı verir:

 • Konuya ve bilimsel bağlamına aşina olduğunuzu gösterin
 • bir teorik çerçeve ve metodoloji geliştirin Araştırmanız için
 • Çalışmanızı diğer araştırmacı ve teorisyenlere göre konumlandırın
 • Araştırmanızın bir boşluğu nasıl ele aldığını veya bir tartışmaya nasıl katkıda bulunduğunu gösterin
 • Mevcut araştırma durumunu değerlendirin ve konunuzla ilgili bilimsel tartışmalar hakkındaki bilginizi gösterin.

istiyorsanız, literatür taraması yazmak özellikle önemli bir beceridir Lisansüstü okula başvurmak veya araştırma alanında kariyer yapmak . Aşağıda takip edebileceğiniz adım adım bir kılavuz yazdık.

Literatür inceleme örnekleri

Literatür incelemeleri yazmak oldukça zor olabilir! Ne tür bir literatür taraması yazmak istediğinize bağlı olarak bazı örneklere bakmak iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

 • Örnek literatür taraması #1: “İnsanlar Neden Göç Eder? Literatürü” ( teorik literatür taraması.) 1950’lerden günümüze ekonomik göç teorisinin gelişimi hakkında
 • Örnek literatür taraması #2: “Bir araştırma metodolojisi olarak literatür taraması: Genel bakış ve yönergeler” ( Disiplinler arası bilgi edinme ve üretme hakkında metodolojik literatür taraması.)
 • Örnek literatür taraması #3: “Teknolojinin dil edinimi üzerindeki etkileri: A Literatür incelemesi” ( tematik literatür taraması.) Teknolojinin dil edinimi üzerindeki etkileri hakkında
 • Örnek literatür taraması #4: “Öğrenicilerin Türkçe Dil Öğreniminde Dinlediğini Anlama Güçlükleri: Bir Literatür Taraması” ( kronolojik literatür taraması.) Dinleme becerileri kavramının zaman içinde nasıl değiştiği hakkında da inceleyebilirsiniz . Literatür taraması örnekleri ve örnek ana hatları içeren şablonlarımızı aşağıdaki bağlantılardan

İntihali önleyin. Ücretsiz bir kontrol gerçekleştirin.

Adım 1 – İlgili literatürü arayın

Literatür aramaya başlamadan önce, açıkça tanımlanmış bir konuya ihtiyacınız var .

Bir tezin veya araştırma makalesinin literatür tarama bölümünü yazıyorsanız, araştırma probleminiz ve sorularınızla ilgili literatürü arayacaksınız 

Literatür taraması araştırma sorusu örneği
Sosyal medyanın Z kuşağı arasında beden imajı üzerindeki etkisi nedir?

Anahtar kelime listesi yapın

Araştırma sorunuzla ilgili bir anahtar kelime listesi oluşturarak başlayın. İlgilendiğiniz anahtar kavramların veya değişkenlerin her birini dahil edin ve eşanlamlıları ve ilgili terimleri listeleyin. Literatür tarama sürecinde yeni anahtar kelimeler keşfettikçe bu listeye ekleyebilirsiniz.

anahtar kelime örneği
 • Sosyal medya, Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, TikTok
 • Beden imajı, benlik algısı, benlik saygısı, ruh sağlığı
 • Z kuşağı, gençler, ergenler, gençler

İlgili kaynakları arayın

Kaynakları aramaya başlamak için anahtar kelimelerinizi kullanın. Dergileri ve makaleleri aramak için bazı yararlı veritabanları şunları içerir:

 • Üniversitenizin kütüphane kataloğu
 • Google Akademik
 • JSTOR
 • EBSCO
 • Project Muse (beşeri bilimler ve sosyal bilimler)
 • Medline (yaşam bilimleri ve biyotıp)
 • EconLit (ekonomi)
 • Inspect (fizik, mühendislik ve bilgisayar bilimi)

de kullanabilirsiniz . boole operatörlerini Aramanızı daraltmanıza yardımcı olması için

okuduğunuzdan emin olun özeti Bir makalenin sorunuzla alakalı olup olmadığını öğrenmek için . Yararlı bir kitap veya makale bulduğunuzda, ilgili diğer kaynakları bulmak için kaynakçayı kontrol edebilirsiniz.

