Son günlerin önemli gıda takviyelerinden biri olan kolajen tez konusu olur mu? Biçiminde çeşitli sorular yöneltilmektedir. Kolajen tez konusu olur mu diye merak edenler için kısaca neden olmasın diyebiliriz. Çünkü akademik çalıştayların amaçlarından birisi de kamuoyuna doğru ve şeffaf bilgi aktarılması ve buna bağlı olarak herhangi bir konuda bilimsel tespitlerin tarafsız olarak paylaşılmasıdır. Konu hakkında özellikle yabancı literatürde onlarca makale olduğu bilinmektedir. Türkiye’de bu sayı çok sınırlı olmasına rağmen, ülkemizde de irdelenmiş bir konu olduğu yine ilgili taraflarca bilinmektedir. Ülkemizde görece daha yeni bir kavram olduğundan dolayı çok fazla incelenmiş bir alan olmaması olağan görünmektedir. Ancak kamuoyu tarafından bilincin artmasına paralel olarak konuya akademik camianın da ilgisinin artacağı ön görüsünde bulunmak mümkündür. Kısacası bu denli önemli yararları olduğu birçok bilimsel ve klinik çalışmada ortaya konulmuş bir husus olduğundan dolayı kolajen satışı hakkında tez yazılabilir. Özellikle de yabancı dili iyi seviyelerde olan insanlar kaynak konusunda da önemli düzeyde zorlanmayacaklardır. Kısacası beslenme ve diyetisyenlik gibi kolajenin ilgi alanına giren disiplinlerde yakın zamanda bu konularla ilgili akademik nitelikteki çalışmaların ülkemizde de artacağı yorumunda bulunmak mümkündür. Şimdi kısaca kolajen hakkında birkaç bilgiyi de aşağıda ayrı başlıklar halinde paylaşalım.

Kolajen Hakkında

İlk olarak kolajen hakkında bazı bilgileri paylaşacağız. Kolajen hakkında söylenebilecek ilk şey, birçok kişinin bildiği üzere kolajen lifli yapıda protein türüdür ve tutkalımsı bir yapıdadır. Bu yapının en mühim özelliği ise cilt gibi bolca bulunduğu dokuları bir arada tutması gösterilebilir. Benzer şekilde kemikler, tendonlar, dişler, tırnaklar, saçlar, eklemler, bağ dokular ve kardiyovasküler sistemde de bulunur ve bunların içerisinde de önemli pozitif etkileri tespit edilmiştir.

Kolajen Nereden Alabilirim

Kolajen hakkında bir diğer paylaşılması gereken bilgi ise balık, sığır ve tavuk gibi hayvansal kaynaklardan elde edilir ve insan vücudunda da yirmili yaşların sonuna dek üretilmektedir. Ancak bu yaşlardan itibaren düzenli olarak her yıl üretimi azaldığından ötürü, ek gıda olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu anlatılanlardan hareketle önemli faydaları olan kolajen nereden alınır tez konusu olur mu biçiminde akıllarda bir soru işareti kalmadığını düşünüyoruz.

Kolajenin Üretimi

Son olarak kolajen üretimi konusunda birkaç cümle kurmak gerektiğini düşünüyoruz. Kolajen üretimi hayvansal kaynaklarda gerçekleştirilmektedir. Kolajen balık, sığır ve tavuk gibi hayvansal kaynaklardan üretilir ve bunun neticesinde önce jelatine, sonrasında ise kolajen peptid (hidrolizat) denilen maddeye dönüştürülür. Kısaca kolajen denilen madde aslında kolajen peptiddir (hidrolizat). Bu forma dönüştürülmesinin sebebi molekül ağırlığıdır çünkü ilk hammadde olarak üretildiğinde insan vücudu tarafından sindirilemez. Enzimatik hidroliz yöntemi ile kolajen peptid hale dönüştürülür ve molekül ağırlığı 2-3 bin dalton civarını düşürüldüğü için kısa süre içinde vücutta tamamına yakını sindirilmektedir. Sonuç olarak bu kısa yayında aktarılan bilgilerden hareketle, kolajen tez konusu olur mu sorusuna zihinlerde bir yanıt oluştuğunu düşünüyoruz.