Tezde Anket Yorumlama Yapılır

Ölçeklerin bulunduğu tezde anket yorumlama son derece önemlidir. Tezde anket yorumlama bize soracak olursanız analizin kendisinden daha mühimdir. Çünkü analizi teknik bilgisi olmayan kişi yapamaz. Yapamayacağından dolayı da yorumlayamaz. Ancak yorumlarda ise durum farklıdır. Konuyla ilgili en ufak fikri olmayan kimseler bile yapılan yorumları anlamalıdır. Dolayısıyla da herkesin anlayabileceği düzeyde çıkarımlar paylaşılmalıdır. Aksi durumda yapılan işlemlerin ve dolayısıyla da bulguların bir manası olmayacaktır. Bu nedenledir ki tezde/projede her işlemin olduğu kadar yorumlama aşaması da mühimdir. Biz de danışmanlık yaptığımız işlerde bu kısma azami özen göstermekteyiz. İstatistik uzmanı konuyla alakalı elde edilen bulguları yorumlamakta ve buna göre çıkarımları ilgili taraflarla paylaşmaktadır.

 

1. Tezde Anket Yorumlama Nasıl Yapılır?

Birinci olarak tezde anket yorumlama nasıl yapılır? Diye merak edenler olabilir. Tezde anket yorumlama nasıl yapılır derseniz ilk önce analizlerin hazır olması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere istatistik veri analizleri genelde SPSS programında yapılır. Bu program ise İngilizcedir. Hal böyle olunca da elde edilen sonuçlar tablo haline getirilir. Ayrıca tablolar Türkçe ’ye çevrilir. Bu aşamadan itibaren tabloların ne ifade ettiği alt kısımlarına yazılır. Söz konusu işlem teknik bilgi gerektirdiğinden dolayı bunu herkes yapamaz. Uzman bireylerin yerine getirmesi gereken bir işlemdir.

 

2. Tezde Anket Yorumlama Önemli Mi?

İkinci aşamada ise tezde anket yorumlama önemli mi? sorusu akıllarda belirebilir. Açıkça ifade etmek gerekirse en az anketin analizi kadar mühimdir. Çünkü her insan istatistik teknik bilgisine sahip olmayabilir. Ancak burada yorumları okuyan her birey anlayabilmelidir. Aksi bir durumda anlatılanlar bir işe yaramayacaktır.

 

3. Tezde Anket Yorumlama Gerekli Mi?

Üçüncü aşamada ise tezde anket yorumlama gerekli mi? sorusuna yanıt verelim. En basit ifade ile olmazsa olmaz bir noktadır. Ben tabloyu ekledim. Anlayan anlar, anlamayan da anlamaz gibi bir mantık söz konusu olamaz. Bu nedenledir ki her bir tablonun güzel ve açık bir dille açıklanması mühimdir. Bu yalnızca istatistik kısmı için geçerli değildir. Tezde ya da yüksek lisans projesinde eklediğiniz herhangi bir şekil veyahut tabloyu yorumlamak durumundasınız. Aksi takdirde danışman direkt olarak müdahale edecektir. Kısacası yukarıda anlatılanlardan hareketle anketin yorumlanması son derece mühim bir konudur. Siz de bunu eğer biliyorsanız kendiniz, bilmiyorsanız da uzman birisine yaptırınız.

 

4. Tezde Anket Yorumlama Yapanlar

Sonuç kısmına ulaştığımızda tezde anket yorumlama yapanlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Burada aslında anket yorumlama olarak kastedilen yapılan analizlerin yorumlanmasıdır. Yoksa tek başına bir anket bir mana ifade etmez. Ancak bunların sistemli olarak analizi neticesinde sistemli bulgulardan söz etmek mümkün olur. Kısacası yapılacak işlem tablolar neticesinde ortaya konulan bulguların yorumlanmasıdır. Konuyla alakalı olarak profesyonel hizmet veriyoruz. Gerek sadece gereç-yöntem kısmını hazırlatmak isteyenler, gerekse de tüm kısımlarla alakalı olarak hizmet alan kişilere yönelik olarak çalışmamız mevcuttur. Konuyla ilgili bilgi almak ya da başvuru için bizimle iletişime geçiniz.