Adım 2 – Kaynakları değerlendirin ve seçin

Muhtemelen konunuz hakkında yazılmış olan her şeyi okuyamayacaksınız, bu nedenle değerlendirmeniz gerekecektir. hangi kaynakların araştırma sorunuzla en alakalı olduğunu

Her yayın için kendinize şunları sorun:

 • Yazar hangi soruyu veya sorunu ele alıyor?
 • Anahtar kavramlar nelerdir ve nasıl tanımlanırlar?
 • Anahtar teoriler, modeller ve yöntemler nelerdir?
 • Araştırma yerleşik çerçeveler kullanıyor mu veya yenilikçi bir yaklaşım benimsiyor mu?
 • Çalışmanın sonuçları ve sonuçları nelerdir?
 • Yayın, alandaki diğer literatürle nasıl ilişkilidir? Yerleşik bilgiyi onaylıyor, ekliyor veya bunlara meydan okuyor mu?
 • Araştırmanın güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Kullandığınız kaynakların güvenilir olduğundan emin olun ve araştırma alanınızdaki tüm önemli çalışmaları ve önemli teorileri okuduğunuzdan emin olun.

Kullanmayı düşündüğünüz kaynakları özetlemek ve değerlendirmek için şablonumuzu kullanabilirsiniz. İndirmek için aşağıdaki düğmelerden birine tıklayın.

Not alın ve kaynaklarınızdan alıntı yapın

Okurken yazma sürecine de başlamalısınız. Daha sonra literatür taramanızın metnine dahil edebileceğiniz notlar alın.

takip etmeniz önemlidir kaynaklarınızı alıntılarla için İntihalden kaçınmak. yapmak yararlı olabilir ve analiz paragrafı yazdığınız açıklamalı bir bibliyografya Tam alıntı bilgilerini derlediğiniz ve bir özet her kaynak için . Bu, okuduklarınızı hatırlamanıza yardımcı olur ve süreçte daha sonra zaman kazandırır.

kullanabilirsiniz Scribbr’in ücretsiz APA alıntı oluşturucusunu veya MLA alıntı oluşturucusunu Hızlı bir şekilde doğru ve tutarlı alıntılar oluşturmak için   . İntihal için literatür taramanızı kontrol etmek ister misiniz? Öğrenciler için Scribbr’in İntihal Denetleyicisini deneyin .

3. Adım – Temaları, tartışmaları ve boşlukları belirleyin

Literatür taramanızın savını ve yapısını düzenlemeye başlamak için, okuduğunuz kaynaklar arasındaki bağlantıları ve ilişkileri anladığınızdan emin olun. Okumalarınıza ve notlarınıza göre şunları arayabilirsiniz:

 • Eğilimler ve kalıplar (teoride, yöntemde veya sonuçlarda): belirli yaklaşımlar zaman içinde daha fazla veya daha az popüler hale geliyor mu?
 • Temalar: Literatürde hangi sorular veya kavramlar tekrarlanıyor?
 • Tartışmalar, çatışmalar ve çelişkiler: kaynaklar nerede aynı fikirde değil?
 • Önemli yayınlar: Alanın yönünü değiştiren etkili teoriler veya çalışmalar var mı?
 • Boşluklar: Literatürde eksik olan nedir? Ele alınması gereken zayıflıklar var mı?

Bu adım, literatür taramanızın yapısını belirlemenize ve (varsa) kendi araştırmanızın mevcut bilgilere nasıl katkıda bulunacağını göstermenize yardımcı olacaktır.

