Tez Yazımı

Tez yazımı çok karmaşık aşamalar içermektedir. Ancak yol haritası belirleme evresinde stratejik planlama yapılırsa tez yazımı hususunda karmaşıklık azaltılabilir. Bu konuda daha önce birçok makalemizde bilinmeyenleri asgari düzeye indirgemeye çalıştık veyahut bildiklerimizin tamamını sizinle paylaşmaya çalıştık. Konu hakkında ülke olarak bildiğimiz şudur ki evet, okumayı sevmiyoruz. Bu durumda okumayı sevmeyen bir milletin yazması da neredeyse olanaksız hale gelmektedir. Oysa bu kıstasta bir seviye daha yukarılarda zorluk söz konusudur. Çünkü yazı yazmak ile akademik çalışma hazırlamak kesinlikle aynı değildir. Bu noktada en önemli tespit şudur ki yazma hususunda bir yeteneğiniz var ise, güzel biçimde insanların hoşuna gidecek birçok deneme, roman veya hikaye türünün altına imza atabilirsiniz. Ancak anlatıldığı haliyle tez yazımı gibi akademik bir araştırma yapmanız mümkün değildir. Öncelikle birçoğumuzun bilmediği bir nokta, tez, proje gibi araştırmalarda temel mantık ortaya atılan düşüncelerin, savların veya hipotezlerin bir dayanağa oturtulmasıdır. Bu da ancak konu hakkında araştırma yapmış bilim insanlarının tetkiklerine atıf yapılması ile mümkün olacaktır. Aksi takdirde ortaya konulacak çalıştay akademik istikşaftan ziyade, deneme benzeri bir yazıdan ileriye gidilemeyecektir. Öyleyse daha en başta konu hakkında bilgi noksanlığımız olduğunu kabul etmek gerekir. Elbette bu hususta birçok uzman bulunmaktadır ancak bizim ortaya attığımız savlar toplumun geneli hakkındadır. Çok kez vurguladığımız üzere, öğrenci arkadaşlardan seçici olmaları gerektiğini, her söylenene itibar etmemelerini ve özellikle satın almayı düşündükleri işin gereklilikleri hakkında fikir

sahibi olmaları gerektiğini anlatmamıza rağmen maalesef bu bilincin oluşmadığının birçok kez görmekteyiz. Yalnızca web sayfamızı incelemek suretiyle inanın genel manada bilgi sahibi olacağınızı iddia ediyoruz. Elbette burada hayat içerisinde çeşitli sorunlarınız, zaman yetersizliğiniz veya araştırmamak isteğiniz olabilir ki normaldir de. Ancak ileride canınız yandığında inanın kaybedecekleriniz çok daha fazladır. Bu sebeple bize iş verecek olsanız dahi lütfen tez yazımı hususunda titiz bir araştırma yapınız. Ancak bu şekilde başarıya giden yolda muhtemel problemleri minimize etmeniz mümkün olacaktır. Özellikle Sosyal Bilimler Tezi Hazırlama ve diger konuların yazımı birim olmadan içinden çıkılamayacak işlerdir.

Sonuçta moralinizi bozmak gibi kabul etmeyiniz ancak proses gerçekten çok zahmetlidir. Bir başkasına süreci devretmeniz asla sizi devreden çıkarmaz. Çalışmanızı kendiniz sahiplenmenseniz, bir başkası sizin çalışmanızı nasıl sahiplenebilir? Unutmayınız, tez yazımı standarttan uzak ve dinamik bir süreçtir. Bu sebeple karşılıklı iletişimle aşama aşama yol kat etmek en doğru tercih olacaktır. Öyleyse bu noktada yapılması gereken öncelikle problem tespiti yapılması, sonrasında problem çözümü için neler gerektiğinin net biçimde belirlenmesidir. Sonrasında ise kesin tespitin yapılması akabinde geriye uygulamak kalacaktır. Kabul ediyoruz ki bu aşama iş yükü olarak fazladır. Ancak en azından ne şekilde ilerleme yapılacağı belirlenmiş olduğundan, olası sürprizler asgari düzeyde gözlemlenecektir. Tüm aşamalarla ilgili bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Süreci birlikte yürütürsek zaten gerekli bilgilendirmeyi size sunacağız ve sizin herhangi bir hususta tüm taleplerinizi dikkate alacağız.