2 Yıllık Üniversitede Tez Var Mı?

290
2 Yıllık Üniversitede Tez Var Mı?
2 Yıllık Üniversitede Tez Var Mı?

2 Yıllık Üniversitede Tez Var Mı?

Lise eğitiminden sonra devam edilen ön lisans programları hakkında en çok merak edilen soru 2 yıllık üniversitede tez var mı olarak görünmektedir. Sorunun kısa yanıtı, evet var olacaktır. İsmi genellikle ön lisans yönlendirilmiş çalışma olarak isimlendirildiğinden dolayı bazı kimseler farklı akademik içeriğe sahip olduğunu düşünmektedir. Oysa temelde ödev, makale, tez veya yüksek lisans bitirme projesi aynı mantıkla meydana getirilmektedir. Temel olarak mantığı zihninizde oturttuğunuz takdirde yapmanız gereken şeffaf biçimde tez/proje dönemini yürütmek olacaktır. Elbette bunu yaparken danışman öğretim üyesi ile koordineli biçimde ilerlemek önemlidir.

1-) 2 Yıllık Üniversiteler

Türkiye için konuşacak olursak liseden sonra sınavsız geçişle ya da merkezi sınavla üniversiteye adım atabilirsiniz. 2 yıllık üniversiteler sınavsız geçişin yapılabildiği tek seçenektir. Yani fakülte veya daha üst düzey programlarda sınavsız geçiş söz konusu dahi değildir. Bu sebepledir ki aklınızda sınavsız geçiş olsa bile biz her halükarda merkezi üniversite seçme sınavına girmenizi öneriyoruz. Meslek yüksek okulu olarak nitelendirilen bu programlarda ağırlıklı olarak meslek lisesi öğrencileri eğitimlerine devam etmektedir. Çünkü katsayı açısından diğer bölümlerden avantajlı durumdadırlar ve nihayetinde kolayca söz konusu programlara yerleşebilmektedirler. Konunun özü itibariyle bu programlara kayıt yaptırmak isteyen bazı öğrenciler 2 yıllık üniversitede tez var mı diye merak edebilmektedirler. Bu gibi konularla alakalı web sayfamızdan ya da öğrenci forumlarından bilgi alabilirsiniz. Ayrıca hangi üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorsanız web sayfasından bilgi alabilirsiniz. Örneğin Beykoz Üniversitesi için buradan bilgi alabilirsiniz: www.beykoz.edu.tr

Tez Sunumu Nasıl Hazırlanmalı
Tez Sunumu Nasıl Hazırlanmalı

2-) 2 Yıllık Üniversitelerde Eğitim

Peki sınavsız biçimde başladığınız 2 yıllık üniversitelerde eğitim ne şekilde ilerlemektedir? Açıkçası bu husus ilgili programa, programın içeriğine, derse giren akademisyenlere ve söz konusu meslek yüksekokulunun stratejisine bile bağlıdır. Kısacası bunca değişkenin olduğu önlisans programlarında her zaman ifade ettiğimiz gibi eğitimin kalitesini birincil olarak belirleyen öğrenciler, yani siz olacaksınız. Ayrıca son dönemde meydana getirilmesi icap eden çalıştaylarla alakalı 2 yıllık üniversitede tez var mı sorusu akıllara gelmektedir. Elbette her akademik düzeyde olduğu gibi burada da sizlerin bölümünüzle ilgili konulardan birinde yönlendirilmiş çalışma meydana getirmeniz gerekmektedir. Kısaca yanıt verecek olursak tüm üniversite programlarında bu tür çalışmalara yer verilmesi gerekmektedir. Mevzubahis programa göre tez, bitirme tezi, yönlendirilmiş çalışma veya dönem projesi olarak isimlendirilen bu akademik içerikteki çalıştaylar, her halükarda mezun olmadan önce meydana getirilmek durumundadır.

3-) 2 Yıllık Üniversitelerde ‘’Ön Lisans Yönlendirilmiş Çalışma’’

Öyleyse tüm bu anlatılanlardan hareketle 2 yıllık üniversitelerde ön lisans yönlendirilmiş çalışma talep edildiğini anlamış bulunuyoruz. Bunu okuyan meslek yüksekokulu öğrencilerinin de artık 2 yıllık üniversitede tez var mı sorusunu sormayacağını düşünüyoruz. Hazırlanan çalışmanın temel mantığı akademik içeriğe sahip bilimsel araştırma meydana getirmektir. Elbette süreci birlikte yürüteceğiniz danışmanın ve eğitim görmekte olduğunuz programın çok mühim düzeyde belirleyici olacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Peki bu durumda önerimiz ne olabilir? Açıkça ifade etmek gerekirse herhangi bir tez yazım sürecinde hiçbir şey yapmadan kolayca mezun olma düşüncesini zihninizden atınız. Emek olmadan başarının gelmesi söz konusu olmayacağından dolayı sizlerin yapması gereken bu işi en doğru ve en verimli biçimde nasıl yapacağınızı araştırmak olmalıdır. Peki tüm bunları dengeli biçimde nasıl yürüteceğiz ve tez hazırlama aşamasını kolayca nasıl sonuçlandıracağız derseniz birkaç öneride bulunabiliriz. Bunlardan ilki bildiğiniz konular üzerinde araştırma yapmak olmalıdır. Eğer hiçbir fikriniz olmayan konu ise süreçle ilgili alternatif konulara yöneliniz. Sadece danışman size önerdi ya da sizi yönlendirdi diye ön lisans yönlendirilmiş çalışma konunuzu netleştirmeyiniz. Konuyla ilgili tablo netleşiyorsa bundan sonra planlı ve programlı ilerleme yapılması gerekir. Elbette hastalık, ön görülemeyen durumlar, iş ve aile hayatı gibi çeşitli etkiler nedeniyle zaman zaman planlar sekteye uğruyor olsa dahi, ana hatlarıyla bitirme tezi yazım aşamasının aksatılmadan sürdürülebilmesi icap eder. Danışmanla birlikte hareket etmek yine atacağınız mühim adımlardan bir diğeridir. Eğer danışmanla zıtlaşırsanız sorun yaşarsınız. Ancak bu demek değildir ki danışmanın her isteğini şartsız koşulsuz yerine getirin. Öğrenci olarak dengeli politika izlemeniz gerekir.

