Tez İçerik Hazırlama ve içindekiler tablosu oluşturma

78

Tez İçerik Hazırlama

Öğrenciler arasında yaygınlıkla tez içerik hazırlama süreci hakkında konuşulmaktadır. Peki insanlar tez içerik hazırlama  ile hangi aşamayı kastetmektedir? Aslında tez içerik hazırlama denildiğinde bizim kastettiğimiz literatür kısmıdır. Çünkü içerikten kasıt içinde yer alan teorik bilgilerdir. Bu sebeple de tez içerik hazırlama süreci ile alakalı destek almak isterseniz bizim veya bizim gibi hizmet veren kurumlardan destek alabilirsiniz. Bazı durumlarda ise içerik olarak kastedilen içindekiler kısmı oluyor. Bu aynı şey değildir. İkisinin farklı kavramlar olduğunu düşünüyoruz.

Tez İçerik Nedir

Genellikle tez içerik nedir sorusu gündeme gelmektedir. Tez içerik nedir denildiğinde verilebilecek ilk yanıt tezin içeriğindeki teori kısım olarak ettirebilir. Yani burada literatür kısmında bahsettiğimiz anlaşılmaktadır. Literatür kısmında bildiğiniz üzere genel manada kavramsal çerçeve anlatılmaktadır. Üniversiteler tez hazırlanmasını istendiğinde bu kızım önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı anlarda ise içerik olarak kastedilen tezin tamamı olabilmektedir. Yani yöntem kısmını da içine alacak biçimde tüm içerik tez içeriği olarak isimlendirilebilmektedir.

Tez İçerik Nasıl Hazırlanır

Peki tez içerik nasıl hazırlanır? Aslında burada dikkat edilmesi gereken tez içerik nasıl hazırlanır konusundan ziyade danışmanın ne istediği gerçeğidir. Bildiğiniz üzere danışman öğretim üyesi sizin sürecinizi yönlendirmekle görevlidir. Burada çeşitli bilimsel gerçekler olmakla birlikte danışman öğretim üyesi ne istiyorsa onları yerine getirmek zorundasınız. Açıkçası bilimsel veya akademik manada mantıksız bir şey istiyor olsa bile kesinlikle bu sorgulamayı açık değildir. Aksi taktirde savunma sürecinde ciddi manada zorluk yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Kısacası mantıklı veya mantıksız, bilimsel veya değil her şekilde danışmanın isteklerini yerine getirmek durumunda olduğunuzdan dolayı tezin içeriğine bu doğrultuda karar vermeniz gerekiyor.

Tez İçerik Hazırlama Merkezi

Anlatılanlardan hareketle size bir tez içerik hazırlama merkezi gerekmektedir. Burada tez içerik hazırlama merkezi olarak kastedilen tez yazım merkezleridir. Değerlendirme açısından bakıldığında ne yapacağınızı karar vermek zor bir süreç olarak karşınızda durmaktadır. Çünkü birçok insan bu hizmeti ilk defa satın aldığından dolayı ne yapacağını bilememektedir. Bu durumda sürecin nasıl ilerleyeceğini öğrenmek ve akabinde bu koşulları sunabilecek kurumları bulmak sizin sorumluluğunuzdadır. Detaylı bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.