Tez Onay Sayfası Teze Nasıl Eklenir?

388
Tez Onay Sayfası Teze Nasıl Eklenir
Tez Onay Sayfası Teze Nasıl Eklenir

Tez Onay Sayfası Teze Nasıl Eklenir

Tezli programlarda eğitim gören öğrencilerin süreci tamamlamaları halinde imzalı olarak onaylatması gereken sayfa vardır. Peki tez onay sayfası teze nasıl eklenir? Bildiğiniz üzere dijital olarak tezler ya da bitirme projeleri meydana getirilmektedir. Oysa onay için istenen sayfada ise ıslak imza olmak durumundadır. Hatta diğer jüri üyelerinin de imzası gerekir. Bu sebepledir ki genelde istenen o sayfanın dijital dokümanda (Word dosyasında) boş bırakılması ve teslim aşamasına gelindiğince ise enstitüden alınmış olan ıslak imzalı onay sayfasının çıktı ve ciltleme aşamasında ilgili sayfa ile değiştirilmesidir.

Tez Onay Sayfası Nedir?

Yüksek lisans başta olmak üzere tüm tezlerde imzalı biçimde onaylı sayfa olması gerekir. Tez onay sayfası nedir? denildiğinde danışman ve jüri üyelerinin imzalarının bulunduğu bu doküman akıllara gelmektedir. Birçok öğrenci dijital belgeler ve çıktı alma süreçlerinde bu dokümanla ilgili sorun yaşamaktadır. Özellikle de bazı danışmanlar o sayfanın da Word dosyasına eklenmesi gerektiğini ifade ediyor ve öğrenci için bunu düzenlemek önemli vakit alabiliyor. Oysa söz konusu belge zaten enstitüden alınacak ve sonra danışman hoca ve diğer jüri üyeleri tarafından imzalanacaktır. Word belgesindeki boş sayfa ile yeri değiştirilecek ve böylece ciltleme aşamasında sorun olmayacaktır.

Dönem Projesi Onay Formu

Tez onay sayfasına göre daha sade ve yalın biçimdeki belgedir. Bu belgeye dönem projesi onay formu denir. Bildiğiniz üzere ülkemizdeki üniversitelerin çoğunda tezsiz yüksek lisans dönem projesi için jüri vs. gerekmez. Ancak bazı üniversiteler yüksek lisans dönem projesi için de savunma ayarlamakta ve bildiğiniz tezli program gibi savunma aşaması vardır. Eğer savunma varsa danışman artı 2 jüri imzası olan dönem projesi onay formu doldurulur. Böyle bir durum yoksa sadece danışmanın ve enstitü müdürünün imzalarının bulunduğu onay sayfası yeterlidir.

Toparlayacak olursak onay sayfaları hakkında bildiklerimizi hem tezli program hem de tezsiz programlar için ortaya koymaya çalıştık. Yukarıda anlatılanlar genellikle üniversitelerin ya da enstitülerin iç süreçleriyle alakalıdır. Bu sebepledir ki en doğru ve kesin bilgiyi eğitim görmekte olduğunuz enstitüden alabilirsiniz. Onların yönlendirmesine göre atılacak adımları izlemeniz minimum hata ile sonuca ulaşmanıza katkı sağlayacaktır. Umarız tez onay sayfası teze nasıl eklenir başlıklı bu yayın sizler için yararlı olmuştur.