Tez Anket Analizi Nasıl Yapılır?

Tez/proje hazırlama aşamasında literatürden daha çok istatistik kısmı zorlar. Peki tez anket analizi nasıl yapılır? Birçok kişi tez anket analizi nasıl yapılır konusunu araştırıyor çünkü çalışmalarında bir anket vardır. İlginç bir şekilde danışmanlar da çalışma sahibi olarak talebelerden kendi analizlerini kendilerinin yapmasını istiyor. Oysa birçok danışman dahi bu programı kullanmayı bilmemektedir. Ki yalnızca SPSS programını kullanmayı bilmek bu istatistik verileri ortaya çıkarmak için tek başına yeterli değildir. Temelde istatistik disiplini bilgisi gerektirir. Kredisiz olarak okutulan araştırma yöntemleri dersinde, belirli bir süre işlenen bir programı kullanmalarını beklemek biraz hayalcilik olur gibi geliyor. Üstelik bilmeyen kimseler için hemen ekleyelim program dili İngilizce’dir. Kısacası genel olarak öğrencilerin %95’i SPSS veri analizi yapmayı bilmemektedir. Yapılan analizleri incelediğimizde dahi bunu birçok kez deneyimledik. Burada büyük bir çoğunluk dışarıdan hizmet almak suretiyle mevzubahis işlemi yerine getirmek durumundadır. Konu hakkında profesyonel hizmetlerimiz için bizinle iletişime geçebilirsiniz.

 

1. Tez Anket Analizi Nedir?

Bu kısma doğru okumaya devam ettiğinize göre tez anket analizi nedir? Sorusuna yanıt bulmak istiyorsunuz. Tez anket analizi verileri toplanmış olan anketlerden sistemli bir bulgu etmek için yapılan analizlerdir diyebiliriz. Burada çok büyük oranda SPSS programı kullanılır. Birkaç alternatif program daha olsa bile, hem SPSS’ten iyi değillerdir hem de içerik olarak küçük farklılıklar söz konusudur. Bu nedenledir ki en yaygın olarak kullanılan program budur. Anketlerde elde edilen yanıtlar sayısal veri haline getirilmek suretiyle ilgili programa kodlanır. Sonrasında sistemli bulgular meydana getirilmektedir.

 

2. Tez Anket Analizi Nasıl Olur

En sık yöneltilen soruların başında tez anket analizi nasıl olur gelmektedir. Açıkçası konuyla alakalı olarak kesin-kati konuşmak pek olası değildir. Çünkü tez anket analizi nasıl yapılır denildiğinde de benzer durum geçerlidir. Elbette amaca yönelik olarak yapılacak birkaç analiz vardır. Ancak söz konusu programda veri yapısı alternatif senaryolarla ilgili gidişhatı ciddi manada etkiler. Bu nedenledir ki şu şu analizler kesinlikle yapılmalı denilmesi pek olası değildir. Veriye, amaçlara ve hipotezlere göre bu değişkenlik göstermektedir. Bu durum yüksek lisans, doktora ve lisans tezleri için benzer şekildedir. Ayrım yoktur.

 

3. Tez Anket Analizi Yapan Yerler

Bizim gibi birçok tez anket analizi yapan yerler bulunmaktadır. Peki, sizin için en güvenilir yer neresi olacaktır? Aynı zamanda işin bir de ekonomik boyutu söz konudur. Bu nedenledir ki optimum olarak size uygun bir yer bulmanız gerekiyor. Konu hakkında süreçleri büyük oranda standartlaştırmış olan işletmemiz son derece şeffaf şekilde işlemleri yapmaktadır. Veri sonuçlarına hiçbir şekilde müdahale etmiyoruz. Aynı zamanda yapacağımız analiz neticesinde elde edilen bulguların dosyasını da orijinal olarak sizlerle paylaşıyoruz. Böylelikle siz ya da danışman dilerseniz analizler gerçekten yapılmış mı? Kontrol edebilirsiniz.

 

4. En İyi Tez Anket Analizi Yazdırma

Tüm bu anlatılanlar etrafında en iyi tez anket analizi yazdırma noktasında hizmet almanız gerekiyorsa doğru yerdesiniz. Başta yüksek lisans olmak üzere tüm akademik seviyelerden talebelere danışmanlık hizmetimiz vardır. Ayrıca makale hazırlama aşamasında da SPSS veri analizi yapıyoruz. Gereksinim duyduğunuz çalışma hakkında teklif almak için anket veya anketlerin örneğini, kaç kişiye uygulandığını, veri girişi yapılıp yapılmadığını, amaç ve hipotezlerinizi bize iletmeniz gerekiyor. Tüm bu bilgileri iletirseniz inceleme neticesinde size teklifimizi sunacağız. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.