Eğilimler ve boşluklar örneği
Sosyal medya ve beden imajı ile ilgili literatürü gözden geçirirken, şunları not edersiniz:

 • Çoğu araştırma genç kadınlara odaklanmıştır.
 • Sosyal medyanın görsel yönüne artan bir ilgi var.
 • Ancak, Instagram ve Snapchat gibi görselliği yüksek platformlarda hâlâ sağlam bir araştırma eksikliği var; bu, kendi araştırmanızda ele alabileceğiniz bir boşluk.

Adım 4 – Literatür taramanızın yapısını ana hatlarıyla belirtin

Bir literatür taramasının gövdesini düzenlemeye yönelik çeşitli yaklaşımlar vardır. Literatür taramanızın uzunluğuna bağlı olarak, bu stratejilerden birkaçını birleştirebilirsiniz (örneğin, genel yapınız tematik olabilir, ancak her tema kronolojik olarak tartışılır).

Kronolojik

En basit yaklaşım, konunun zaman içindeki gelişimini izlemektir. Ancak, bu stratejiyi seçerseniz, kaynakları sırayla listelemekten ve özetlemekten kaçınmaya dikkat edin.

Alanın yönünü şekillendiren kalıpları, dönüm noktalarını ve önemli tartışmaları analiz etmeye çalışın. Belirli gelişmelerin nasıl ve neden meydana geldiğine dair yorumunuzu verin.

Konu ile ilgili

Yinelenen bazı ana temalar bulduysanız, literatür taramanızı konunun farklı yönlerini ele alan alt bölümler halinde düzenleyebilirsiniz.

Örneğin, göçmen sağlığı sonuçlarındaki eşitsizliklerle ilgili literatürü gözden geçiriyorsanız, temel temalar arasında sağlık hizmeti politikası, dil engelleri, kültürel tutumlar, yasal statü ve ekonomik erişim yer alabilir.

metodolojik

kullanan farklı disiplinlerden veya alanlardan alıyorsanız Kaynaklarınızı, çeşitli araştırma yöntemleri , farklı yaklaşımlardan ortaya çıkan sonuçları ve sonuçları karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Örneğin:

 • hangi sonuçların ortaya çıktığına bakın Nitel ve nicel araştırmalarda
 • Konuya ampirik ve teorik bilim tarafından nasıl yaklaşıldığını tartışın
 • Literatürü sosyolojik, tarihi ve kültürel kaynaklara ayırın

Teorik

bir çerçevenin temelidir Literatür taraması genellikle teorik . Çeşitli teorileri, modelleri ve temel kavramların tanımlarını tartışmak için kullanabilirsiniz.

Spesifik bir teorik yaklaşımın uygunluğunu tartışabilir veya araştırmanız için bir çerçeve oluşturmak üzere çeşitli teorik kavramları birleştirebilirsiniz.

kontrol ettiğinizden emin olun. literatür incelemesi örneklerimizi Her tür için

Adım 5 – Literatür taramanızı yazın

Diğer herhangi bir akademik metin olmalıdır gibi, literatür taramanızın da bir girişi , bir ana gövdesi ve bir sonucu . Her birine neleri dahil ettiğiniz, literatür taramanızın amacına bağlıdır.

Giriş

Giriş, literatür taramasının odak noktasını ve amacını açıkça belirlemelidir.

Doktora tezinizin veya tezinizin bir parçası olarak literatür taraması yazıyorsanız, ana probleminizi veya araştırma sorunuzu tekrar edin ve bilimsel bağlamın kısa bir özetini verin. Konunun güncelliğini vurgulayabilirsiniz (“birçok yeni çalışma x sorununa odaklanmıştır”) veya literatürdeki bir boşluğu vurgulayabilirsiniz (“x hakkında çok fazla araştırma olmasına rağmen, çok az araştırmacı y’yi dikkate almıştır”).

