Tez Planı Örneği

2065

Tez Planı Örneği Nasıl Olur

Üniversitelerde planlama hakkında öğrencilerin yeterince yönlendirildiğini düşünmüyoruz. Tez planı örneği hazırlama noktasında herhangi zorunluluk olmaması da bunun somut göstergeleri arasındadır. Aslında bazı enstitülerin tez önerisi için istediği formatta çeşitli planlar yer almaktadır. Ancak bunun üzerinde ciddi manada durulduğunu söylemek pek mümkün değildir. Oysa tez öneresinde düzgün tez planı olsa ve plana uygun biçimde tez/proje yazım aşaması devam ettirilse emin olunuz öğrenciler ve danışman öğretim üyeleri için süreç çok daha hızlı ilerleyecektir. Açıkçası enstitülerde tez önerisinin bile tamamen prosedürü yerine getirmek maksadıyla hazırlandığını düşünmekteyiz. Hal böyle olunca da verimli bir planlama örneği ortaya koymak pek mümkün olmamaktadır.

Tez hazırlama planına bakınız.

1-) Tez Planı Nedir?

Sistem bu şekilde olunca da çalışma sahibi olarak öğrencinin gayreti nereye kadar olacaktır? Her neyse öncelikle tez planı nedir sorusuna yanıt vermemiz gerekiyor. En yalın ifadeyle tezle alakalı konu, araştırma yöntemi, teslim tarihi, süreçlerle alakalı tarihler ve ulaşılması hedeflenen noktaları kabaca ortaya koyan dokümandır diyebiliriz. Toparlayacak olursak günümüzde hazırlanması talep edilen tez veya dönem projesi öneri formatına ek olarak tarihlerle birlikte net verilerin ortaya konulması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece çalışma sahibi olarak öğrenciler ilerleyişi takip edecektir. Aynı şekilde danışman öğretim üyesi de planlanan şekilde ilerleme oluyor mu diye tezle/projeyle alakalı ilerleyişi izleme şansına sahip olacaktır. Ancak bunların ardından hemen eklemek gerekiyor ki söz konusu planlama farazi olmamalıdır. Örnek vermek gerekirse tez yazım aşamasında planlama %20’den fazla yaşıyorsa orada yaptırım söz konusu olmalıdır. Mesela bu konuda hazırlanan takvimlerle karşılaşıyoruz ama gördüğümüz üzere yalnızca prosedürü yerine getirmek maksadı ile böyle dokümanlar hazırlanmaktadır. Aksi taktirde o planın uygulanabilirliği soru işareti içermektedir.

2-) Tez Planı Nasıl Olmalıdır?

Açıkçası bu sorunun kesin yanıtı bulunmamaktadır. Çünkü tez planı nasıl olmalıdır denildiğinde herkes olayı kendisine göre yorumlayacaktır. Bu hususta önerimiz ülke genelinde zaruriyet haline getirilmesi ve konuyla ilgili uzmanların ekip oluşturması suretiyle tez planının ne şekilde olması gerektiğini standartları ile birlikte ortaya koymalarıdır. Kısa vadede enstitülerin ya da üniversitelerin anlatılan biçimde ortak çalışma meydana getireceği pek düşünülmektedir. O halde çalışma sahibi olarak kendi planınızı kendiniz hazırlamalı ve tezi ya da dönem projesini bu program etrafında ilerletebilirsiniz. Emin olunuz çok faydasını göreceksiniz.

3-) Tez Planı Örneği Zorunlu Mu?

Aslında bu sorunun yanıtını üst başlıkta vermiş bulunuyoruz. Tez planı örneği zorunlu mu denildiğinde, cevap hayır olacaktır. Ancak çalışma sahibi olarak sizin minimum emek ve maksimum faydayı sağlayabilmeniz için dönem projesi ya da tez yazım aşamasında kendi tez planı örneğinizi ortaya koymanız gerekiyor. Bu konuda içeriğinde ne bulunmalı dersiniz konu, araştırma yöntemi, tarihlerle birlikte danışman görüşme aşamaları ve ulaşılması hedeflenen bulgular olarak yer alması gereken temel bilgilere işaret edebiliriz. Detaylı bilgi almak ya da başvuru yapmak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.