Bitirme Tezi Hazırlama Anahtarı

583
Bitirme Tezi
Bitirme Tezi Hazırlama Hakkında Bilinmeyenler

Bitirme Tezi Hazırlama

Düzenli aralıklarla ortaya konulmaya çalışılan akademik çalışma yazım süreciyle alakalı bu kez bitirme tezi hazırlama hakkında bilinmeyenler noktasında değineceğiz. Günümüzde gözlemlerimize göre konuyla alakalı temel problemlerden birisi öğrencilerin ve hatta danışmanların süreçle alakalı yeterli düzeyde bilgi sahibi olmamalarıdır. Sürekli vurgu yaptığımız standardizasyon sorunu aynı şekilde devam etmekte ve danışman öğretim üyeleri genel manada yanlarında asistanlık yaptıkları hocalarının modelini benimsemektedirler. Bilimsel manada tez yazmak ya da bitirme projesi hazırlamanın gerekliliği göz ardı edilmekte ve insanlar kendilerine nasıl öğretildi ise bunları kendi talebelerinden beklemektedir. Her şey bilim açısından olması gerektiği gibi olursa sorun yok ancak genel manada işler öyle olmuyor maalesef. Söz gelimi geçenlerde görüştüğümüz bir öğrenci meydana getirdiği tezinde intihal yaptığını belirtmiştir (bilmeden). Düzenleme için danışmanının kendisinden beklentisi yalnızca bilgisayar programından bu dosyayı geçirmektir. Oysa bu kaynakları bu şekilde gösteremezsin, başkasının eserini aynen kopyalamışsın, mutlak suretle söz konusu kısımları silmelisin ve bilimsel metotlara uygun olarak yeniden yazmalısın demeliydi. Durum böyle olmasına rağmen, danışmanın tek talebi dosyanın yazılımdan pas geçmesidir. Bize göre bu tür danışmanlar, gereksiz eleştiriler yerine tez nasıl yazılır, kaynak nasıl gösterilir ya da nasıl intihal yapılmaz gibi konularda öğrencisini eğitse çok daha yararlı iş yapacaktır. Birçoğunuzun bildiği üzere %0 alıntı çıkan bir çalışma %100 oranında intihal olabilir. Bunu her daim vurgulamaya çalışıyoruz ancak ülkemizde gerçek manada akademik çalışma meydana getirmeyi bilen kişi sayısının son derece sınırlı olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz. Konuyla alakalı web sayfamızda yer alan bilgilendirme yayınlarını incelemenizi öneriyoruz. Gerekli incelemeleri yaparsanız emin olunuz intihal yapmak, özgün tez/proje yazmaktan çok daha zordur, bunu göreceksiniz.

1-) Bitirme Tezi En Az Kaç Sayfa Olmalı?

Belki de bitirme tezi hazırlama hakkında (daha detaylı bilgiyi google akademik de bulabilirsiniz) bilinmeyenler konusunun en merak edilen sorularının başında bitirme tezi en az kaç sayfa olmalı sorusu gelmektedir. Çok uzatmadan yanıt verecek olursak ülkemizde birkaç üniversite hariç konuyla alakalı net bilgi bulunmaz. Yalnızca birkaç üniversitede minimum ve maksimum kelime sınırı bulunmaktadır. Bunlar dışında araştırma yapıldığında genelde yuvarlak, muallak ve belirsiz ifadeler kullanıldığından öğrenciler bitirme tezleri ya da yüksek lisans dönem projesi yazım aşamasında ne yapacağını tam olarak planlayamıyor. ‘’Olması gerektiği gibi’’ veya ‘’yeterli olacak miktarda’’ gibi ne ifade ettiği belirli olmayan betimlemelerle talebelerin tez yazma aşamasında bilgilenmesi mümkün değildir. Bunun yanında bir arkadaşı 30 sayfalık çalışma ile mezun olurken, kendisi 150 sayfalık çalışma meydana getiren kimselerin eşit koşullarda eğitim gördüğü ifade edilebilir mi? Yüksek lisans bitirme tezleri hakkında hiçbir şey bilmeyen kimselere dahi sorsak arada 5 katı iş yükü olduğunu görebilir ve bu bize göre hiçbir durumda adil sistem değildir. Neden 5 kat fazladan emek harcayasınız ki? Anlatılanlardan hareketle bize göre tez ya da dönem projesi yazarken her daim minimum değerler üzerinden ilerlemek mantıklıdır. Fazladan yazılan her sayfa sorumluluğunuzu artıracağından dolayı, bilgi edemediğiniz durumlarda daha önce mezun olmuş kimselerden görüş almaya çalışınız.

2-) Bitirme Tezi Kaç Para?

Açıkçası bu tür yaklaşımlar yani bitirme tezi kaç para gibi ifadeleri üniversite eğitimi alan kimselere yakışmayacak cümle olarak görüyoruz. Çünkü bu ifade bize göre hiçbir mana ifade etmemektedir. Konu, bölüm, eğitim görülen program, araştırma yöntemi bunların hiçbirinin size göre önemi yok mu? İnceleme yaparken yukarıda anlatılan bilgiler başta olmak üzere tüm detayları ile bilgileri ortaya koymanız gerekiyor ki yapacağınız araştırmadan sonuç almanız mümkün olsun. Örnek vermek gerekirse SPSS veri analizi noktasında talebiniz varsa anket kaç kişiye uygulandı, veriler hazır mı ya da hangi istatistik veri analizi talep edilmektedir gibi noktaları netleştirmeniz icap eder.

3-) Bitirme Tezi Kaç Günde Yazılır?

Yanıtlanması gereken son soru ise bitirme tezi kaç günde yazılır? Bize göre bu konunun 2 temel belirleyicisi vardır; danışman ve siz. Eğer yeterli emek/zaman ayıracağınızdan eminseniz ve danışman tam manası ile sizin yanınızda ise (yönlendirme, eleştiri ve talepleri iletme gibi) açıkçası çok kısa sürede meydana getirmeniz mümkündür. Tabii proje/tez sahibi olarak yoğun emek vermeniz icap eder. Şöyle ki tezler için 2-3 ay, yüksek lisans dönem projeleri için 1-1,5 ay gibi zaman dilimlerinde mümkün olabilir. Kısacası resmi olarak size imkan sağlanan maksimum sürenin 1/3’ü gibi düşünülebilir. Hatta şartlar daha da zorlanabilir ancak bunu önermediğimizi ifade etmek isteriz. Sonuç olarak bitirme tezi hazırlama hakkında merak edilenler hususunda bildiklerimizi kendi bakış açımıza göre ilgilenenlerle paylaşmaya gayret gösterdik. Sizin de tez/proje ya da bildiri/makale gibi akademik çalışmalarla ilgili sorularınız varsa bize iletiniz ve belki de bir sonraki makale konusu sizin merak ettiğiniz soru olabilir. Detaylı bilgi için bizimle etkileşime geçebilirsiniz.