Yüksek Lisans Tezi Hazırlama

63

Yüksek Lisans Tezi Hazırlama Birimi

Fakülte eğitimi sonrasında iki yıl süresince dersleri tamamladınız ve akabinde yüksek lisans tezi hazırlama sizden istendi. Bu aşamaya geldiğinizde yüksek lisans tezi hazırlama sürecini başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Bir çok kimse artık mezun olmak üzere olduğunu düşünür ancak emin olun yüksek lisans tezi yazdırma sürece en az dersler kadar zorlu olmaktadır. Buradan hareketle ilk tarihten itibaren çalışmaya başlamak sizin için en doğru yöntem olacaktır. Aksi taktirde ek tarihler bile size fayda sağlamayacağından dolayı okuldan atılma durumunuz söz konusu olabilir. Kısacası lisansüstü seviyede dersleri bitirmiş olmanız ilgili programdan mezun olduğunuz manasına gelmemektedir.

Yüksek Lisans Tezi Ne Zaman Hazırlanır

Aslında üst kısımda kabaca yanıt verdiğimiz bu soruya tekrar yanıt verelim. Yüksek lisans tezi ne zaman hazırlanır? Dersleri uzatma durumunuza göre değişkenlik göstermekle birlikte normal bir öğrenci için yüksek lisans tezi ne zaman hazırlanır derseniz; ilk aşamada bir yıl boyunca dersler alınız. Derslerin hepsini başarıyla verdiyseniz artık tez yazım aşamasına geldiniz demektir. Tez yazımı için minimum iki yarıyıl maksimum ise dört yıl çalışma zamanı öğrencilere sunulmaktadır. Eğer dört yarı yılda tezi yazamazsınız ya düzeltme almanız gerekiyor ya da okuldan atılma durumu söz konusudur. Bu hususa dikkat etmeniz önerilir.

Acil Yüksek Lisans Tezi Hazırlama

Öğrenciler başlangıçta kendileri bu işlemi tamamlayacağını düşünüyor. Sonrasında ise işler yolunda gitmediği için acil yüksek lisans tezi hazırlama araştırması içerisine giriyor. Oysa acil yüksek lisans tezi hazırlama sürecinin ne şekilde başarı ile sonuçlanacağını büyük bir soru işareti içermektedir. Çünkü acil olan işler genelde yolunda gitmez. Oysa size toplamda dört yarı yıl yani iki yıla yakın süre verilmiş durumdadır. Ancak siz bu süreçte bu işlemleri yapmadınız ve son birkaç ayda bizden mucizeler meydana getirmemizi istiyorsunuz. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Her zaman için kısa süreli tez yazımı yapmadığımız gerçeği söz konusu değildir. Kısacası çok kısa sürelerde tez hazırlama işlemini yapabiliyoruz ancak bu her daim mümkün olmayabilir.

Kısa Yoldan Yüksek Lisans Tezi Hazırlamak

En nihayetinde kısa yoldan yüksek lisans tezi hazırlamak pek mümkün değildir. Çünkü kısa yoldan yüksek lisans tezi hazırlamak diye bir şey yoktur. Hayatınızda herhangi bir konuyla alakalı kısa yoldan bir şeyler yapmayı düşünmenizi doğru bulmuyorum. Şöyle ifade edelim normalde size dört yarıyıl yani toplamda iki yıl tez yazım süreci verilmektedir. Oysa biz bunu bazen 1-2 ayda yapabilmekteyiz. Ancak bizim bir ay içerisinde bu işlemleri tamamlamamız tez yazımının çok kolay olduğu manasına gelmesin. Şöyle düşünün biz sizin iki yılda yapmadığınızı bir ayda yapıyoruz gibi. Dolayısıyla yüksek lisans tezi ücretleri hakkında bilgi alırken hususları dikkate alınız. Günümüzde kopyalama programları olduğundan dolayı bir ayda hazırlanan tezin uyduruk veya basit olduğu gibi bir düşünce sakın aklınıza gelmesin. Yukarda ifade ettiğimizi tekrar edelim normalde iki yıl yapılması gereken işlemi bir ayda yapıyoruz dolayısıyla yoğun bir emek ve çaba göstermek gerekiyor. Ancak bu sayede yüksek lisans tezi yazın sürecinden başarılı olarak mezun olmanız mümkün olacaktır.