Vücut

Literatür taramanızın uzunluğuna bağlı olarak, metni alt bölümlere ayırmak isteyebilirsiniz. kullanabilirsiniz . bir alt başlık Her tema, dönem veya metodolojik yaklaşım için

Yazarken şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Özetleyin ve sentezleyin: her kaynağın ana noktalarına genel bir bakış verin ve bunları tutarlı bir bütün halinde birleştirin
 • Analiz edin ve yorumlayın: etmeyin kelimelerle ifade sadece diğer araştırmacıları başka mümkün olduğunda kendi yorumlarınızı ekleyin, bir bütün olarak literatürle ilgili olarak bulguların önemini tartışın
 • Eleştirel olarak değerlendirin: kaynaklarınızın güçlü ve zayıf yönlerinden bahsedin
 • İyi yapılandırılmış paragraflar yazın: kullanın geçiş sözcüklerini ve konu cümlelerini bağlantılar, karşılaştırmalar ve karşıtlıklar çizmek için

Çözüm

Sonuç bölümünde, literatürden çıkardığınız temel bulguları özetlemeli ve önemini vurgulamalısınız.

Araştırmanızın boşlukları nasıl ele aldığını ve yeni bilgilere nasıl katkıda bulunduğunu gösterdiğinizden emin olun veya araştırmanız için bir çerçeve oluşturmak üzere mevcut teori ve yöntemlerden nasıl yararlandığınızı tartışın.

Literatür taramanızı yazmayı ve gözden geçirmeyi bitirdiğinizde, göndermeden önce baştan sona redaksiyon yapmayı unutmayın. Bir dil uzmanı değil misiniz? Scribbr’in profesyonel redaksiyon hizmetlerine göz atın !

ücretsiz ders slaytları

Bu makale, öğrencilerinize literatür taraması yazmayı öğretmek için kullanabileceğiniz ders slaytlarına uyarlanmıştır.

Scribbr slaytlarını kullanmak, özelleştirmek ve eğitim amacıyla dağıtmak ücretsizdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Literatür taraması nedir?

Literatür taraması, ilgili bilimsel kaynakların (kitaplar, dergi makaleleri ve tezler gibi) taranmasıdır belirli bir konu veya araştırma sorusuyla .

Çalışmanızı mevcut bilgilerle ilişkili olarak konumlandırmak için genellikle bir tezin, tezin veya araştırma makalesinin parçası olarak yazılır.

Literatür taramasının amacı nedir?

yapmak için birkaç neden vardır : bir literatür taraması Bir araştırma projesinin başında

 • Konunuzla ilgili mevcut bilgi durumunu öğrenmek için
 • Başkalarının zaten yaptıklarını tekrarlamadığınızdan emin olmak için
 • bilgi eksikliklerini ve çözülmemiş sorunları belirlemek için Araştırmanızın ele alabileceği
 • geliştirmek için Teorik çerçevenizi ve metodolojinizi
 • Konuyla ilgili önemli bulgulara ve tartışmalara genel bir bakış sağlamak

Literatür taramasını yazmak, okuyucunuza çalışmanızın mevcut araştırmalarla nasıl ilişkili olduğunu ve hangi yeni içgörülere katkıda bulunacağını gösterir.

Literatür taraması bir tezde nereye gider?

Literatür taraması tezinizin başlangıcına yakın gelir genellikle tezinizin veya doktora . bölümünden sonra Giriş , araştırmanızı bilimsel bir alana dayandırır ve doğrudan teorik çerçevenize veya metodolojinize yönlendirir .

Literatür taraması ile açıklamalı kaynakça arasındaki fark nedir?

Literatür taraması, taranmasıdır güvenilir kaynakların bir konuyla ilgili ve genellikle doktora tezlerinde , tezlerde ve araştırma makalelerinde kullanılır . Literatür taramaları, ilgili teori ve yöntemlerin yanı sıra mevcut araştırmalardaki boşlukları belirlemenize yardımcı olarak, bir konudaki bilgilere genel bir bakış sunar. benzer şekilde düzenlenir ile diğer akademik metinlere Literatür taramaları , bir giriş , bir ana bölüm ve bir sonuç.