Bu yayın ile akademik danışmanlık merkezlerinin en başarılısı kimdir sorusuna birlikte yanıt bulmaya çalışacağız. Akademik danışmanlık merkezlerinin en başarılısı kimdir şeklinde soru son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılan bir etiket kelime grubu olarak dikkat çekmiş durumdadır. Arkadaşlar bu soruya yanıt ararken öncelikle konuya şu şekilde giriş yapmak gerekiyor; bu sorunun yöneltildiği hiç kimse biz başarısızız, X ya da Y firması bizden daha başarılıdır şeklinde bir yanıt vermeyecektir. Bu sebeple karşı tarafın vereceği yanıtlardan ziyade sizin tespitleriniz üzerinden ilerlemek daha doğru ve gerçekçi bir yaklaşım metodu olacaktır. Yalnızca bu sektör için değil; hayatın içerisinde yararlandığınız diğer tüm sektörler için de söz konusu kıstas geçerlidir. Çünkü insan doğası gereği, kendisinin kusursuza yakın ve/veya en iyi olduğunu düşünüyor.

En iyi olduğunu düşünmese bile iyimser bir yaklaşım ile en iyiye yakın olduğunu düşünmektedir. Bu sebepledir ki sizin bazı tespitlerde bulunması gerekiyor. Gerçek olan şu ki akademik danışmanlık noktasında bir gereksiniminiz var ve böyle bir tetkik yapıyorsunuz. O halde, yapmanız gereken ilk işlem ihtiyaç tespiti yapmak ve işin niteliğini araştırmak olacaktır. Şöyle ki, siz tam olarak ne istiyorsunuz ve bu isteklerinize paralel olarak bu isteğiniz işlem tam olarak hangi süreçlerden meydana gelmektedir? Siz bu sorulara yanıt veremiyorsanız açıkça ifade etmek gerekir ise karşı tarafın inisiyatifine kaldınız demektir. Buradaki cümleden karşı taraf kötü niyetlidir manası çıkarılamaz olsa bile, sürecin muallak olduğunu ifade etmek mümkündür. Çünkü karşı taraf iyi niyetli ve ek olarak işinin ehli ise evet sizin için kötü sürprizlerin olması çok zayıf bir ihtimaldir. Ancak bırakınız karşı tarafın kötü niyetli olmasını, işi nitelikli olarak yerine getiremeyecek çapta bir kurum ise sizin için kötü sürprizlere daima açık olunuz.

Kaldı ki karşı tarafın kötü niyetli olduğu bir alternatif durumu düşünmek bile istemiyoruz. O halde, mantıklı düşündüğünüzde neden muallak yola giresiniz ki? Belirsizlikler can sıkıcı olabilir bu sebeple siz de minimum düzeyde belirsizlik içeren bir sürece adım atmak durumundasınız. Burada yapmanız gereken yukarıda da ifade edildiği üzere, ilk olarak kabaca bu işlemlerin nasıl yerine getirilmesi gerektiğini öğrenmek olmalıdır. Birçok kişi ben zaten bunları bilmediğim için/zaman ayıramadığım için hizmet satın almak istiyorum şeklinde görüş bildiriyor olsa bile, açıkçası bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Çünkü bir işi kabaca bilmek başka bir şey, o işi yapmak bambaşka bir şeydir. O halde kesin olan şu ki siz bir şekilde tez nasıl hazırlanır sorusuna yanıt verebilecek durumda olmalısınız. Eğer böyle olmaz ise yukarıda ifade edildiği üzere, her türlü olumsuzluğu karşı açık olmanız gerekiyor.

Sonuçta akademik danışmanlık merkezlerinin en başarılısı kimdir sorusuna yanıt verecek kişinin aslında kendiniz olduğunu anlatmaya çalıştık. Ancak bu şekilde doğru alternatiflere ulaşabilirsiniz. Emin olunuz ki işini düzgün biçimde yapan biz ve bizim gibi kurumlar bulunmaktadır. Yapmanız gereken kısa bir araştırma yapmak ve karşı taraf ile görüşmek suretiyle alternatifler arasında bir seçim yapmaktır. Bu değerlendirmeyi yaparken, yazılı anlaşma yapılıp yapılmadığı, işleyişin ne şekilde olduğu ve en önemlisi de olası problemler karşısında neler yapıldığı hususlarına değinmeniz gerekiyor. Yoksa işler iyi giderken her şey güllük gülistanlık olmaktadır. Asıl yanıt aranması gereken sorun çıktığında önerilen çözüm alternatifleri olacaktır. Başvuru yapmak ve ek bilgi almak için iletişim kanallarımız aracılığı ile (E-mail veya telefonla) bizimle irtibat haline geçebilirsiniz.