Tez Danışmanlık

251
Tez Danışmanlık al
Kalem Tez Danışmanlık Yardım Hizmetleri

Tez Danışmanlık Talep Edin

Öğrenci olarak öncelikli olarak yapmanız gereken size atanan danışmanla tanışmak ve devamında tez danışmanlık süreciyle ilgili yaptığınız/yapacağınız çalışma planını kendisinin onayına sunmak olmalıdır. Bugüne dek karşılaştığımız öğrencilerin %99’u herhangi biçimde plan meydana getirmemiş ve bunu yazılı hale dökmemiştir. Kendi aklında tez yazım aşamasıyla ilgili plan yapmış olanlar bulunsa dahi danışmanı ile bunu paylaşmayan kimseler çoğunluktadır. Söz konusu hususa özellikle vurgu yapmamızın nedeni ise danışmanın böyle bir gayret içerisinde olan talebeye çok farklı yaklaşacağı gerçeğidir. Emin olunuz çok şaşırırlar, çünkü anlatılan biçimde öğrencilerle onlarda pek karşılaşmıyor. Kısacası danışman seçimi ve kendisinin size olan inancı tüm yüksek lisans dönem projesi veya tez hazırlama aşamasını doğrudan etkileyeceğinden dolayı üzerinde ehemmiyetle durulması gereken konulardan birisidir. Peki bunca emek gerektiren bilimsel araştırma aşamasında hangi yöntem ya da metotlar incelenmelidir?

Tez Danışmanlık Süreci Hakkında

Çoğu talebeden duyduğumuz üzere tez danışmanlık süreci hakkında insanların büyük kısmı yeterli bilinçte değildir. Bunun çok boyutlu değerlendirilmesi gerekiyor olsa bile inceleme konumuz olmadığından dolayı odaklanacağımız kısım bu aşamaya gelindiği andan itibaren sıkı çalışma neticesinde biran evvel işlemlerin tamamlanmasının gerektiği gerçeğidir. Eğer olsa da olur düşüncesi içerisinde değilseniz ve az bile olsa mezun olmak adına kaygı duyuyorsanız biran evvel gerekenleri yapmak ve tez yazım işlemlerini bitirmenizi öneriyoruz. Başlangıçta akademik takvim ilan edilmesi ve danışman seçim süreci işlemleri tamamlandıktan sonra hızlı biçimde ilerlemeye odaklanmalısınız. Doğru kişi ile ilerleyebilmek adına danışman öğretim üyesi atama aşamasını sıkı takip etmeli ve dilekçenizde sizin için uygun olan kimseleri tercih etmelisiniz. Bunun için dilekçe ne zaman verilir, danışman tercihleri hangi tarihler arasında gerçekleşmektedir gibi sorulara yanıt verebilmeniz elzemdir. Tabii ki bunun içindir ki tez yazım süreciyle ilgili tüm akademik takvimi sıkı biçimde takip etmeniz gerekir.

Tez Danışmanlık Gerekli Mi?

Aslında çoğu kimse için tez danışmanlık gerekli mi sorusu akıllara geliyor olsa bile bunun farklı biçimde ilerletilmesi mümkün olmadığından dolayı günümüzde alternatif bir yöntem düşünülmemektedir. Düşünülmekten ziyade bir şekilde danışman hoca olmadan akademik içerikli çalışmaların meydana getirilmesi biraz zorlu olacaktır. Özellikle de tez hazırlama veya dönem projesi yazım süreçleriyle uğraşan ve bu işlemleri meslek haline getirmemiş olan öğrencilerin ciddi manada zorlanmaları kuvvetle muhtemeldir. Belki akademisyenler bahsi geçen aşamalarda ilerliyor olsalar kariyerleri bilimsel araştırma odaklı ilerlediğinden dolayı önemli düzeyde zorlanmaları beklenmez. Ancak tez yazım aşaması öğrenciler için bu denli kolayca ilerlemez. Çünkü talebelerin hayatlarında bir ya da birkaç kez akademik çalışma meydana getirdikleri bilinmektedir. Doktora programından mezun olsanız dahi maksimum üç kez tez yazım aşaması deneyimlemiş olacaksınız.

Acil Tez Danışmanlık

Üniversitede size atanmış olan danışmanlarla görüşmek bazı anlarda zorlu veya zahmetli olabilmektedir. Her şeyden öte ulaşamadığınız için acil tez danışmanlık hususunda birkaç soru sorabileceğiniz kimseleri bulmanız icap edebilir. Kısacası konuyla alakalı bilgi almak adına akademik çalıştaylarla ilgili deneyimi olan kimselerden ek bilgi almak ciddi manada katkı sunabilir. Özellikle anket içeren çalışmalarda istatistik veri analizi var ve siz konuyla ilgili temel bilgilere hakim değilseniz dışarıdan profesyonel destek almanın önünde engel bulunmamaktadır. Eğer üniversitenizde tanıdığınız ve kendisinden bilgi alabileceğiniz öğretim görevlisi var ve siz kendisine en azından bazı soruları sorabiliyorsanız çok şanslısınız. Böylece gereksinim duyduğunuzda destek alabilirsiniz. Ya da alternatif olarak tez yazım süreciyle ilgili aşamaları deneyimlemiş arkadaşlarınız varsa size bilgi verebilirler. Eğer yukarıda bahsedilen biçimde yakınlarınız varsa mutlak suretle anlamadığınız yerlerle ilgili tez yazım süreciyle ilgili bilgi talep etmekten çekinmeyiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, konuyla alakalı web sayfamızda bulunan bilgilendirme yayınları inceleyebilirsiniz. Ayrıca sorularınız varsa bize e-posta üzerinden iletirseniz yanıtlamaya çalışacağız.