Son Güncelleme: 27.12.2019

Lisans ve yüksek lisans düzeyi birçok öğrenci için tez yazımı aşaması adeta bir kabus gibidir. Birçok kişinin düşündüğünün aksine, tez yazımı zorlu bir aşama olduğu için süreci sizin yerinize üstlenen profesyoneller emin olunuz ciddi manada yarar sağlayacaktır.  Kalem Tez olarak lisans ve yüksek lisans sürecindeki akademik çalıştaylarla ilgili destek almak isteyen kişiler için farklı disiplinlerdeki uzmanlarla aralıksız hizmet vermekteyiz. Elbette burada bir parantez açmak gerekirse, belirli bir kapasitemiz vardır ve biz bu kapasitenin üzerinde kesinlikle iş alamayız. Dolayısıyla da başvuruda bulunmak isteyen insanların belirli bir plan etrafında hareket etmeleri ve son dakikaya işlerini bırakmamaları önerilmektedir. Bu bizimle çalışmayacak olanlar için de geçerlidir. Arkadaşlar unutmayınız ki ön göremeyeceğiniz birçok farklı problem söz konusu olabilir. Bu durumda ise üniversitede dönem kaybetmeniz durumu bile mevzubahis olabilir. Anlatılan ve benzeri önemli sorunlar yaşamamak adına tez/dönem projesi yazdırma aşamasını önceden planlamak ve bu plana göre hareket etmek başarılı sonuçlar elde etmek adına ciddi manada yarar sağlayacaktır.

Tez yazımı çok karmaşık aşamalar içermektedir. Ancak yol haritası belirleme evresinde stratejik planlama yapılırsa tez yazımı hususunda karmaşıklık azaltılabilir. Bu konuda daha önce birçok makalemizde bilinmeyenleri asgari düzeye indirgemeye çalıştık veyahut bildiklerimizin tamamını sizinle paylaşmaya çalıştık. Konu hakkında ülke olarak bildiğimiz şudur ki evet, okumayı sevmiyoruz. Bu durumda okumayı sevmeyen bir milletin yazması da neredeyse olanaksız hale gelmektedir. Oysa bu kıstasta bir seviye daha yukarılarda zorluk söz konusudur. Çünkü yazı yazmak ile akademik çalışma hazırlamak kesinlikle aynı değildir. Bu noktada en önemli tespit şudur ki yazma hususunda bir yeteneğiniz var ise, güzel biçimde insanların hoşuna gidecek birçok deneme, roman veya hikaye türünün altına imza atabilirsiniz. Ancak anlatıldığı haliyle tez yazımı gibi akademik bir araştırma yapmanız mümkün değildir. Öncelikle birçoğumuzun bilmediği bir nokta, tez, proje gibi araştırmalarda temel mantık ortaya atılan düşüncelerin, savların veya hipotezlerin bir dayanağa oturtulmasıdır. Bu da ancak konu hakkında araştırma yapmış bilim insanlarının tetkiklerine atıf yapılması ile mümkün olacaktır. Aksi takdirde ortaya konulacak çalıştay akademik istikşaftan ziyade, deneme benzeri bir yazıdan ileriye gidilemeyecektir. Öyleyse daha en başta konu hakkında bilgi noksanlığımız olduğunu kabul etmek gerekir. Elbette bu hususta birçok uzman bulunmaktadır ancak bizim ortaya attığımız savlar toplumun geneli hakkındadır. Çok kez vurguladığımız üzere, öğrenci arkadaşlardan seçici olmaları gerektiğini, her söylenene itibar etmemelerini ve özellikle satın almayı düşündükleri işin gereklilikleri hakkında fikir

sahibi olmaları gerektiğini anlatmamıza rağmen maalesef bu bilincin oluşmadığının birçok kez görmekteyiz. Yalnızca web sayfamızı incelemek suretiyle inanın genel manada bilgi sahibi olacağınızı iddia ediyoruz. Elbette burada hayat içerisinde çeşitli sorunlarınız, zaman yetersizliğiniz veya araştırmamak isteğiniz olabilir ki normaldir de. Ancak ileride canınız yandığında inanın kaybedecekleriniz çok daha fazladır. Bu sebeple bize iş verecek olsanız dahi lütfen tez yazımı hususunda titiz bir araştırma yapınız. Ancak bu şekilde başarıya giden yolda muhtemel problemleri minimize etmeniz mümkün olacaktır. Özellikle Sosyal Bilimler Tezi Hazırlama ve diger konuların yazımı birim olmadan içinden çıkılamayacak işlerdir.

Sonuçta moralinizi bozmak gibi kabul etmeyiniz ancak proses gerçekten çok zahmetlidir. Bir başkasına süreci devretmeniz asla sizi devreden çıkarmaz. Çalışmanızı kendiniz sahiplenmenseniz, bir başkası sizin çalışmanızı nasıl sahiplenebilir? Unutmayınız, tez yazımı standarttan uzak ve dinamik bir süreçtir. Bu sebeple karşılıklı iletişimle aşama aşama yol kat etmek en doğru tercih olacaktır. Öyleyse bu noktada yapılması gereken öncelikle problem tespiti yapılması, sonrasında problem çözümü için neler gerektiğinin net biçimde belirlenmesidir. Sonrasında ise kesin tespitin yapılması akabinde geriye uygulamak kalacaktır. Kabul ediyoruz ki bu aşama iş yükü olarak fazladır. Ancak en azından ne şekilde ilerleme yapılacağı belirlenmiş olduğundan, olası sürprizler asgari düzeyde gözlemlenecektir. Tüm aşamalarla ilgili bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Süreci birlikte yürütürsek zaten gerekli bilgilendirmeyi size sunacağız ve sizin herhangi bir hususta tüm taleplerinizi dikkate alacağız.