4-) Ön Lisans Yönlendirilmiş Çalışma Hakkında Detaylar

Son kısımlara doğru yaklaşırken ön lisans yönlendirilmiş çalışma hakkında detaylardan bahsetmek gerekiyor. Meslek yüksekokulu açısından artık 2 yıllık programlarda tez var mı diye merakınızın gittiğini düşünüyor ve diğer detaylara odaklanıyoruz. Öncelikle uygulama yapılan üniversitelerdeyseniz danışmanınız sizden bunu talep edebilir. Bu veya benzeri durumlarda ön lisans yönlendirilmiş çalışmanız tamamen uygulama içerebilir ya da çok az literatürle daha çok uygulama yer alabilir. Her halükarda siz ve danışman mutabık olduysanız kimsenin buna müdahale etme şansı olmaz. Özellikle deneysel çalışmaların daha önemli bulunduğu ve yazılan onlarca sayfadan mühim olduğu ilgili hemen herkes tarafından kabul görmektedir. Bu durumlarla alakalı eğer aklınızda deneysel çalışma ya da uygulama varsa işlemlere henüz başlamadan danışmanla görüşünüz ve taleplerinizi kendisine iletiniz. Hatta en doğru yöntem henüz danışman ataması yapılmadan önce olası danışman öğretim üyeleri ile görüşmeniz olacaktır. Çünkü danışman size onay vermezse kendisini tercih etmenizin manası olmaz. Aynı dili konuşabileceğiniz danışman ile sürece girişmek emin olunuz size önemli katkı sunacaktır.

5-) Ön Lisans Yönlendirilmiş Çalışmayı Nasıl Hazırlayabilirim?

Son kısımlara gelirken ön lisans yönlendirilmiş çalışmayı nasıl hazırlayabilirim diye merak edenler için birkaç püf noktasına daha değinelim. Öncelikle yukarıda anlatılanları buraya dek eksiksiz şekilde dikkate almanız gerekiyor. Başlangıçla birlikte 2 yıllık üniversitede tez var mı sorusundan başlamak üzere, ortaya konulan tüm detayların her birisi bitirme tezi hazırlama işlemleri için gerekli ve önemlidir. Eğer onları dikkate aldıysanız artık ön lisans yönlendirilmiş çalışmayla alakalı sürecin temelini yerine oturtmuş olursunuz. Devamında ise ön lisans programından mezun olmak için gerekli kriterleri aşağıda maddeler halinde sıralıyoruz. Eğer bunlarla alakalı sorun olursa ya da ek bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz. Elimizden gelen bir konu olduğu takdirde mutlaka size yardımcı olmaya çalışacağız. Ön lisans tezlerinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Zamanı etkin ve verimli kullanmak esastır.
  • Süreç başlatıldığı anda planlama yapılmalıdır.
  • Ön lisans yönlendirilmiş çalışma hakkında ortaya konulan taslak plan danışman onayına sunulmalıdır.
  • Yapılan işlemler danışmanla uygun görülen tarihlerde kendisinin onayına sunulmalıdır.
  • Ara kontrol süreçlerinde eğer ki tezle alakalı revize gelirse bunları dikkate alıp tekrar danışman onayına sunulmalıdır.
  • Kullanılan tüm kaynakları arşivleyiniz, beklemediğiniz anda lazım olur.
  • İşlemleri son ana bırakmayın.
  • SPSS veri analizi gerektiren anket ya da herhangi bir sayısal veri ile alakalı iş yapıyorsanız mutlaka erkenden işlemleri bitirin. Eğer bu programı kullanmayı bilmiyorsanız henüz veri toplarken analizleri kim ya da kimlerin yapacağına karar verin. Gerekiyorsa SPSS kısmıyla ilgili bitirme teziyle alakalı yardım alın.
  • Erkenden teslim edin ki ön görülemeyen problemlerle alakalı tez düzenleme için vaktiniz olsun.
  • Eksik olduğunuzu düşündüğünüz ya da bir şekilde üstesinden gelemediğiniz noktalar olursa (örneğin istatistik veri analizi) profesyonel hizmet alın.

 

Makaleyi değerlendirin!
Toplam: 2 Ortalama: 5